Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NGC869 & NGC884
#1
Po prawie 3-miesięcznej przerwie od astrofoto udało mi się wytaszczyć sprzęt na zewnątrz i zmierzyć siły z jesiennym niebem. Tym razem "model" był zaplanowany już dawno. Padło na gromadkę otwartą NGC 869 & NGC 884, która to jest wizytówką jesienno-zimowego nieba.

Pamiętam jak dziś pierwsze spojrzenie przez teleskop na tą gromadkę. To był żółty u-boot 90/900 i nawet w takim sprzęcie gromadka wyglądała jak rozsypane klejnoty. Pamiętam jak dziś ten intensywny zapach czarnej farby dochodzący z wnętrza tuby - i ten widok - bezcenne.
Podczas każdych obserwacji wracam do tego obiektu, bo uważam że jest to jeden z obiektów, który lepiej wygląda w wizualu niż na każdym zdjęciu. Zatem wyzwanie ogromne aby chociaż w części uchwycić to, co można zobaczyć w okularze teleskopu, tym bardziej że mgła i wilgoć dawały popalić.

Montaż: Heq5
Teleskop: Orion 80ED + FF/FR 0.8
Detektor: Canon 350D mod
Guide: SW 80/400 + OSSAG

Eskpozycja 90 min. (30x180s) - pełna rozdzielczość pod linkiem


Załączone pliki Miniatury
   
Marcin
Odpowiedz
#2
Gratuluję.
Jest to jedno z piękniejszych zdjęć tych gromad jakie widziałem. Subtelne gwiazdki  z dobrym dużym marginesem tak jak lubię. Nie lubię jak jakaś gromada wypełnia cały kadr, bo oglądający ma wrażenie, że całe niebo jest tak gęsto usiane gwiazdami.
Kolory gwiazdek bardzo ładnie widoczne.
Bardzo chciałbym umieścić to zdjęcie w swoim programie Nocny Obserwator.
Bardzo proszę o zgodę. Jeśli tak to wyślij mi proszę jeszcze na maila jawil@astrojawil.pl swoje imię i nazwisko bo zamieszczam tylko podpisane zdjęcia.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
#3
Dzięki za zgodę. W nowej wersji Nocnego Obserwatora 3.07 (dziś o 19tej wstawiłem nowy update) jest już to zdjęcie po kliknięciu w okolicę tych gromad.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
#4
Również dziękuję Januszu za opinię. Jest mi niezmiernie miło, że zdjęcie przypadło do gustu tak znakomitemu obserwatorowi.
Marcin
Odpowiedz
#5
Gratulacje,naprawdę udana fotka

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości