Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Perseidy 2010
tak dziś jest dobry czas na oglądanie  liczmy  zobaczymy ile będzie
Synta 12", lornetka 20x50mm, , SP10, SP25mm, Moonfish 30mm 2", GG 8528368
Odpowiedz
Witam wszystkich!
  Pierwszy post na forum, z tego miejsca wypada się przywitać. Obserwacje nieba prowadzę sporadycznie, w sposób kompletnie amatorski - gołym okiem lub co najwyżej przy użyciu lornetki.
Do zalogowania się popchnęła mnie obserwacja z wczorajszego wieczora, z godziny 21.41 (jednocześnie potwierdzam prawidłowość pory, odruchowo spojrzałem na zegarek).
Obiekt - nie wiem jak go prawidłowo nazwać - bolid, meteoryt czy jak tam obserwowałem przez przeszło 2min. w Markowicach/ k. Raciborza z perspektywy ambony myśliwskiej.
Sodowe, zimnobiałe światło, przechodzące na obrzeżach w niebieskie, warkocz barwy niebiesko-zielonej, obwiedziony czerwienią, dłuższy kilkakrotnie od samego ciała niebieskiego.
W końcowej fazie obserwacji nastąpił rozbłysk i obiekt zniknął (nie zaobserwowałem opisanego rozpadu na 3 części).
Warunki rzeczywiście wyśmienite, w tym tygodniu na pewno znów - jeśli tylko pogoda pozwoli wybiorę się wieczorem w mniej świetliste od mojego miasta strony i postaram się co nieco zaobserwować.
Jeśli wybaczycie mi język, postaram się podzielić tym, co widziałem.
Liczę na uwagi, podpowiedzi i wszelkie wskazówki z Waszej strony,
Pozdrawiam,
Hanys.
Odpowiedz
(08.08.10, 20:58)hanys link napisał(a):bolid, meteoryt czy jak tam obserwowałem przez przeszło 2min.

Jeśli ponad dwie minuty, to ani bolid, ani meteor ! Meteoryt to już ten "kamyk", znaleziony w terenie...

Smile

Odpowiedz
Wyszedłem na jakieś 70 min na dwór i zdołałem zaopserwować 13 zjawisk (wybiegających z radionu Perseusz) mam wszystko zapisane jak coś  ;D Ale coś mnie jednak zdziwiło , dziwny szum trwający około 4 sekund  , nie zdołałem zobaczyć co to jest  bo byłem odwrucony tyłem do tego zjawiska a pozatym zasłaniał mi tamtą strone nieba dom ;/, Działo się to o 22.13 wydawało mi się , że leciał on z zachodu na wschód na południowej części nieba , Moja lokalizacja to okolice krakowa , gdyby ktoś coś wiedział na ten temat dajcie znać  Tongue
Odpowiedz
Najprawdopodobniej był to przelot nocnego ptaka Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
no i pięknie
obserwacje udane !
Temat : Perseidy 2010
data 8/9.08.2010  
rozpoczęcie godzina 21:30
Koniec godzina 00:00
zaobserwowane 38 zjawisk  w tym
jeden  bardzo jasny      leciał około 2-3 sek  z zachodu na południowy zachód
czas 22:15

Synta 12", lornetka 20x50mm, , SP10, SP25mm, Moonfish 30mm 2", GG 8528368
Odpowiedz
Nie za miła informacja dla obserwatorów z zachodu polski. Na maksimum zapowiadane chmury :/ nieco przejrzyściej na południu. Ale lipa bo akurat jestem spod Szczecina i nici z oglądania... pozdro
Odpowiedz
Witam. Osobiście będąc ze znajomymi pod namiotami, w samym środku pola udało mi się zauważyć coś. Obiekt "wyruszył" mniej-więcej z okolic Arktura i zakończył lot gdzieś na wysokości chichotek w Perseuszu. Był bardzo jasny, biało-żółty. Pod koniec lotu idealnie widoczne było rozbicie na 3 mniejsze, które po dosłownie chwili zniknęły. Całe zjawisko trwało myślę, że dobre 3 sekundy. Zaobserwowałem go z okolic Poznania, w nocy z wtorku na środę, godziny nie pamiętam, ale myślę, że bylo to między północą, a pierwszą w nocy. Widział ktoś to może? Jak sądzicie, był to bolid?

up. Faktycznie nie najlepiej, a ja już miałem prognozy sprawdzać, co by znowu zorganizować jakiś wypad w pole...
Odpowiedz
cxb ,To napewno nie był ptak  ;D ale i tak się nigdy nie dowiem co to było , pozdrawiam Wink
Odpowiedz
Wczoraj w nocy na szczęście w wielkopolsce się rozpogodziło. Owocem nocy jest 17 zarejestrowanych zjawisk.
Kamerka na południe.
Jeden największy :
[Obrazek: M20100809_014718__P.jpg]

ale dzisiejszą noc "chmurnie" widzę.  

Andrzej

z ostatniej chwili : rozpogodziło się ! kamery do dzieła !
ETX 90, ToUCam; "Leade 10x50" Canon 450d . Tayam's 4 metors KONIN 52.217N, 18.267E http://www.picasaweb.google.com/sp3uca.astro http://www.picasaweb.google.com/sp3uca 664 044 035
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości