Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Celestron SCT 8" kontra synta 8"
Dziękuję Zbigniewie,
Platforma im. Adriena Ponceta jest mi znana. Jako idea. Jak się temu dobrze przyjrzeć to jest to "zgilotynowany" montaż podkowiasty (swego czasu myślałem o takim, ale... wąskie gardło "drakulkowego" bagażnika by tego nie przełknęło) z zakresem ruchu 15...23st. a więc ca. 1...1,5 godziny. Potem reset platformy.
Ta platforma wgląda konstrukcyjnie, pozornie prosto, jest niska więc i długi tubus nie stanowi problemu, ale.... zastanawia mnie jedno: dlaczego tak stosunkowo rzadko występuje w przyrodzie  :-\
No i kwestia orientacji tego cuda na południk lokalny.
Lineczki które podałeś są już mi zawczasu znane. Na szczęście troszkę  liznąłem czeskiego technicznego jako student (specialita: "konstrukce draku"  Wink )
Pozdrawiam,
Piotr S.

P.S.

Wypogodziło się trochę. 1.5h temu zmontowałem moje cudo na balkonie i... okazało się że zabrakło mi 10 cm pola operacyjnego, za sprawą termomodernizacji budynku. O tyle wzrosła grubość ściany. No i kicha.... >Sad
Odpowiedz
Hej , sory za off topic  Wink ale mam jeszcze zaległe dwie fotki Saturna z Synty 8" , seeing kiepski dlatego fotki w ognisku gł 1200mm i z Barlowem 3x TV - pozdrawiam Janusz.

[Obrazek: 80cbcf54b1152552.jpg]

[Obrazek: 8b510c42dd4077d7.jpg]
Odpowiedz
...ten pierwszy to chyba fotka Galileusza... Wink  Takie plagiaty tu dawać?  Big Grin

Odpowiedz
Na pewno nie jest to KOT (Kompletny Off-Topic)  Wink  bo jak najbardziej "siedzi w temacie"
A zdjęcia są super i pokazują potencjał "Pralki Frani" Wink. A ten putincjał  jest na prawdę spory!
Na tym "prześwietlonym" zdjęciu widać dobrze cztery księżyce.Na pewno to Tytan, Rhea, Dione i... (kieruję się jasnością)
Ja wizualnie przez ten sam typ teleskopu w "wizualu" widziałem maksymalnie tylko trzy :/
To drugie to dla mnie po prostu rewelacja. Tylko czemu ten Saturn taki "różożwawy" Wink ?

Zbigniewie,
Nie  jest to raczej plagiat z Galileusza, ponieważ ten ostatni, owszem, widział "uszatka" ale księżyców raczej nie (albo sobie tego ie uświadamiał, niczym pewien wielki radziecki wynalazca Wink )
Aha, Platforma Poncetova Wink chodzi za mną krok w krok...

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości