Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt SelFly
(14.12.09, 14:27)szuu link napisał(a): ależ istnieje - na przykład mózg! Wink

No nie wiem czy można po prostu nazwać mózg regulatorem Smile Btw.: istnieje tam wiele bardzo ściśle wyspecjalizowanych regionów...

(14.12.09, 15:58)fasola link napisał(a): Wiem jak ten algorytm brzmi nieprawdopodobnie, nasłuchałem się wielu takich reakcji. Dlatego jak rozpiszę cały to zwyczajnie opublikuję na stronie projektu, by Ci, którzy umieją czytać algorytmy, mogli go kompletnie zrozumieć. Proszę o niekrytykowanie algorytmu do czasu jego publikacji, ponieważ to jest krytyka czegoś czego nie znacie Smile.

Fajnie że się nie dajesz łatwo zniechęcić, ale pamiętaj że inni ludzie czasem zwyczajnie mają rację Tongue Może to moje schorzenie zawodowe że wszystko chciałbym komplikować używając odpowiedniej teorii sterowania... Nie będę się wiec odzywał, póki nie zobaczę opisu algorytmu... Powodzenia!
Odpowiedz
Darius, "limit PW osiągnięty". Sprawdź pocztę e-mail.
Odpowiedz
http://selfly.wordpress.com/2009/12/18/a...ne-sprawy/ - zapraszam. Opublikowałem kompletny algorytm, mile widziana konstruktywna krytyka Smile
Odpowiedz
Hmm, chcesz użyć danych z GPS bezpośrednio do sterowania?
Odpowiedz
hmmm... mi się wydaje, ze nawet przy takim rozwiązaniu szybowiec będzie zachowywał się co najmniej dziwnie.

Trochę dziwny ten cel... nauczyć latać szybowiec. Wink

A jak będzie wyglądało lądowanie?  Wink
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(18.12.09, 21:12)Maquis link napisał(a): Hmm, chcesz użyć danych z GPS bezpośrednio do sterowania?
Co w tym dziwnego?

(18.12.09, 21:28)Predator link napisał(a): A jak będzie wyglądało lądowanie?  Wink
Ze strony projektu:
Cytat:Na wysokości 150 m wyrzucany jest spadochron. Pojazd opada w docelowym miejscu lub w innym w przypadku niepowodzenia eksperymentu.
Odpowiedz
Myślałem, że chodzi tylko o lądowanie "awaryjne".  Nie lepiej zastosować np. mikser do przełączenia na sterowanie ręczne? Przy odpowiedniej wysokości oczekiwalibyśmy na zejście do odpowiedniego pułapu szybowca i wtedy nastąpiło by przełączenie na sterowanie RC i wysuniecie klap.

Obawiam się, że ze spadochronem nawet kret z takiej wysokości mógłby uszkodzić model.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(18.12.09, 19:24)fasola link napisał(a): http://selfly.wordpress.com/2009/12/18/a...ne-sprawy/ - zapraszam. Opublikowałem kompletny algorytm, mile widziana konstruktywna krytyka Smile
- algorytm jest nieczytelny, lepiej byłoby opisać w kilku zdaniach zasade działania niż rysować te wszystkie strzalki i ukrywać parametry pod nic nie mówiącymi zmiennymi a,b,c,d,itd
- jak algorytm będzie już w postaci nadającej się do dyskusji to może wymyślę jakieś ciekawsze pytanie lub konstruktywną krytykę ale na razie z tych strzałek i zmiennych w żaden sposób nie wynika nic poza prostym regulatorem. to raczej nie jest coś co potrafi uczyć sie i pilotować dowolną konstrukcję?
- coś takiego jak "pobranie pozycji z GPS i odczekanie 50 ms" nie ma sensu bo GPS nie podaje pozycji częściej niż raz na sekundę. zamiast GPS możesz zastosować nawigację bezwładnościową i nie będzie tego ograniczenia.
- (o to pewnie chodziło Maquisowi) ogólnie, używanie GPS (a zwłaszcza wysokości) może okazać się zbyt niedokładne do określania chwilowej prędkości. nawet urządzenia turystyczne w rodzaju garmina mają dodatkowo czujnik ciśnienia żeby lepiej radzić sobie z wysokością
Odpowiedz
Tak mniej więcej o to mi chodziło. Odczyt GPS jest opatrzony czymś co się nazywa margines błędu - szczególnie daje się we znaki w przypadku wysokości - dlatego obawiałbym się o stabilność lotu. Druga sprawa - podobnie jest z pozycją, choć tutaj wiele zależy od prędkości.

Osobiście wykorzystałbym GPS tylko do nawigacji w dwóch osiach. Oprócz tego szybowiec wymaga precyzyjnego czujnika wysokości (choć im niżej tym precyzja będzie rosła - wykładniczo). Będzie ci potrzebna prędkość opadania, a ta z GPS będzie obarczona dużym błędem.

Musisz też wziąć pod uwagę zjawiska nagłe - podmuchy wiatru itp - i sterowanie w okresach krótszych od jednej sekundy. Optymalnie byłoby chyba dać żyroskop i próbkować go 1kHz, bo pozycję w jakiej znajduje się szybowiec musisz znać w dowolnym momencie - choćby do nauki lotu. Przydałyby się też akcelerometry.

Co do lądowania - najlepsze wyjście to siatka i system przejścia na zdalne sterowanie. Ewentualnie możesz pomyśleć nad płozami na końcówkach skrzydeł i wzmocnionym 'brzuchem'. Zmniejszy ci to masę szybowca (odpadnie spadochron)
Odpowiedz
Tak w ogóle to może lepiej zacząć od konstrukcji szybowca? A potem myśleć nad algorytmem.

Ja mogę zająć się wstępnym opracowanie modelu latającego. Wink Tzn. wyznaczyć wymiary, rozpiętość, profile płata, rozmieszczenie serwów, no i optymalny kształt kadłuba.

Takie moje wstępne przemyślenia na temat konstrukcji.

-Kadłub z laminatu z np. piórem amortyzującym z balsy, pod dziobem albo tak jak pisał Maquis płozami z tym, że nie tylko na skrzydłach.

-Tak sobie myślałem, żeby zastosować zmienną geometrię skrzydeł, by szybowiec nabrał szybciej odpowiedniego pędu, da nam to suże pole do popisu w przypadku doboru profilu.
ale niestety to już większa komplikacja.

-Skrzydła pokryte folią, balsowe byłyby zbyt ciężkie przy takim osprzęcie.

na jutro mogę obrysować przykładowy wygląd takiego modelu, a za kilka dni, tygodni wstępny pełnowymiarowy projekt.

Aha... prosił bym o wszelkie dane co ma ze sobą ten model zabrać. Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości