Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bootydy Czerwcowe
Wybuchowy rój meteorów powrócił do łask obserwatorów w roku 1998, w 71 lat od ostatniego okresu wzmożonej aktywności (w latach 1916, 1921 i 1927). Przez pół doby 27 czerwca 1998 roku, obserwatorzy mogli podziwiać aktywność z tego roju na poziomie ZHR ~ 50-100. Przez kolejne lata uważnie obserwowano ten rój i wykonano obliczenia teoretyczne, wskazujące na możliwość wysokiej aktywności w roku 2003 i 2004. W roku 2003 nie zaobserwowano nic szczególnie interesującego. Natomiast w roku 2004 aktywność na poziomie ZHR = 30 +/- 10 była obserwowana już 23 czerwca (przez około 7 godzin), czyli aż trzy dni wcześniej niż się tego spodziewano!

[Obrazek: 71985551c00b22a7.jpg]
Foto: Bootydy Czerwcowe zaobserowane techniką video w czerwcu 2004 roku

Meteoroidy tego roju pochodzą z komety 7P/Pons-Winnecke o okresie obiegu 6.28 lat. Cząsteczki z jakimi spotyka się Ziemia podczas wybuchowych maksimów aktywności, znajdują się w rezonansie 2:1 z Jowiszem (i dlatego jest ich więcej). Obliczenia strumieni meteoroidowych Mikhail Maslova nie przewidują wystąpienia wybuchu aktywności roju w roku 2009.

Tym niemniej warto sprawdzać aktywność Bootydów Czerwcowych przez cały okres aktywności od 22 czerwca aż 2 lipca, aby być pewnym, że nie przegapimy niespodziewanego wybuchu. Obserwacje w tym okresie są na tyle krótkie, iż można sobie na nie pozwolić każdej nocy, a dodatkowo sprzyja Księżyc w dogodnej fazie. Niezależnie od okoliczności, zachęcam do wykonywania obserwacji ze szkicowaniem.

[Obrazek: 3c312f076802b620.png]
rys.2

Nazwa roju: Bootydy Czerwcowe
Kod roju: JBO
Okres aktywności: 22 czerwca - 2 lipca
Maksimum: 27 czerwca, lamdba Słońca 95.7
Współrzędne radiantu: RA = 224 deg, DEC = +48 deg
Prędkość Vgeo meteorów: 18 km/s
Współczynnik masowy: 2.2
Aktywność w maksimum: zmienna, ZHR nawet > 100!

PKIM

Jak obserwować meteory wizualnie:
http://www.pkim.org/?q=pl/obserwacje_wizualne_meteorow

Jak fotografować meteory:
http://www.pkim.org/?q=pl/sekcja_obserwa...h_meteorow

pozdrawiam
Krzyś Wink
Odpowiedz
Super.
Oglądałem pogodę (tvnmeteo) i wynika że w maksimum roju Bootydów Czerwcowych powinno być pogodnie. Oby!

Już pierwszego meteora z tego roju widziałem.
Meteor był wolny i miał jasność 2 mag.

życzę wszystkim udanych łowów i ładnej pogody.
Odpowiedz
No to będzie co oglądać. Szkoda, że u mnie jest pełno chmur. Sad
Odpowiedz
U mnie jak na razie nie ma co liczyć na pogodę (przynajmniej dzisiaj) Sad

Ale jestem optymistą i mam nadzieję, że przynajmniej kilka zobaczę.
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Ja przegapiłem maksimum, ale i tak były chmury
Ale jednego meteora widziałem, był wolny i miał jasność 1-2 mag
newton 76/700, lornetki dwie 8x40 canon PowerShot A720 IS
Odpowiedz
U mnie pełno chmur. Sad Ale za to widziałem jeden wolny meteor o jasności -1 magnitudo Wink
Odpowiedz
Z kolei u mnie jak wcześniej mówiłem była pogoda tylko ja zawiodłem.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości