Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak przeliczyć czas startu?
#1
Jak przeliczyć czas startu?

Wielokrotnie na tym forum, dla przykładu przed startem rakiety albo w trakcie trwania misji kosmicznej zadawano pytanie 'a która to będzie godzina według naszego czasu'?

Z pomocą przyszedł nam Astropl, któremu serdecznie dziękuję za wysłany dokument. Pozwoliłem sobie go przekształcić w formę odpowiednią dla naszego forum.

Poniższa tabelka (w załączniku) zawiera wybrane strefy czasowe, które są w jakiś sposób związane z astronautyką oraz prosty sposób przeliczania ich pomiędzy sobą. Znak minus (-) oznacza, że czas dotyczy dnia poprzedniego, znak plus  (+), że dnia następnego w odpowiedniej strefie.


Załączone pliki
.jpg   strefy_czasowe_1.jpg (Rozmiar: 301.93 KB / Pobrań: 543)
#2
Podsumowanie stref czasowych


Załączone pliki
.jpg   strefy_czasowe_2.jpg (Rozmiar: 185.02 KB / Pobrań: 498)
#3
Kosmodromy i inne istotne w astronautyce miejsca w poszczególnych strefach czasowych


Załączone pliki
.jpg   strefy_czasowe_3.jpg (Rozmiar: 137.38 KB / Pobrań: 477)
#4
Uwagi dodatkowe

Czas letni wprowadzany jest w części krajów w różnych okresach i jest on o jedną godzinę późniejszy od strefowego.
Uwaga: obecnie żaden kraj nie wprowadza czasu zimowego, choć nazwa taka jest często - błędnie - stosowana. Czas zimowy to czas pomniejszony o godzinę od czasu strefowego.

Obecnie obowiązują następujące zasady wprowadzania czasu letniego:
USA:
Od roku 2007 Daylight Saving Time (DST) rozpoczyna się w USA (za małymi i nas nie interesującymi wyjątkami) w drugą niedzielę marca o 02:00 czasu lokalnego, a kończy w pierwszą niedzielę listopada o 02:00 czasu lokalnego.

Gujana Francuska:
Nie stosuje czasu letniego.

Unia Europejska i Polska:
Czas letni w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, rozpoczyna się w ostatnią niedzielę marca o 01:00 GMT (czyli w Polsce zegar przestawiany jest z 02:00 CET na 03:00 CEST) i trwa do ostatniej niedzieli października, do godziny 01:00 GMT (czyli w Polsce zegar przestawiany jest z 03:00 CEST na 02:00 CET).

Rosja:
Czas letni w Rosji używany jest w termianch identycznych z tymi, w jakich stosuje go Unia Europejska, przy czym godziny przesunięć są stałe dla każdej strefy czasowej - jest to odpowiednio 02:00 i 03:00 czasu lokalnego. Należy jednak dodać, że w Rosji przez cały rok stosowany jest czas ustawowy (dekretowy), który i tak jest już o 1 godzinę przesunięty do przodu. Wynika z tego, że operacja wprowadzenia czasu letniego przyspiesza czas w Rosji aż o 2 godziny.

Izrael:
Czas letni w Izraelu od roku 2005 używany jest od ostatniego piątku przypadającego przed Paschą (2 kwietnia) od godziny 02:00 EET do godziny 02:00 EET w niedzielę pomiędzy świętami Rosh Hashana (święto ruchome pomiędzy 5 września a 5 października) i Jom Kippur (10. dzień miesiąca Tishrei, przypadający na wrzesień i październik).

Kazachstan, Indie, Chiny i Japonia:
Kraje te nie wprowadzają obecnie czasu letniego, co więcej, w Chinach na terenie całego kraju obowiązuje jednolity czas pekiński (GMT+8).

Wyspy Marshalla:
Nie stosują czasu letniego.

Serdecznie dziękuję Astropl za to opracowanie. Mam nadzieję, że się wielokrotnie przyda!


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości