Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uran (kolejne starcie) i Neptun
Może to nie takie trudne, ale na mnie bynajmniej robi wrażenie. No i strasznie mi się to podoba. Gratulacje

Pozdrawiam, tomekL
Odpowiedz
Grzegorzu!

Bardzo ciekawi mnie, jakich okularow uzywasz do obserwacji wizualnych (chodzi mi oczywiscie o ich producenta!)?

pozdrawiam,

mateusz
Odpowiedz
Mateuszu nie obserwujesz napisem producenta tylko soczewkami i zwracaj wiekszą uwagę na jakość szkieł a nie literki producenta Wink
Odpowiedz
Alez Januszu...!

Jak zwykle masz racje! Smile

Ale mimo to, Grzegorzu, chcialbym ponowic swoje poprzednie pytanie!
Odpowiedz
Mateusz, może powinieneś się zapytać ogólnie:Grzegorz, jakich okularów używasz do obserwacji.
pozdrawiam
Odpowiedz
OK. skoro tak ci zależy to już piszę.
Oczywiście standardowo dodawany do każdego teleskopu Meade SPL 26mm (series 4000), do tego dwa ortoskopy 18 i 12.5mm, PL10mm (Astrokrak), PL 6mm, PL 4mm (Meade, series 3000). Mam również Meade MA 40mm (raczej nieużywany) i jedyny w tej zbieraninie 2" Meade 50mm. Jest jeszcze Meade MA 12mm z podświetlanym krzyżem, ale to już do bardzo specyficznych "obserwacji" Smile. Do tego focal reducer f/6.3 i barlow 2x.

Jeżeli zaspokoiłem Twoją rządzę wiedzy Wink, to zdradź teraz skąd taka dociekliwość.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
Nie wiem, naprawde, po co tyle zamieszania o nic!!! Wink

Chodzi mi konkretnie o te krotkoogniskowe okulary Meade, bo sam sie za nimi rozgladam (moze nie konkretnie za nimi, ale takze wchodza w rachube). Czy moglbys przyblizyc mi ich parametry i dodac ocene jakosci??

Dzieki z gory!

PS. Moze takze dwa zdania na temat ortoskopow Smile

Odpowiedz
OK!

Mozliwe, ze dodanie slowa "oczywiscie" w pierwszej wypowiedzi moglo kogos wprowadzic w blad! No trudno, zrobilem to machinalnie...
"Greg"...wybacz mi to uchybienie! Sad
Odpowiedz
OK nic sie przecież nie stało.
Trudno mi oceniać, ponieważ nie miałem do tej pory większych okazji do porównań. Generalnie tych okularów używam bardzo rzadko, dopiero w tym roku przy Marsie udało się skorzystać z 6mm, 4mm był w wyciągu 3-4 razy bez większych sukcesów (mam go już prawie 2 lata). Trudno się temu dziwić - przy ogniskowej 2000mm daje 500x, a to jest 2,5D. Okulary dostałem jako prezent (od dystrybutora) przy okazji zakupu teleskopu, sam czegoś tak krótkiego pewnie bym nie kupił, ale darowanemu koniowi ... itd. Ortoskopy do planet są OK. Jestem zadowolony. Powyżej zapomniałem dodać, że nie wiem kto je produkował Kupowałem je dosyć dawno i nie bardzo wiedziałem co to jest okular ortoskopowy - głównie zwracałem uwagę na ogniskową. Na samym okularze jest „Japan” i nic o producencie.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
Czy te ortoscopy to konieczność do projekcji okularowej ? Jaka jest różnica z okularkami ortoscopowymi a zwykłymi SP w projekcji okularowej ? Robiłem zdjęcia np księżyca z SP w adapterze i podpiętym aparatem (bez obiektywu) i wydawało mi się, ze są OK. Z ortoscopem bedą lepsze rezultaty ? Gdzie ewentualnie mozna kupić w Polsce te okularki ortoscopowe.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości