Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ASTRO BUBLE
Wątek ASTRO BUBLE postanowiłem założyć po to by uchronić przed zapomnieniem i umieszczać w nim najpiękniejsze gnioty techniki astronomicznej (nie tylko krajowej) jakie wpadły amatorom astronomii w ręce. Każdy kto tylko dysponuje jakimiś fajnymi astro bubelkami proszę umieszczenie ich w tym wątku. W razie potrzeby chętnie uodstępnie miejsce na serwerze na ewentualne fotki. Zapraszam wszystkich do umieszczania fotek w wątku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

OKULAR firmy Uniwersal (z Zywca) - 80x

Zaczynamy z grubej żółtej rury a w zasadzie z okularu do niej.
Rekwizyt otrzymałem od Przemasa za co składamu mu serdeczne podziękowania, jest to okular niegdyś dołączany do żółtych newtonów o średnicy lustra 67 mm. Producentem tego bubla jest firma Uniwersal (z Zywca) . Bladego pojęcia nie mam co to jest za typ okularu o ile w ogóle ...jakiś jest. Początkowo myślałem, że to stary obiektyw mikrskopowy. Poźniej jednak doszedłem do wnosku, że to również może być pozbawiony oprawy wizjer od drzwi wejściowych. Nie wiem do tej pory nie jestem pewien co to.

Okular od zewnątrz oklejony był białą ceratą, która odkleiła się w czasie użytkowania.
Okular ma piękna mosiężna wewnątrz ręcznie wyczerniona oprawę, na której widać ruchy pędzla samego mistrza. Ogniskowa okularu stanowi dla mnie zagadke. Zdaniem producenta okular dawał powiększenia rzędu 80x.

Okular znakomicie przylega do gałki oka. Początkowe użycie wymaga pewnej wprawy i zachowania ostrożności. Odległość źrenicy wyjściowej waha się w zakresie 0,3-0,5 mm
Częste omiatanie głównej soczewki okularu przez rzęsy pozwala na utrzymanie szkieł w duzej czystości. Okular daje piekne mleczne obrazy co zapewne w zamyśle konstruktorów kwalifikowało go do obserwacji drogi mlecznej Smile W przypadku obserwacji takich obiektów jak księżyc czy najbliższe planety doskonale widać szczególy ich powierzchni gdyż są one naniesione na stałe na powierzchnie soczewek okularowych. Najpiekniejsze obrazy daje księżyc, gdy tylko znajdzie się on w polu widzenia okularu obraz automatycznie jasnieje a po czym pojawiją sie na nim szczegóły powierzchni: bąbelki, rowy, tamy i rozpadliny, koryta rzek i a przy dobrym seeingu nawet kratery o oceany. Pole widzenia okularu jest trudne do oszacowania ale uważam, ze zawiera się w przedziale 10-15 stopni. Powłok brak.

To tyle w skrócie.
Poniżej foty tego cuda
Mam nadzieje, że jego właściciel dorzuci kilka cennych info albo wspomnień
o tym relikcie polskiego przemysłu astronomicnzego Smile

[Obrazek: 581_01_12_07_6_03_14.jpg]

[Obrazek: 581_01_12_07_6_03_34.jpg]

[Obrazek: 581_01_12_07_6_04_13.jpg]

[Obrazek: 581_01_12_07_6_05_29.jpg]
Odpowiedz
Ale dziwadlo! :o
Ja musze pofotografowac troche mojego U. Najwieksze dzielo sztuki w nim to.... SZUKACZ! Moze sie dobiore do cyfrowki kolegi, to pokaze tutaj ten skomplikowany apochromatyczny uklad optyczny ;}
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
MICHU - genialne!!! Ten "mój"-szkolny "U" ma takie samo coś ;D Właśnie trzymam go w ręku i patrzę na Twoje zdjęcia - identico. Zgadzam się w 100% z Twoim tekstem, przyznam się jednak, że obserwowałem przez to coś Księżyc Smile Widać w tym głównie plamy i rysy na powierzchniach soczewek, chociaż przy odrobinie szczęścia można było trafić na obszar mniej zabrudzony od innych i wtedy było widać jakieś detale Księżyca. Największym moim osiągnięciem było zaobserwowanie Valles Schroter, naturalnie "przedłużonej" przez ślad farby (?) na szkle Smile Powiększenie jednak rzeczywiście było duże, Łysy uciekał szybko z pola widzenia (pewien też jest w tym wkład montażu, który można by było zastąpić trzymaniem rury w ręce Tongue). Mój okular ma wywiercone takie dwie małe dziurki z boku, jedna nad drugą, ktoś wie (Michu? Przemas? Jacek U.? Nostradamus?) po co to?

Końcówka mojego tekstu będzie taka sama jak CDev'a - muszę się dorwać do cyfrówki qmpla, to obfotografuję "U" i wsadzę do tego tematu - musicie zobaczyć ten montaż!
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
(31.08.04, 15:30)antyqjon link napisał(a):MICHU - genialne!!! Ten "mój"-szkolny "U" ma takie samo coś ;D Właśnie trzymam go w ręku i patrzę na Twoje zdjęcia - identico. Zgadzam się w 100% z Twoim tekstem, przyznam się jednak, że obserwowałem przez to coś Księżyc Smile Widać w tym głównie plamy i rysy na powierzchniach soczewek, chociaż przy odrobinie szczęścia można było trafić na obszar mniej zabrudzony od innych i wtedy było widać jakieś detale Księżyca. Największym moim osiągnięciem było zaobserwowanie Valles Schroter, naturalnie "przedłużonej" przez ślad farby (?) na szkle Smile Powiększenie jednak rzeczywiście było duże, Łysy uciekał szybko z pola widzenia (pewien też jest w tym wkład montażu, który można by było zastąpić trzymaniem rury w ręce Tongue). Mój okular ma wywiercone takie dwie małe dziurki z boku, jedna nad drugą, ktoś wie (Michu? Przemas? Jacek U.? Nostradamus?) po co to?

Końcówka mojego tekstu będzie taka sama jak CDev'a - muszę się dorwać do cyfrówki qmpla, to obfotografuję "U" i wsadzę do tego tematu - musicie zobaczyć ten montaż!

Ja tym okularem nie zdolalem nic sensownego zaobserwowac, Szkło w nim jest jakieś takie mętne. Jak wycelowalem swoj telep w ksiezyc to widzialem tylko tyle ze obraz pojasnial w okularze no i szczegoly powierzchni - na okularze..Smile Malo co sobie oka nie wydłubałem. Apropos dziurek to na tym okularze one tez są ale nie wiem po co. Może do przykrecenia mikroskopu albo drzwi Smile
Odpowiedz
Szklo w okularach jakie ja mam jest klarowne - jeno warstw brak.....
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
(31.08.04, 15:54)CDev link napisał(a):Szklo w okularach jakie ja mam jest klarowne - jeno warstw brak.....

jak pisałem tutaj panowie szkło to maślanka - pewnie jakiś inny model tego okulara albo jaki inny hucuł Smile
Odpowiedz
Z tym szkłem to tak jak z innymi produktami U: z rzadka zdarzy się egzemplarz mniej beznadziejny od reszty Smile Może ten mój jest mniej beznadziejny, skoro szkło ma jako tako przejrzyste, nie zmętniałe.

Tak swoją drogą to ja widzę jedną "zaletę" tego okularu: zapalcowanie soczewek nie zmienia jakości obrazu Smile
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Tez mialem taki okular - oprocz M42, Ksiezyca i Jowisza nic w nim nie zobaczylem!! Smile pole widzenia bylo taaaak wielkie ze jako poczatkujacy astronomiczny osesek znajdowalem w owym okularze Ksiezyc po 15 minutach od wycelowania lunetka celownicza!!
Tworcy Yellow Submarine zasluzyli takze na nagrode Astro Bubla w dziedzinie dzialalnosci w TV - byl kiedys program "Gwiazdy Noca" bodajze - gdzie "Zolta Banda" uwielbiala jeden efekt - rozogniskowanie gwiazdy!! Smile zawsze wtedy owa gwiazda skakala niemilosiernie po calym ekranie... Moj brat, ktory astronomii za bardzo nie lubi spytal sie kiedys widzac owa prezentacje cytuje "i ty takie pierdoly ogladasz??"!!! Tongue
(Of korz nie wspominajac juz o takich slodkich rzeczach jak "F**k You" w mailach do mnie)
Poza tym uwazam ze najlepszy byl i tak statyw - od ktorego po postawieniu na sniegu odpadly nozki Smile
No i lustro - przylepione butaprenem haha.
pozdrawiam wszelakich obecnych i przeszlych uzytkownikow Yellow Submarine!! To byly czasu... Tongue
Odpowiedz
Z tego co widać, okular jest zbudowany na bazie mikroskopowego obiektywu achromatycznego PZO 20X, być może że z dwóch identycznych członów zestawionych tyłem do siebie, które w sumie tworzą mały, ale silny mikroskop. Taki "okular" w połączeniu z teleskopem, bądź lunetą powinien dawać obraz prosty. Przyznam że pojedyńczy obiektyw mikroskopowy 20X, to był dość dobry i silny okular do teleskopu, ale w czasach nieboszczki komuny, kiedy nic niemożna było zdobyć. Mam jeszcze takie wybrakowane elementy optyczne z PZO, które w latach 70- tych można było kupić za grosze na wagę, w Warszawie, na ul. Mińskiej.
Dodam, że obiektywy mikroskopowe są dobrymi projektorami do zdjęć na kliszy i do webcama, jeśli ustawi sie je w wyciągu tak jak w mikroskopie, przednią soczewka w stronę obiektywu lunety.
Odpowiedz
To jest szok!!! :o Gownianosc chyba rekordowa. Nic gorszego w PL przemysle astro chyba juz nie znajdziesz. Pomysl na buble swietny.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości