Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jowisz 2008
(29.08.08, 08:22)astrokosmo link napisał(a):Ja też czasami robię takie duże napisy przy zdjęciach małych obiektów , ale  mam takie wytłumaczenie że są one główną atrakcją zdjęcia  ;D

Niezły sposób na odwrócenie uwagi od zdjęcia ;D
Odpowiedz
Teraz dałem mniejsze litery,  natomiast sierpniowy Jowisz troszkę większy. Czy planeta z lewej strony jest mniej ostra niż z prawej? Jeśli tak to chyba mam krzywo ustawiona matrycę w kamerce.
A może tylko tak mi sie wydaje....
[Obrazek: 0c7ab342c2974696.jpg][/URL][/img]
frugoslaw
N 51.34'47,76   E 20.34'28,14
Odpowiedz
Jak dla mnie jest ok, może tylko takie złudzenie optyczne.

Bardzo fajna fotka , gdyby Jowisz był wysoko mógł byś zarejestrować naprawdę dużo szczegółów .

Mam wrażenie że u góry po lewej stronie wynurza się WCP (czyli na fotce jest do góry nogami).

Gdybyś podał kiedy i o której godzinie kręciłeś film sprawdził bym w Cal Sky czy tak jest jak przypuszczam.

Jak na tak malutki sprzęcik idzie ci coraz lepiej-gratulki.

[Obrazek: 0357e840c76ffd9a.jpg]
Odpowiedz
Tak jak przypuszczałem WCP jest u góry po lewej stronie .

[Obrazek: 70cead3190aa6b8d.jpg]

Zarejestrowało się też więcej szczegółów , ale na JPG-u duzo nie da się wyciągnąć.

Obraz Jowisza jest odwrócony o 180* i w poziomie , z tego wnioskuję że kamerkę instalujesz w kątówce i ona tak ci to wszystko odwraca , lepiej jest kręcić bez kątówki w Visual Back 1.25

[Obrazek: 93653-A_visualback1frac_mid.gif]

Jowisza kręcisz troszkę za ciemnego , minimalnie powinien być jaśniejszy.

Ja w K3CCD używam opcji show brightness level meter , która mówi mi na jakim poziomie jest jasność i czy jej nie przepalę , ja staram się trzymać parametru około 150 , i jest ok.

Wcześniej kiedy tego nie pilnowałem albo był za ciemny albo za jasny.

Jest wiele czynników które trzeba spełnić żeby w kiepskich warunkach wyciągnąć coś z nakręconego materiału.

Podstawa to dobre ustawienie ostrości (ręcznie dość trudno) , wybranie dobrej klatki referencyjnej do Registaxa , i dalsza obróbka bez agresywnych posunięć.

To tak w trzech słowach , ale robisz postępy i wspólnie możemy dalej ćwiczyć , ja też dopiero sie tego uczę.

Odpowiedz
A wiec miałeś racje, wielka plama była tuz, tuż. Szkoda, ze jej nie ustrzeliłem.
Rzeczywiście kamerkę wkładałem do kątówki. Po co? Sam nie wiem....kątówka  zapewne dodatkowo pogarsza jakość obrazu. Następnym razem spróbuję bezpośrednio.
W zeszłym roku (czerwiec 2007) cyknąłem taką fotkę bez stosowania kątówki:
[Obrazek: 3015eb3bf8b879e3.jpg][/URL][/img]
Szkoda, że teraz  Jowisz  tak nisko.
Ustawiając parametry ekspozycji staram sie wydobyć maksymalnie dużo szczegółów w światłach, dlatego przyciemniam obraz gammą, później rozjaśniam fotkę w Photo Shop filtrem cień światło. Ale rzeczywiście to zdjęcie było za ciemne.
Czy ten  wklejony  Jowisz to Twoja produkcja, czy też fotka z Cal Sky? Czy w Cal Sky trzeba wprowadzać poprawkę godzinową, czy też program ściąga  prawidłową godzinę z kompa?
Próbowałem  fotki obrabiać w K3CCD, ale to trudne. Słabo znam angielski.
frugoslaw
N 51.34'47,76   E 20.34'28,14
Odpowiedz
(02.09.08, 08:08)frugoslaw link napisał(a):A wiec miałeś racje, wielka plama była tuz, tuż. Szkoda, ze jej nie ustrzeliłem.
Rzeczywiście kamerkę wkładałem do kątówki. Po co? Sam nie wiem....kątówka  zapewne dodatkowo pogarsza jakość obrazu. Następnym razem spróbuję bezpośrednio.
W zeszłym roku (czerwiec 2007) cyknąłem taką fotkę bez stosowania kątówki:
[Obrazek: 3015eb3bf8b879e3.jpg][/URL][/img]
Szkoda, że teraz  Jowisz  tak nisko.
Ustawiając parametry ekspozycji staram sie wydobyć maksymalnie dużo szczegółów w światłach, dlatego przyciemniam obraz gammą, później rozjaśniam fotkę w Photo Shop filtrem cień światło. Ale rzeczywiście to zdjęcie było za ciemne.
Czy ten  wklejony  Jowisz to Twoja produkcja, czy też fotka z Cal Sky? Czy w Cal Sky trzeba wprowadzać poprawkę godzinową, czy też program ściąga  prawidłową godzinę z kompa?
Próbowałem  fotki obrabiać w K3CCD, ale to trudne. Słabo znam angielski.
frugoslaw

Ja też słabo znam angielski  ;D

Ten Jowisz jest własnie z Cal Sky

W K3CCD tylko kręcę filmy , obrabiam w Registaxie.

W Cal Sky trzeba podać datę kiedy kręciło się materiał i wybrać opcje teleskopu i powiększenia  http://www.calsky.com/cs.cgi/Planets/6/1?  po lewej stronie u góry wybierasz datę i naciskasz GO , a na dole wybierasz jakiej wielkości ma być lustro i jaki  powiększenie .

Czy posiadasz filtry IR-PASS lub IR-CUT , bardzo poprawiają one obrazy przy rejestracji CCD ,  IR-Cut najbardziej polecam kupić choć jeden.

IR-PASS daje kolorowe obrazy , natomiast IR-CUT czarno-białe , ale wyciąga najwięcej szczegółów.

Tak jak przy kręceniu jest kiepski seeing np 3/10 , to z IR-PASS masz 4/10 a z Ir-CUT 5/10 .

Ja właściwie nie kręcę bez filtrów przy tak kiepskich warunkach.

Wyjątkiem są Uran i Neptun które są małe i dość ciemne , a zwiększając ogniskową żeby uzyskać większe powiększenie , jeszcze bardziej ich jasność spada , wtedy kręcę samą kamerką , na szczęście te planety są dużo wyżej i lepiej je kręcić.

Inna sprawa to dobra kolimacja i wyczernienie , ja stosuje flok i bafle w SCT , które zdecydowanie podnoszą kontrast.

[Obrazek: 8e6201b74eb2aa65.jpg]

[Obrazek: b82887c3e891b6ad.jpg]

Kamerka , najlepiej najlepsza  ;D ,  zwykłe dają komresję , np. taka http://teleskopy.pl/images/TIS_Astro_Cams_Photo.jpg

Odpowiedz
świetna fotka, od razu widać, co i jak Big Grin
SK127MAK EQ2 + possl 10, 25 54,3651 N; 18,6067 E
Odpowiedz
        Witam..
    nie wytrzymałem..

fatalne zdięcia są, kiedyś pisałem o poprawy zdięc, a teraz ?
    program  "Calski"  nadaje sie do innych potrzeb
W moich oczach, to jest błądne wprowadzanie początkujących amatorów fotografi planetarnej.
Za dużo błędów nagrań i obróbki foto, proszę, poprawcie zdięcia na lepsze albo usuńcie takie fajanse !
    Pozdrawiam, Dziadek.
Odpowiedz
(02.09.08, 15:03)dziadek link napisał(a):         Witam..
    nie wytrzymałem..

W moich oczach, to jest błądne wprowadzanie początkujących amatorów fotografi planetarnej.
Za dużo błędów nagrań i obróbki foto, proszę, poprawcie zdięcia na lepsze albo usuńcie takie fajanse !
    Pozdrawiam, Dziadek.

Drogi dziadku , nikt nikogo tu nie wprowadza w błąd , to jest forum amatorskiej astrofotografii a nie APOD z najlepszymi fotkami na świecie ,na którym mamy prawo pokazać to co nam wychodzi , i pytać co robić żeby było lepiej.

To własnie czynię , można oczywiście zamknąć temat na parę lat jak Jowisz się podniesie i wtedy focić lepsze fotki , ale w ten sposób forum by było puste i umarło by  :'(.

Dlatego uważam że trzeba ludzi zachęcać do astrofotografii a nie ich dołować żeby schowali się ze swoimi fotami , Dziadku astronomia to jest coś co ludzie kochają i podziwiają - to jedna strona medalu , druga to astrofotografia i prędzej czy później wszyscy chcą uwiecznić to co widzą wizualnie , a że nie jest to łatwe wie każdy kto sprubował , ale warto to robić.

Odpowiedz
(02.09.08, 15:03)dziadek link napisał(a):         Witam..
    nie wytrzymałem..

Pozdrawiam, Dziadek.
Dziadku, Drogi Dziadku!
Zdjęcia, które ja wykonuje to są fajanse, dzięki wymianie poglądów między Astrokosmo i Frugosławem  już wiem czego nie robić.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości