Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
montaze
Proste językowe pytanie (nie mam pod ręką słownika) : "Instrument weight capacity 60 lbs." To znaczy możliwości udźwigu ??????
================ Ełk : 53° 49' N  22° 21' E
Odpowiedz
Dokładnie tak, czyli ile możesz w sumie zawiesić na montażu. Jedynie trzeba wziąć pod uwagę, że producent podaję wartość zblizoną do maksymalnej i sprawdzającą się przy obserwacjach wizualnych a np. do astrofoto z praktyki wynika, że waga ta powina być trochę mniejsza.

Pozdrawiam, tomekL
Odpowiedz
Bo to jest dokładnie tak jak np. z samochodem i jego ładownością jak naładujesz do samochodu max jego ładowności to i wolniej jedzie i więcej pali i gorzej się prowadzi.A jak jedziesz sam pustym samochodem to dopiero jesteś Johny Trawolta:-)
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
(09.07.03, 09:54)Adam Sz link napisał(a):GEM1       +/- 40 sec (piki +/- 80 sec)         

Mógłbym prosic o wyjaśnienie co to jest "periodic error +/- 40 sec" oraz "piki +/- 80 sec"
Odpowiedz
No ciekawy temacik.
Ktoś z wiedzą i wolnym czasem mógł by zrobić dobry uczynek.
I oczywiście większą ilość montaży zebrać. Np Astro-5 niemieckie też.
I mozliwości liftingu też.
Dodatkowo STATYWY, to tez temat interesujący conajmniej dla mnie.
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
(10.07.03, 10:03)tomekL link napisał(a):Dokładnie tak, czyli ile możesz w sumie zawiesić na montażu. (...)

Dzięki Tomku!
Tak sobie przeglądałem G-11 Losmandy http://www.losmandy.com/g-11.html i cena w granicach 2.200$(z DUAL AXIS DIGITAL DRIVE)
-3.200$ (z GOTOwcem) byłaby chyba dobra, a raczej sam G-11 pod Arkturka, który się robi u Janusza.Bardzo ucieszyła mnie informacja, że nasi niemieccy przyjaciele są dealerami tego sprzętu Smile...choć uśmiech mi się zmienił na Sad, bo kosztuje prawie 3.000 euro...z GOTO 4580...khhhhhhhhm...khhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmmmm!!!! :o :o :o
Z kolei w Hiszpanii 2.475 i 4200 euro...poczekam aż będziemy Unią Światową... Wink))))
================ Ełk : 53° 49' N  22° 21' E
Odpowiedz
G11 do vizuala z Arkturem będzie jak znalazł ale do astrofoto w ognisku to za delikatna kombinacja moim skromnym zdaniem :-\
Odpowiedz
Niestety te montaże tj. Losmandy zza oceanem kosztują dużo mniej. Mi udało sie swój przemycić i w ten sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Januszu, a ile waży Arktur? G-11 może udźwignąc ok. 30kg i jak oglądam strony w necie jest to jeden z popularniejszych montaży do astrofoto.
Tak przy okazji tematu. Jeśli producent podaje np. nośność 30kg, to dotyczy to tylko i wyłącznie teleskopu czy teleskopu plus przeciwwagi?

Pozdrawiam
Odpowiedz
A skoro tak to i moje EQ-6 (dual axis lub GOTO) bedzie OK do zastosowan wizualnych i bedziesz je mial sporo taniej!!!!

I jeszcze uwaga do nosnosci. Slabsi i sredni producenci podaja nosnosc praktycznego MAX do zastosowan wizualnych i przy krotkiej tubie (z reguly SCT). Dluzsza tuba (refraktor, newton) ma wiekszy moment bezwladnosci i musi byc lzejsza zeby teleskop nie drgal. Do zastosowan foto/CCD nalezy te wartosc pomnozyc przez 0,5 - 0,6.

Dobrzy producenci (AP, Tak, SB) sa konserwatywni i podaja praktyczna nosnosc do CCD lub foto czyli nosnosc do zastosowan wizualnych jest prawie 1,6 - 1,8 tego co w katalogu. Dlugosc tuby nadal jednak ma znaczenie. Korespondowalem z osobami ktore np. na montazu Tak EM-200 o nosnosci nominalnej 18kg wieszaly (w obserwatorium) ponad 25kg sprzetu i nadal byla to konfiguracja do precyzyjnego CCD!

Pozdrawiam,

Pawel
Odpowiedz
Mogę napisać tylko tyle, że po wymianie paru zdań z PTL na priva jeśli chodzi o podrasowanie EQ 6 ma on duże możliwości przeróbki pod GOTO i do astrofoto , a w wersji standardowej do obserwacji wizualnych w swojej klasie cenowej jeśli chodzi o nośność bije na głowę wszystkie inne montaże paralaktyczne.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości