Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie okulary
Witam.Mam teleskop Bresser Messier 130/1000,f/7,7.Okulary w zestawie PL10,PL15,PL25.Kupiłem tanio ten teleskop,jak na początek to chyba ok.Chciałbym nabyć inne okulary to tego teleskopu.Te w zestawie nie są rewelacyjne.Trochę czytałem na temat okularów,lecz nie jestem jeszcze przekonany jakie.Suma jaką chce wydać na okular to 200zł.Proszę o porady.
Odpowiedz
Witam kolegę Smile

W imieniu (z pewnością) swoim i kolegów prosiłbym o korzystanie z opcji "SZUKAJ" (na górze w menu). Ostatnio temat okularów był bardzo szeroko i dynamicznie poruszany w wielu wątkach na forum. Rozejrzyj się po dziale "Forum dla początkujących i nie tylko" a z pewnością znajdziesz podobne wątki... Nie ma sensu zakładać kolejny wątek o tym samym tytule...

P.S: Podejrzewam że ten wątek nie wytrzyma nawet do wieczora i adminek zaraz go usunie Smile
Pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Witaj.

Powiem tak, to chyba najczęściej poruszany temat na forum i odpowiedzi znalazłbyś "sto pinć". Wydaje mi się, że to twoje początki w astronomią stąd moja uwaga (też byłem w podobnej sytuacji) - Na razie obserwuj tym czym możesz, a z czasem wyrobisz sobie własne zdanie --- czytaj forum i poszerzaj wiedzę -- to najlepsza droga.

Skąd twierdzenie że te w zestawie nie są rewelacyjne?? Miałeś porównanie?? Jakie obiekty obserwowałeś juz?? Pozatym większość doświadczonych obserwatorów (do których siebie, nie zaliczam) zada Ci pytanie: skąd obserwujesz, jakie masz warunki, co Cię kręci itd. "Kitowe" okulary moim zdaniem wystarczają na początek, a do 200 zł to jedynie UWA (okular o którym jest najwiecej dyskusji) można by proponować --- choć się nie ośmielę bo nie miałem go w ręce, i znów pojawi się wątek okularu docelowego - warto kupić duuużo lepszy ale droższy.

Podsumowując: obserwuj niebo tym co masz, nie przekreślaj od razu swoich szkiełek, zobaczysz, że i ak dadzą Ci wiele radości...

To jest tylko moja osobista, subiektywna opinia poparta moim skromnym doświadczeniem....

Pozdrawiam i życzę udanych "łowów".
Odpowiedz
Troszkę nie trafiłem z tym pytaniem fakt .Moje obserwacje prowadzę na dachu bloku 12 piętrowym.Jak to w mieście cierpię na zaświetlenie.Czy zastosowanie filtrów np.UHC i ''dobrego okularu'' da jakiś  znaczący efekt.
Odpowiedz
Filtr to drogawa zabawa i lepiej go dobierac pod konkretne niebo. Nie bardzo jak jest doradzic filtr Anty-LP nie widzc nieba i pamietajac, do jak niewielkiego teleskopu bedzie zaladowany. Ale taka generalna zasada ku pamieci, z zaswietleniem walczy sie ogniskowa okularu. Filtry to wspomaganie, bronia jest dobor odpowiedniej ogniskowej.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
Witam serdecznie po wyborach  ;D

Nie chcę tworzyć nowego wątku więc podepnę się tutaj - albowiem nadszedł w końcu  czas zakupu okularów do Synty 200/1200.

Po przestudiowaniu niezliczonej ilości wątków i artykułów jestem oczywiście mądrzejszy ... lecz niewiele  Wink

Ale przemyślenia mam takie :

1) do planet - widzę tu LV5 lub LV6 - no właśnie, który lepiej ? powiększenie 200 czy 240 ? Na pierwszy rzut oka żaden dylemat , ale ... rozumiem, że okular o mniejszej ogniskowej może być bardziej podatny na kiepski seeing, a 6-tka może być bardziej uniwersalna (?)
I dodatkowe pytanie - czy warto kupować "nowe" NLV czy pozostać przy "starych" LV ???

2) do niewielkich obiektów DS wymyśliłem sobie okular 15 mm (nie śmiać się Wink )
I tu mam takie opcje:
- porządny Plossl (TeleVue jest akurat w promocji na stronie DO)
- WO SWAN
- Antares W70

Jak widać wszystkie w grupie cenowej ok 300 zł - niestety na LVW jeszcze mnie nie stać ...
Nie jestem ortodoksem i przypuszczam że pewnych małych wad jakie te okulary posiadają nawet nie zauważę - chodzi mi tylko o wskazanie który będzie lepszy (albo gorszy) do Synty.

Liczę na wypowiedzi grupowych guru  ;D
Z góry dziękuję za wypowiedzi.

Klaatu Barada Nikto  !
Odpowiedz
Nie kupuj krótkiego LV i będziesz miał na LVW13 Smile
Odpowiedz
(22.10.07, 11:23)polaris link napisał(a):Nie kupuj krótkiego LV i będziesz miał na LVW13 Smile

poważne wypowiedzi proszę  Big Grin

jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego - wiec wole miec dwa bardziej specjalizowane niż jeden do ... nie wiem nawet czego.
choć zastanawiam się jeszcze nad zoomami jak Vixen LV 8-24 ... Tyle że opinii o nim znaleźć nie mogłem, a i tu nikt się nie wypowiedział
Klaatu Barada Nikto  !
Odpowiedz
(22.10.07, 11:32)koval link napisał(a):poważne wypowiedzi proszę  Big Grin

Ja zupełnie poważnie.

Nie twierdzę, że LVW13 ma być do wszystkiego i niczego, ale wykorzystasz go dużo bardziej i efektywniej niż krótkiego LV. Przynajmniej przez jakiś czas.

A zoom to spory kompromis.
Odpowiedz
twierdzisz że do planet 13 będzie bardziej efektywny niż 5 czy 6  :o  ???
nadchodzi Mars i chciałbym zobaczyć coś więcej niz małą czerwonawą kropkę  ;D
Klaatu Barada Nikto  !
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości