Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadka kalendarzowa
#1
Kiedy będziemy obchodzić sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem?
Odpowiedz
#2
Dwa lata przed ME w "kopane" a potem z rozpędu wszystkim dokopiemy ... Wink


Odpowiedz
#3
To ma być jakieś podchwytliwe pytanie??????
Hmm? 15 lipca 1410 Wschód spotkał Zachód i nasi sprawili krwawa łaźnię zachodniej europie
600 lat mija 2010 roku . Jakiego dnia ?Na pewno nie 15 lipca bo gdy za Stefana Batorego ktoryś z papierzy(chyba Grzegorz bo kalendarz gregoriański) wprowadzał nowy kalendarz to aby zlikwidować różnicę między datą kalendarzowa a astronomiczna "zlikwidowano" kilka dni.Więc 600 lat od Grunwaldu wypada troszkę wcześniej. Oto chodzi?????

Na polach Grunwaldu były dwie krwawe  bitwy Tą druga nazywamy bitwą pod Tannenbergiem ,a niemieckie źródła obie tak nazywają .Ale pytanie brzmi
kiedy będziemy obchodzić 600 lecie bitwy pod Grunwaldem  więc oto to raczej "nie chodzi".

Albo czegoś nie kapuję
Dziwne pytanko.
Odpowiedz
#4
(19.04.07, 15:20)noxili link napisał(a): To ma być jakieś podchwytliwe pytanie??????
Tak, to jest podchwytliwe pytanie. Chodzi mi oczywiście o bitwę z 15 lipca 1410. Jeżeli pytanie jest niezrozumiałe, to przepraszam i obiecuję poprawę. Prawidłowa odpowiedź jutro wieczorem.
Odpowiedz
#5
Prawidłowa odpowiedź brzmi: możliwe są trzy daty. Pierwsza to oczywiście 15 lipca 2010. Ponieważ po drodze była zmiana kalendarza z juliańskiego na gregoriański, rozważamy dwa przypadki:
- 15 lipca 2010 w kalendarzu juliańskim wypada 28 lipca 2010 w kalendarzu gregoriańskim
- 15 lipca 1410 w kalendarzu juliańskim wypada 24 lipca 1410 w kalendarzu gregoriańskim
Zatem sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem możemy obchodzić 15,24 i 28 lipca 2010 roku. Wink
Ponieważ nikt nie zgadł, podaję zadanie poprawkowe, chyba łatwiejsze:
Którą, tą samą rocznicę urodzin (pierwszą, dziesiątą, setną, itp.) KAŻDY z nas będzie obchodził w tym samym dniu tygodnia, w którym się urodził?
Odpowiedz
#6
(20.04.07, 20:06)pf_zone link napisał(a): - 15 lipca 2010 w kalendarzu juliańskim wypada 28 lipca 2010 w kalendarzu gregoriańskim
Cóś kęcisz  stary   Mamy do dyspozycji  2 rachuby czasu więc otrzymujemy 2 daty. Rok gregoriański i juliański są różnej długości(!!)
Nie można uczciwie  wyznaczyć daty  był  wg rachuby gregoriańskiej jaka była w 1410 15 lipca . A dlaczego ??  kalendarz juliński był jeżeli chodzi o  lata przestępne  "zerowany" 46 p.n.e. a gregoriański  14 października 1582( zerowaniem nazwijmy zrównanie kalendarza   z kalendarzem astronomicznym: równonoce przesilenia itp)Dodatkowo  trzeba przypomnieć że ten pierwszy był " ręcznie " poprawiany lata przestępne były raz co 3 lata a raz co 4 itp ,miesiące raz były dłuższe a raz krótsze "Trzeba nadmienić, że wspomniana korekta nie dotyczyła całości opóźnienia narosłego od 46 p.n.e., lecz tylko jego części. Przywrócono mianowicie kalendarz do stanu, w jakim był w czasie soboru nicejskiego w roku 325 n.e. Ma to ten skutek, że termin np. przesilenia zimowego wypada u nas 21 grudnia, podczas gdy w czasach Cezara przypadało to 24 grudnia. Powód wprowadzenia częściowej korekty związany jest z faktem, iż na soborze nicejskim ustalono m.in. zasadę wyznaczania świąt Wielkanocy w kalendarzu juliańskim, która opiera się na założeniu, że równonoc wiosenna przypada na 21 marca. Aby uniknąć ponownego przeliczania tablic komputystycznych, rachubę dni przesunięto tak, aby równonoc wiosenna znów przypadała na tę właśnie datę.(Wikipedia) Niema więc  możliwości jednoznacznego przeliczania  daty juliańskiej na gregoriańska  wstecz bo juliańska zależała w wielkim stopniu od widzimisie  uznanych komputystów
Odpowiedz
#7
(20.04.07, 22:14)noxili link napisał(a): Cóś kęcisz  stary ...
Oczywiście!!! Smile Twoja odpowiedź udowadnia, że świętowanie w konkretnym dniu  okrągłych rocznic wszelkich dawnych wydarzeń jest sprawą umowną. Już lepiej świętować np. upłynięcie 6000000 dni od dnia bitwy pod Grunwaldem (kiedy to będzie?). Ja te dwie dodatkowe daty uzyskałem oczywiście stosując przeliczenie daty kalendarzowej na juliańską.
Anko_U oczywiście masz rację. Na następnym zlocie odstąpię Ci swój kawałek szarlotki (mniam mniam!).
Odpowiedź na drugie pytanie: czterysetne. W kalendarzu gregoriańskim zestaw lat przestępnych zamyka się w czterystuletnim cyklu, który trwa dokładnie 20871 tygodni.
Odpowiedz
#8
Oj oj... Nie 6000000 dni tylko 220000.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości