Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POCZĄTEK FORUM O SONDZIE - "Program "SONDA" - kto to jeszcze pamięta?"
W Muzeum Narodowym Kultury Masowej znalazlem:

Sonda

Pierwszy popularnonaukowy program z cyklu "Sonda" Telewizja Polska nadala 8 wrzesnia 1977 roku. Prowadzil go jeszcze w pojedynke Andrzej Kurek, szczuply entuzjasta nauk scislych, absolwent fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Dopiero dwa tygodnie pozniej do Kurka dolaczyl jowialny sceptyk Zdzislaw Kaminski, z wyksztalcenia ekonomista, i to byl wlasnie poczatek "Sondy". Wyjatkowosc programu polegala na zerwaniu z tradycyjnym schematem popularyzacji nauki, w ktorym jakis Ekspert przez duze E wyglasza ex cathedra swoje nieomylne poglady na wszystko. Schemat ten przyczynia sie do ksztaltowania falszywego spolecznego obrazu nauki - bo przeciez istota nauki nie polega na samym tylko gromadzeniu danych, ale na spieraniu sie na temat ich interpretacji. Spor jest nie mniej istotny od samych danych.

W "Sondzie" nie bylo jednego eksperta. Nie chodzi nawet o to, ze bylo ich dwoch. Kurek i Kaminski nie przedstawiali siebie jako ekspertow, tylko po prostu jako dwoch dyskutantow. Prezentowali wiedze dostepna na jakis temat - pozwalajac widzowi rozstrzygnac, czy zgadza sie raczej z technokratyczna wiara we wszechmoc nauki, uosabiana przez Kurka, czy raczej ze sceptycznie pokpiwajacym z niej Kaminskim. Dyskursywnego sposobu przedstawiania tematu brak mi w kolorowych i atrakcyjnie ilustrowanych programach popularnonaukowych pokazywanych w satelitarnych kanalach typu Discovery czy Planete, gdzie nieomylna wiedze przekazuje nam juz nawet nie Ekspert, tylko po prostu anonimowy lektor. Atrakcja "Sondy" zawsze byly materialy filmowe sprowadzane z Zachodu. Warto jednak przypomniec, co w realiach PRL oznaczalo w takim kontekscie "sprowadzanie z Zachodu" - materialy te Kurek i Kaminski osobiscie wypraszali, wychadzali i antyszambrowali w zachodnich przedstawicielstwach. Po raz pierwszy "Sonda" jakikolwiek material zakupila za pieniadze dopiero w roku 1986, po zrealizowaniu kilkuset programow na podstawie materialow otrzymanych za darmo. Podkreslam to, bo uwazam to za klucz do zrozumienia kultury masowej PRL - nawet tam, gdzie oficjalnie nie bylo kontaktu z Zachodem, zastepowaly go kontakty nieoficjalne, czyli np. prywatne podroze polskich dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, przywozacych z Zachodu plyty i tasmy. Dzieki temu niezaleznie od wyrokow wielkiej polityki zawsze bylismy au courant w zachodniej modzie i rozrywce (w odroznieniu np. od Czechow).

Atmosfera wiecznej improwizacji na planie meczyla jednak tworcow programu. W 1984 roku Kaminski skarzyl sie, ze wszystkie rekwizyty musza produkowac sami - "do zrobienia modelu bakterii wynioslem z domu kordonek, ktorego nie chciala mi wydac zona, bo trudny do zdobycia, a mi akurat byl potrzebny czerwony i niebieski". Rok 1989 mial byc ostatnim rokiem "Sondy". Planowali uruchomienie nowego programu. Jego tematem mialy byc... reformy gospodarcze. 29 wrzesnia 1989 r. samochod, ktorym jechali, wyprzedzal ciezarowke z trudem wspinajaca sie pod gore. Nagle wpadl w poslizg na kaluzy oleju, ktory wyciekl z ciezarowki - zdezelowanego stara.

WOJCIECH ORLINSKI

Ja też byłem ogromnym fanem tego programu, te dyskusje Kamińskiego i Kurka utkwiły mi w pamięci na zawsze. I ten wstęp z tą muzyką. NIe wiem dlaczego, ale na wstępnie był taki motyw jakby wybuchu i zawsze wyobrażałem sobie, że to wybuch supernowej. No i ten dzień kiedy przyszedłem do domu a mama powiedziała mi, że obaj zginęli w wypadku. To tak jak z Ciszewskim, już później nikt im nie dorównał.
A nawiasem mówiąc dałbym głowę, że program był w czwartki, a nie jak Mirek pisze, we wtorki.

Pozdrawiam
Były i wtorki, i czwartki. Przez tyle lat ramówka TVP "pływała" nie raz.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
cześć!
pomimo młodego wieku, ja też ich pamiętam. rzeczywiście lecieli tak jakoś po przyjściu ze szkoły, co do zrzuty, jestem "za", ale szczerze wątpię, czy w gąszczu komercji i biurokracji znajdą się jeszcze pasjonaci nauki. Ostatnimi czasy oglądając TV odnoszę wrażenie, że producentom telewizyjnym wyleciała kartka ze słownika z hasłem "nauka", przykre... :'(
Gostynin - Płock - Kutno
(20.06.03, 19:44)tomekL link napisał(a):Ja też byłem ogromnym fanem tego programu, te dyskusje Kamińskiego i Kurka utkwiły mi w pamięci na zawsze. I ten wstęp z tą muzyką. NIe wiem dlaczego, ale na wstępnie był taki motyw jakby wybuchu i zawsze wyobrażałem sobie, że to wybuch supernowej. No i ten dzień kiedy przyszedłem do domu a mama powiedziała mi, że obaj zginęli w wypadku. To tak jak z Ciszewskim, już później nikt im nie dorównał.
A nawiasem mówiąc dałbym głowę, że program był w czwartki, a nie jak Mirek pisze, we wtorki.

Pozdrawiam

Na 100% program byl w czwartki w okolo 19ej. Chyba jeszcze przed wieczorywnka
To był mój ulubiony program.
Jak słyszałem muzę z czołówki to gęsia skóra mi wychodziła.
Były jeszcze "Młody Technik", "Świat Młodych" - dodatek wtorkowy, "Urania" - należało się przecież do PTMA. I to wszystko jak na tamte czasy. I czasem pytania konkursowe w "Gazecie Olsztyńskiej" - to tylko na Mazurach.
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Sluchajcie wszystkie odcinki sondy wydala na kasetach firma BRAVO na pocztaku lat 90tych. Byly to czasy kiedy mozna bylo wszystko na prawo i lewo kopiowac. Kasety byly ponumerowane od 1- 32 na kazdej chyba 4 odcinki. Ja mam 3 kasety o numerach 32, 2 i 23. Kupilem je w Gdansku wrzesczu w Domu ksiazki. Na odwrocie kazdej kasety jest adres do producenta:

BRAVO, Professional Duplication Studio OFFICE
L. Dziugieł 05-111 Warsaw
05-320 MROZY 21,
Nowogrodzka str 8,
Sloneczna Str ??
pb 211570,
tlx 84-694,
tlx 816892

Widac ze adres zakrecony jak sloik po ogorach ale moze jakos do faceta da sie dotrzec ?
( o ile nie siedzi za pirackie kopiowanie Smile a moze juz wyszedl i mu cos jeszcze z tych sond zostalo Smile

Szukalem tych kaset na allegro i w szkolach ale jak kamien w wode
(20.06.03, 21:38)Michu link napisał(a):[quote author=tomekL link=board=7;threadid=786;start=30#msg13328 date=1056134699]
Ja też byłem ogromnym fanem tego programu, te dyskusje Kamińskiego i Kurka utkwiły mi w pamięci na zawsze. I ten wstęp z tą muzyką. NIe wiem dlaczego, ale na wstępnie był taki motyw jakby wybuchu i zawsze wyobrażałem sobie, że to wybuch supernowej. No i ten dzień kiedy przyszedłem do domu a mama powiedziała mi, że obaj zginęli w wypadku. To tak jak z Ciszewskim, już później nikt im nie dorównał.

Pozdrawiam

Na 100% program byl w czwartki w okolo 19ej. Chyba jeszcze przed wieczorywnka
[/quote]

Bywał też po wieczorynce. Pamiętam dokładnie bo jak miełem 6 lat wlądowałem na coś tam w szpitalu. Jednego dnia w szpitalu zostałem po wieczorynce wygoniony do spania. Bardzo mnie to zirytowało, zawrzywszy że obok wieczorynki , Sonda już wtedy była na mojej liście ulubionych rzeczy z TV Smile

Pzdr.

PS. Program bywał w różne dni , głównie:
czwartki, wtorki i środy, nie pamietam by byl kiedykolwiek w poniedziałek, niedziele , sobote. Piątku nie jestem pewny ....

Na dobry poczatek sprobuje skowpiowac samodzielnie GTI tez oferowal pomoc wiec mysle ze najpozniej w przyszlum tygodniu powinny byc tego efekty. Jesli sobie nie poradzimy na pewno skorzystam z pomocy Sebastiana. Takze spox, na pewno bedzie z tego jakies mpegi do ogolnego uzytku Smile Na dziec dzisiejszy pomysl skopiowania polega na przekonwertowaniu tych odcinkow do postaci SVCD czyli byloby tego jakies 12 plytek 700 MB. Wydaje mi sie to o tyle praktyczne ze kazdy czy na kompie czy na stacjonarnym DVD bedzie w stanie to odtworzyc poza tym prawda tez jes taka, ze nie wszystkie odcinki Sondy sa az tak bardzo ciekawe takze kazdy moglby wybrac sobie odcinki, ktory go najbardziej interesuja.

Zastanawiam mnie inna sprawa, czy przypadkiem zabrac te 12 odcinkow Sondy na V warsztaty - myslicie ze byloby zainteresowanie i czas aby je pokazac ?
NO wiec rozwiewam swoje i wszystkich watpliwosci co do mozliwosci zakupienia kopii programow SONDA zapisanych i znajdujacych sie w archiwum TVP. Zadzwonilem tam - podaje tel 022-547-83-50 i okazuje sie ze godzina materialu na cele prywatne kosztuje 400 zł - czyli byloby to za 2 odcinki Sondy. Do tego trzeba sie pisemnie zwrocic z prosba o udostepnienie i uzasadnic cel (oczywiscie nie ma przeszkod jesli ma to byc na cele prywatne). Pozniej trzeba przekazac wlasna kasete VHS i po problemie. Moza tez zamowic katalog wszystkich programow Sondy, ktory kosztuje: 15 zl za 1sze 5 pozycji katalogu pozniej za kazda nastepna po 2 zlote. Poniewaz wszystkich programow bylo okolo 560 otrzymujemy nastepujace ceny, czysta kalkulacja.:

koszt katalogu = 1125 PLN
koszt nagrania = 112000 PLN + cena kaset VHS

Teraz juz wiadomo dlaczego Sondy nikt nie publikuje :'(

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości