Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optyka teleskopu -teoria
Witam,
pozwalam sobie zamiescic tu ciekawy link do strony:www.camk.edu.pl/~pych/DOKTORANCI/doktoranci1.pdf

Jest to 5-cio megowy plik pdf zawierajacy sporo przydatnych informacji na temat optyki telskopowej. Wprawdzie wutorzy piszą, ze jesto materiał dla doktorantów, ale jego zawartość jest tak przedstawiona, ze napewno bedzie zrozumiała i dla początkujacych i dla zaawansowanych. Nawet jesli koś zna te sprawy to i tak warto sobie przypomniec, a poczatkujacy od podstaw zapozbna sie z klasyfikacja i funkcjonowaniem optyki teleskopowej.
Zachecam do poczytania tej strony, a tym bardziej, ze jest napisana w rodzimym języku !
Andromeda
Odpowiedz
Cisze się że ktoś czyta doktorantów, tak się składa że niedawno czytałem doktorantów 2, www.camk.edu.pl/~pych/DOKTORANCI/doktoranci2.pdf szukałem informacji o tym ile światła odbija aluminium, a ile srebro, okazuje się że aluminiowe lustro główne 0.85, lustro płaskie 0.85 i jeszcze mamy zasłonięty środek co daje 0.90, czyli mamy 0.85*0.85*0,9=0.65 to ogromne straty już myślałem o napyleniu srebrem czy zamianie 15 cm teleskopu zwierciadlanego na 10 cm soczewkowy kiedy wyczytałem że od granicy powietrze szkło odbija się 4.5% światła, soczewka ma 2 takie granice, a achromat kilka sklejonych ze sobą soczewek. Jeśli weźmiemy pod uwagę odwracacz obrazu, np.: w lunecie Turist składa się on z 3 soczewek achromatycznych to mamy ogromne straty nie mniejsze od teleskopu zwierciadlanego. Najlepiej by było wyjąć odwracacz. Lornetka nie ma soczewek odwracających, ma pryzmat i kilka aluminiowych powierzchni dających straty. Wystarczy popatrzeć odwrotnie na białą kartkę przez obiektyw wtedy luneta pomniejsza żeby się przekonać jaka robi się ciemna.

W załączonym pliku można wyczytać też wiele informacji o CCD np.: szum Read Out zależy od prędkości odczytu, nie ma informacji co by zależał od temperatury. W sumie im mniej Mega pikseli tym wolniej się to czyta.
Odpowiedz
dla astroccd !
Zamieszczjac "śwój" link do doktorantów nie liczyłem, ze ktos odpowie bo raczej mi chodziło o pokazanie, że takie rzeczy mozna znaleźć w Internecie. Dodales swój link i mamy nastepna stronę na te tematy. Dzięki, bo  moze teraz  inni jeszcze dołożą  cos podobnego i powstanie małe kompendium wiedzy  tematycznej zebrane w jednym miejscu. Zwracam tylko uwage na dwie rzeczy:kazdy czytający ma mozliwość wybrania sobie z tego cos co potrzebuje. Trzeba tez pamietac, ze publikacje internetowe czasem mijaja sie z prawdą i to co sie czyta trzeba weryfikowac z innymi źródłami tak na wszelki wypadek. Bardzo mnie osobiście denerwuja publikacje anonimowe, a jest ich sporo. No ale bądźmy dobraej myśli i czekajmy na nastepne wiarygodne publikacje.
Pozdrawiam
Andromeda
Odpowiedz
Do zamieszczania linków WWW jest linkownia poniżej.
www.zsma.pl http://jand.webd.pl/met/ Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x30
Odpowiedz
(12.08.06, 17:53)astroccd link napisał(a): [...]
już myślałem o napyleniu srebrem czy zamianie 15 cm teleskopu zwierciadlanego na 10 cm soczewkowy kiedy wyczytałem że od granicy powietrze szkło odbija się 4.5% światła
[...]

Pozostaje omijać szerokim łukiem drogie refraktory bez warstw przeciwodblaskowych na soczewkach  :Smile Wink
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości