Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SBIG-PIERWSZE STARCIE
(27.02.06, 15:46)Jacek Pala link napisał(a): Niestety odejmowanie darków podczas testów nie wyszło CCDSoft zepsuł zdjęcie przy tej operacji, choć darki miałem przygotowane pare dni wcześniej.
Właśnie dlatego nie wyszło że darki przygotowałeś parę dni wcześniej, bo darki wykonuje się natychmiast po sfoceniu obiektu.
Odpowiedz
(27.02.06, 16:59)astroccd link napisał(a): Właśnie dlatego nie wyszło że darki przygotowałeś parę dni wcześniej, bo darki wykonuje się natychmiast po sfoceniu obiektu.

Moim zdaniem to stwierdzenie nie ma uzasanienia. Po pierwsze te kamery są chłodzone i temperaturę kamery można zawsze ustawić na taką samą np. -20, a więc czy takiego darka robi się zaraz po sesji czy później nie ma to znaczenia (co innego w przypadku Canonów gdzie darki trzeba zdjąć zaraz po sesji, bo aparat nie ma możliwości sterowania temeraturą). Rozmawiałem swego czasu z jednym z guru polskiej astrofotografii i żeby nie bawić się w darki ma on gotową bilbliotekę, której używa po sesji zdjęciowej. Tak więc Jacku to, że darki pochodzą z innego dnia nie ma znaczenia, ważne aby były wykonane przy tych samych ustawieniach kamery. I przy okazji gratulacje za fotkę, trudny obiekt do focenia na początek a wyszedł całkiem, całkiem Smile

Ten dark faktycznie jest coś walnięty ale nie mam pojęcia czym mogłoby to być spowodowane.

Acha, żeby nie było niedomówień, ten guru to PTL, myślę że można zaufać jego doświadczeniom z kamerkami ccd.
Odpowiedz
A czym robiona fotka? bo jest napisane, że Sbig to tylko do Guidingu. Czy Sbigi sa dwóch? 8)
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Część kamerek w tym seria 2000 zawierają w sobie od razu guider, zrobione jest to na prostej zasadzie włożenia dwóch chipów, jednego włąściwego i jednego jakiegoś mniejszego, np. 237. Tak, że za jednym zamachem kamerka foci i guiduje Smile
Odpowiedz
(27.02.06, 17:08)tomekL link napisał(a): [quote author=astroccd link=topic=7839.msg117649#msg117649 date=1141055987]
Właśnie dlatego nie wyszło że darki przygotowałeś parę dni wcześniej, bo darki wykonuje się natychmiast po sfoceniu obiektu.
Moim zdaniem to stwierdzenie nie ma uzasanienia. Po pierwsze te kamery są chłodzone i temperaturę kamery można zawsze ustawić na taką samą np. -20,[/quote]
Starlight Xpress też ma chłodzenie, ale tu chodzi o stabilizator temperatury którego Starlight nie posiadał.

Dziwie się że ten SBIG skoro taki dobry nie ma sprzętowej redukcji szumów tak jak np.: cyfrówki. Podobno można to też zrealizować wkładając absolutnie czarny filtr do automatycznego zmieniacza filtrowego. Dziwie się też że niektóre zmieniarki filtrowe nie mają miejsca na czarny filtr.

A nie wydaje się wam że lepiej wykorzystać maksimum chłodzenia, bo na stabilizację dużo stopni tracimy.
Odpowiedz
Człowieku, każda normalna kamera ma migawkę! Po kiego czarny filtr  :o
Odpowiedz
(27.02.06, 17:38)tomekL link napisał(a): Tak, że za jednym zamachem kamerka foci i guiduje Smile
wow, dzięki za info  Smile
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(27.02.06, 17:55)Wojtek Koznowski link napisał(a): Człowieku, każda normalna kamera ma migawkę! Po kiego czarny filtr  :o
Normalna to znaczy jaka?
Bo Starlight nie ma migawki.
Odpowiedz
(27.02.06, 00:07)Jacek Pala link napisał(a): Może nie najlepszy efekt jak na taki sprzęt, ale wkońcu coś tam udało się zrobić.
krop z pełnej klatki, obróbka: tylko regulacja poziomów

witam,
no no no Smile
podaj prosze IP to sobie wszyscy poszalejemy ta zabawka Wink
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Tworzenie bibliotek darków przed ekspozycją (nawet wiele dni przed) jest wręcz zalecane w instrukcji programu CCDSoft. Nie wiem dlaczego nie zadziałało mi odejmowanie darków, czy też raczej zadziałało źle, może źle zrobiłem bibliotekę. Powalczę z tym jeszcze bo akurat ta opcja w CCDSoft wygląda naprawde interesujaco i powinna w znaczący sposób ułatwić obróbkę zdjęć.
Jedynym przypadkiem, kiedy wręcz odradzają w instrukcji CCDSOft używanie bibliotek darków (które robi się dla różnych czasów naświetlania i temperatur) jest precyzyjna astronometria. Kamera oczywiście ma wbudowaną funkcję automatycznego twożenia darków po ekspozycji i robi je bez problemów, wykonując po każdej ekspozycji dodatkowe naświetlenie z zasłoniętą migawką. Tak naprawdę jest jeszcze cwańsza i robi je po serii zdjęć o ile w czasie sesji nie był robiony dark dla danego czasu i temperatury. Kamera potrafi też automatycznie zdjąć biasa z przetwornika. Jedyne czego nie robi sama to Flat (ze zrozumiałych względów). Taki typ pracy jest właśnie zalecany dla astronometrii. Pozwala on wtedy uzyskać dokładność pomiaru jasności nawet do 1%. Choć trzeba spełnić znacznie więcej warunków. Efekt jest taki, że przy pomocy SBiga i odrobiny pracy można wykrywać planety w innych układach gwiezdnych.
Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości