Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Meade Eyepiece Illuminator z odzysku...
Meade Eyepiece Illuminator z odzysku...

Temat i jego realizacja jest wręcz banalna ale skoro trzy takie urządzonka z odzysku wpadły mi w ręce postanowiłem opisać swoje doświadczenia. Może komuś się to przyda i zamiast zniszczyć naprawi niesprawne urządzenie. Smile

Urządzenie z grubsza wygląda jak na poniższym obrazku. Stosowane jest przez firme Meade w okularach z krzyżem albo w lunetce biegunowej jako element podświetlający.

[Obrazek: dscn2707.jpg]

Iluminatorki Meade można dosyć często dostać za bardzo niewielkie pieniądze ( kilka USD) na ebay'u. Zwykle wystawiane są jako uszkodzone Smile Od razu zaznaczam, że o ile tylko opanujemy metode ich rozkrecania to dalsza naprawa ich to bułka z masłem Smile Na nasze nieszczęście szkopuł leży w mechanice a nie w elektronice. Wszystkie iluminatorki są rozbieralne ale problemem z jakim się należy zmierzyć to rozpoznanie w jaki sposób rozbiórki trzeba dokonać. Innymi słowy trzeba zbadać czy nasz ilumiantorek jest skręcany czy prasowany i klejony. Niestety tak się składa, że ilumiatorki obydwu typów wyglądają identycznie ale pod względem ich naprawy, czyli  dobrania się do ich wnętrzności to zupełnie inne szkoły i metody (Falenicka i Otwocka Smile). Jak widać producent miał tu dwie zupełnie inne koncepcje montażu tego urządzenia. Raz najwyraźniej uznał je za nienaprawialne poźniej zmienił zdanie ... Smile

[Obrazek: dscn2710.jpg]

Na rysunku widać wstępnie rozłożony ilumiantorek. Tan akurat był najgorszym wariantem z możliwych. Element aluminiowy z diodką był wprasowany na tuleję, w której mieszczą się baterie. Tuleje ze sobą były skręcone ale już pokrywka z potencjometrem niestety była zakręcona i zalana klejem. Z rozprawiczeniem tego przypadku poradziłem sobie ucząc się na własnych błedach Smile Najpierw oczywiście jak każdy Polak hołdujący zasadzie "nic na siłę tylko młotkiem" próbowałem go na siłę rozkręcić co niestety mocno poniszczyło mu obudowę i nie udało się bo nie mogło się udać Sad Później bardzo delikatnie podgrzałem go i zacząłem podważać nożem do tapet.  Wówczas puściły gwinty klejone. Najwięcej zabawy było z aluminiową nasadką, która za Chiny ludowe nie chciała oddzielić się od reszty podłego cielska ilumiantora. Pomogło podważanie ze wszystkich stron i bardzo ostrożne ogrzewanie. Suma sumarum poprzez moje wcześniejsze zapędy siłowe obudowa iluminatora została dosyć podniszczona. Po tych zbiegach dałem ją znajomemu do przetoczenia i wyszlifowania co najwyrazniej uratowało jej wygląd. W pozostałych typach ilumiantorków zwykle wstarcza bardzo delikatne ogrzanie miejsc łączenia elementów, zawinięcie ich w kawałek skóry i odkręcanie przy użyciu niewielkiej siły. Dwa pozostałe iluminatorki, które miałem puściły w ten właśnie sposób. Na ich powierzchni nie powstały, żadne rysy ani zadrapania.

Gdy już dobierzemy się gadowi do skóry to szukając usterki możemy rozpocząć zabawę w wielką elektronikę. Jak widać na rysunku pod aluminiową nasadką w bardzo prymitywny sposób umocowana jest 3mm czerwona dioda świecąca.

[Obrazek: dscn2712.jpg]

Poza zimnymi lutami bardzo częstym obajewem jest to, że dioda taka jest po prostu spalona. Możemy wymienic ją na zwyklą 3mm czerwoną diodkę, którą dostaniemy za klikanaście groszy w sklepie elektroniczym. Czasem zdarzą się też, że wykrusza się lut i puszcza sprężynka.

[Obrazek: dscn2714.jpg]

W przypadku takim możemy ją ponownie podlutować ale jako, że jest ona wyjątkowo badziewnej jakości proponuję zastąpić ją srebrzoną sprężynką z pojemnika na baterie R6.

[Obrazek: dscn2709.jpg]

Kolejny patent do przejrzenia do potencjometr i kabelek. bardzo czesto zdarza się, że kabelek jest urwany a potencjometr obraca się w obudowie. Kabelek oryginalny nalezy od razu wymienić na nieco grubszy z plecionką bawełnianą w środku - dłużej nam będzie służył. Jeśli w ilumiantorku wymienialismy diodę na nową to na końcu takiego kabelka nalezy podlutować rezystor 62 Ohmy (+/- 14 Ohm). Jesli tego nie zrobimy nasza nowa dioda również się spali. Smile Na odstające punkty lutowania nakładamy koszulki termokurczliwe. Obracający sie w obudowie potencjometr możemy podkleić jakimś mało agresywnym chemicznie i dającym możliwość demontażu klejem.

[Obrazek: dscn2713.jpg]

Jeśli pokrętło potencjometru chodzi zbyt ciasno można zaradzić temu poprzez delikatne podsmarowanie go ale duzo lepiej jest je porządnie wyregulować. W tym celu należy podważyć skalpelem skalę na pokretle i dobrać się do śrubki regulacyjnej - gwint M2. Po wyregulowaniu podobnie jak w przypadku potencjometru całość zabezpieczamy łagdodnym chemicznie klejem.

Wkładamy baterie, składamy wszystko do kupy i nie ma bata - musi działać !!! Smile

Pdsumowanie:

Do naprawy elementów elektronicznych ilumiantora możemy potrzebować: diodę, rezystor, ewentualnie nowy potencjometr w włącznikiem (w moim przypadku wszystkie PR'ki były sprawne). Koszt takich elementów to kilka PLN. Koszt nowych baterii to kolejne kilka PLN. Dadając do tego cene samego urządzenia możemy za naprawdę małe pieniądze mieć fajny podświetlacz do lunetki biegunowej albo okularu z krzyżem. Polecam zabawe w majsterkowanie Smile

Fotka sekcji zwłok ilumiantorka i elementów podlegajcych wymianie w pierwszej kolejności (elementy są zaznaczone w ramkach:

[Obrazek: dscn2715.jpg]

Dla bardziej dociekliwych.
Modernizacja iluminatorka oparta jest o schemat prostej latarki LED:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=2595.0
Odpowiedz
Bardzo przydatny opis Michu! Miałem ja jakiś rok temu przygodę z moim okularem Meada z podświetlanym krzyżem. Spadł mi na chodnik. Całe szczęście optyka ocalała. (od tego czasu unikam podczas obserwacji twardych podłoży Smile ) Niestety zaczął przerywać potencjometr. Chciałem go wymienić. Niestety nie mogłem nigdzie kupić tak małego. Musiałem kupić większy i tą górną część dać do wytoczenia, tak by się zmieścił.
Czy wiesz gdzie można kupić taki potencjometr, najlepiej taki jak oryginalny - z wyłącznikiem?
Jeśli miałbyś na opchnięcie taki iluminator to z chęcią odkupię.

P.S. Ten iluminator wygląda raczej na produkcję braci z Żywca a nie na Meada.
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
(31.01.06, 22:51)PiotrPe link napisał(a): Bardzo przydatny opis Michu! Miałem ja jakiś rok temu przygodę z moim okularem Meada z podświetlanym krzyżem. Spadł mi na chodnik. Całe szczęście optyka ocalała. (od tego czasu unikam podczas obserwacji twardych podłoży Smile ) Niestety zaczął przerywać potencjometr. Chciałem go wymienić. Niestety nie mogłem nigdzie kupić tak małego. Musiałem kupić większy i tą górną część dać do wytoczenia, tak by się zmieścił.
Czy wiesz gdzie można kupić taki potencjometr, najlepiej taki jak oryginalny - z wyłącznikiem?
Jeśli miałbyś na opchnięcie taki iluminator to z chęcią odkupię.

PR'ki z włącznikiem o takim rozmiarze widziałem kilka dni temu w jednym ze sklepów elektronicznych w Gdańsku. Jeśli bardzo ci zależy mogę tam podskoczyć w tygodniu i zakupić kilka sztuk. Niestety ilumantorki nie są moje i z tego co wiem nie są na sprzedaż, ale pomocą jakby co to służę.
Odpowiedz
Nie chcę Ci robić kłopotu. Spróbuję jeszcze raz oblecieć sklepy z częściami w Poznaniu i jak nie kupię to dam Ci znać na priva.
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
(31.01.06, 22:58)Michu link napisał(a): Niestety ilumantorki nie są moje i z tego co wiem nie są na sprzedaż, ale pomocą jakby co to służę.

witam,
Mniam, mniam! Mam iluminatorki do szukacza i jeszcze do czegos Big Grin
Tak jak Michu napisal. Sa na ebau'y. Sprzedaje je Bill - scopehed1 , znany ebay'owicz. Nie robi zadnych problemow z wysylka bezposrednio do PL (o czym przekonalo sie juz kilku tutajszych grupowiczow). Platnosc przez paypala! Big Grin

A magikowi - Michowi dziekuje za naprawe! Big Grin

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości