Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ślimacznice...
Chciałem się pochwalić kółeczkami które właśnie otrzymałem od Pana Macieja R. z Sochaczewa, i jak dla mnie są super wykonane.

[Obrazek: slimacznice.jpg]
http://neuronet.sky.pl/pepe/slimacznice.jpg

Odpowiedz
ładne, a mógłbyś podać parametry?
i ile Cię kosztowały?
i gdzie ślimak? Smile
pozdrowienia
Odpowiedz
Duże kółeczko to 180 zebów/1,75mm ząb
Mniejsze 72 zęby /1,5 ząb
Wszystko jest metryczne, także będę to napędzał śrubami metrycznymi. Podobny temat juz kiedys był na forum,  postanowiłem wykorzystać taki sam pomysł.

Koszt 160 zł
Odpowiedz
(17.11.05, 21:05)pepe link napisał(a): Duże kółeczko to 180 zebów/1,75mm ząb
Mniejsze 72 zęby /1,5 ząb

witam,
bardzo atrakcyjna cena Smile
BTW: dlaczego 72? (co prawda kojarzy mi sie ze 144 i z 1/5 360) ale dlaczego wlasnie tyle...  Big Grin

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
To taki troche mój dziwny plan.
Chcę zrobić przełożenie przez podwójny ślimak, wiem czytałem że to nienajlepszy pomysł ale 180*72*200krokow silnika = 2592000.
Przy tej wartość występuje bardzo mały skok (0,5 sek kątowej).
A przy pracy półkrokowej silnika 0,25 sek kątowej.
Odpowiedz
no ale w takim wypadku, silnik bedzie pracował na bardzo małej częstotliwości, czy da radę pociągnąć napęd?
zakresy jakiegoś użytecznego momentu zaczynają się pow. 100Hz
u Ciebie będzie 30, masz taki silnik?

hmm i jak duża zębatka ma 10 cm średnicy, to otwór, ma na oko 10mm? nie za cieńka bedzie ta ośka?
Odpowiedz
Zawsze można zmusić silnik do pracy z duzym momentem (a moze nawet pelnym) sterujac go PWM'em. Wtedy mozna uzyskac teoretycznie dowolna rozdzielczość czyli dowolnie (małą) prędkość obrotową przy zachowaniu momentu. Teoretycznie - bo niestety charakterystyka obrotu (przejścia między dwoma krokami) jest nieliniowa  Sad
Newton 205/1355, Nikon F75+28-100, Canon A520
Odpowiedz
Nie uczestniczyłem koncepcyjnie w projekcie więc myśle, że mogę wypowiedzieć swoje zdanie.
Dobór przekładni jest całkiem prawidłowy. 30Hz jest częstotliwością "trafioną" z dwóch powodów. Po pierwsze zaepwnia dostateczną rozdzielczość napędu, po drugie pozostawia znaczny margines szybkości w górę (np: do szybkiego naprowadzania). Mała ślimacznica nie jest dedykowana do przekłądni podwójnej, gdybym wiedział o takiej koncepcji, jej wykonanie powinno być troszkę inne. Nie jest to wielki błąd ale mogło być lepiej.
Jeszcze o sterowniu ułamkowym.
(18.11.05, 14:13)Altaris link napisał(a): Wtedy mozna uzyskac teoretycznie dowolna rozdzielczość.... Teoretycznie - bo niestety charakterystyka obrotu (przejścia między dwoma krokami) jest nieliniowa Sad
Ta uwaga jest bardzo na miejscu i podkreślam zwrot TEORETYCZNIE bo przy dużych a w dodatku zmiennych obciążeniach charakterystyka ta bywa wręcz nieprzewidywalna. Praktycznie, należy przeliczać przekładnie dla sterowania pełnokrokowego a sterowanie ułamkowe może (ale nie musi) polepszyć efekty.
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
Dodatkowo jeszcze można zwiększyć rozdzielczość dokładając koła pasowe w proporcjach 2:1 oczywiście jeśli będzie tego wymagać cały układ co wyjdzie w trakcie testów.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości