Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mega power 1.2x
Mając ostatnio dość już teleskopu, wielkich powiększeń oraz całego zamieszania z mapami, celowaniem itd., postanowiłem się pogapić na niebo gołymi oczętami, czasami człowiek już tak się zapędzi w używaniu większych teleskopów, lepszych lornetek że już dawno zapomniał ile przyjemności oraz ile możliwości dostrzeżenia obiektów dają same oczy. Ale, naszła mnie myśl taka, jak by to było gdyby te plejady, M35, M 42 której gołym okiem nie widać a może gdyby były ciut większe, nie koniecznie dużo i wtedy sobie przypomniałem o soczewkach o których już kiedyś pisałem, umieszczone przed oczami dają ostry normalny obraz z tym że troszkę większy. Już podczas pierwszych prób okazało się że od razu mamy zasięg większy o 1 mag a obraz większy o 0,2. w Plejadach patrząc na wprost widać kilka gwiazd więcej ich układ staje się dużo czytelniejszy, M 35 jest widoczna bez problemu na wprost o drodze mlecznej niemówiąc a cały nieboskłon wydaje się być duużo bliżej. Jeśli uznać te soczewki za okularowe,( obiektywu nie ma ) no to można z ich pomocą spokojnie pod smolistym niebem bić rekordy zasięgu oraz dostrzegalności obiektów gołym okiem, szczęśliwym trafem mam dwie takie bo różnica widzenia obuocznego jest spora. Musze je jeszcze protestować na Księżycu, może by tak Copernicus gołym okiem?

Soczewki pochodzą z kserokopiarek, są elementami składowymi achromatycznych obiektywów.
[Obrazek: Soczewki%201,2x.jpg]
Odpowiedz
witam,
a co ze wzrokiem?
nie ma pozniej problemow z patrzeniem bez tych szkiel? ;D
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Podobny temat byl juz poruszany przez NGC 7841

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPS...pic=6160.0

W sumie to musi byc super sprawa, polookac sobie tak na niebo, gdzie by mozna bylo takie cos kupic ??
49°41'15" N     21°45'18" E     -  Krosno Sky - Watcher 120/600 + Meade UWA 6,7 ; UWA 18mm,  SWA 36mm ------------------------------- www.uslugeo.pl
Odpowiedz
(25.10.05, 11:20)PJan link napisał(a): witam,
a co ze wzrokiem?
nie ma pozniej problemow z patrzeniem bez tych szkiel? ;D

Ciekawie się z tym chodzi po mieszkaniu  ;D

(25.10.05, 11:26)fomalhaut link napisał(a): Podobny temat byl juz poruszany przez NGC 7841

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPS...pic=6160.0

W sumie to musi byc super sprawa, polookac sobie tak na niebo, gdzie by mozna bylo takie cos kupic ??

McArti coś pisal że letekonwerter daje taki efekt, a takie okulary o których pisał NGC 7841 to faktycznie rzecz ciekawa, nie ma to jak radziecka myśl techniczna  Smile
Odpowiedz
(25.10.05, 11:07)HAMAL link napisał(a): Musze je jeszcze protestować na Księżycu, może by tak Copernicus gołym okiem?
Pewnego wrześniowego poranka czekając na wschód Słońca patrząc na Księżyc z niedowierzaniem stwierdziłem, że widzę promienie wokół Kopernika i Keplera oraz Tycho. Mój wzrok do najlepszych nie należy przez co wydedukowałem że to kwestia kontrastu/koloru nieba bo na ciemnym już nie dało mi się ich dostrzedź.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
pewnym rozwiazaniem jest kupno (gdzie?) dobrej lornetki 3x20  z polem np. 20st
49°41'15" N     21°45'18" E     -  Krosno Sky - Watcher 120/600 + Meade UWA 6,7 ; UWA 18mm,  SWA 36mm ------------------------------- www.uslugeo.pl
Odpowiedz
telekonwerter taki co sie daje do kompaktów cyferkowych.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(25.10.05, 11:50)DARK link napisał(a): [quote author=HAMAL link=topic=7132.msg107682#msg107682 date=1130234852]
Musze je jeszcze protestować na Księżycu, może by tak Copernicus gołym okiem?
Pewnego wrześniowego poranka czekając na wschód Słońca patrząc na Księżyc z niedowierzaniem stwierdziłem, że widzę promienie wokół Kopernika i Keplera oraz Tycho. Mój wzrok do najlepszych nie należy przez co wydedukowałem że to kwestia kontrastu/koloru nieba bo na ciemnym już nie dało mi się ich dostrzedź.
[/quote]

Zresztą tuż nad horyzontem Księżyc jest 2x większy więc nic dziwnego  ;D
Odpowiedz
(25.10.05, 11:07)HAMAL link napisał(a): Już podczas pierwszych prób okazało się że od razu mamy zasięg większy o 1 mag a obraz większy o 0,2.

Według teorii to jest niemożliwe.
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
(25.10.05, 13:13)NGC 7841 link napisał(a): [quote author=HAMAL link=topic=7132.msg107682#msg107682 date=1130234852]
Już podczas pierwszych prób okazało się że od razu mamy zasięg większy o 1 mag a obraz większy o 0,2.

Według teorii to jest niemożliwe.
[/quote]

Teoretyk się znalazł  Tongue według jakiej teorii?, wpadnij na testy a się przekonasz   8)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości