Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dłuuugi meteor...
Potwierdzam, ten długaśny meteor o jasności okolo 3 mag rozbłysł około 10 stopni od zenitu i zgasł po długiej drodze w okolicach kół Wielkiego Wozu. Ładna menda była  ;D ;D ;D

Przemas Smile Smile Smile
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
W Myslenicach też koleżkę było niźle widać. Nawet przy moim szczęściu i nie ograniczonych zdolnościach zdążyłam sie mu całkiem niźle przyglądnąć. Wczoraj był chyba "urodzaj pozasezonowy" na meteory, bo odnotowałam 5 zjawisk między 22:30 a 23:30. (Efekty obserwacji widać było dziś na lekcjach Big Grin )
:-)
Odpowiedz
Witam,

(07.09.05, 16:36)Czarek W link napisał(a): Hej,

Wczoraj, podczas naszej sesji zdjęciowej, Przemas zauważył go właśnie w chwili gdzy przelatywał ISS - tak samo ja pisaliście nie był zbyt jasny, ale za to wolny - nic nie wspominał o "wybuchach lub iskrzeniu" tor przelotu to z południwego wschodu na północny zachód

Pozdrawiam,
   Czarek

wczoraj, czyli 6 września 2005 ?   Ten, o którym ja pisałem, był widoczny 5 września.  A może i 5 i 6 września leciały dwa meteory akurat w czasie przelotu ISS ? ??? :o
  Chyba, że astronauci z ISS akurat nad Polską wyrzucają śmieci... ;D ;D

Hermes
Odpowiedz
Mam ogromną prośbę czy miłosnicy meteorów mogli by podawać zawsze pewne fakty w sposób standardowy tzn. Kiedy zaobserwujecie jakiegoś ładnego meteora (bolida) to napiszcie:

- datę i  czas (z podaniem czy UT czy CWE),
- miejsce obserwacji (np. nazwę większego miasta w okolicy),
- kierunek w jakim był widoczy np. na południowym wschodzie,
- wysokość na jakiej leciał,
- jeżeli to możliwe to od jakiego do jakiego gwiazdozbioru,
- jak oceniacie jasność (w stosunku do janych gwiazd, Księżyca) i kolor.
- czy było słychać efekty akustyczne. Nasłuchujemy do 2-3 minut po przelocie.

Tak podane dane ułatwiają odszukanie zjawiska w stacjach PFN i jeżeli zjawisko się zarejestrowało pokazanie wam fotki, która być może przypomni te niezapomniane parę sekund.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Zgodnie z zaleceniami Mirka  Wink

- 7.09.2005 - 21:50 cwe;
- Jarosław (Podkarpackie);
- początek - zachód (az = ok. 285°), koniec - południowy-zachód (az = ok. 195°);
- początek ok. 40°, koniec ok. 60°;
- początek - północna część gwiazdozbioru Korony Północnej, koniec - centralna część Strzały;
- jasność ok. -1 mag. do -2 mag. (oceniana w stosunku do gwiazd);
- kolor - pomarańczowy;
- czas trwania przelotu - ok. 5-6 s!!!
- efekty akustyczne - brak
- meteor pozostawiał po sobie białą smugę długości 5-10°, która zanikała po ok. 0,5-1 s po przelocie

Może ten meteor nie był bardzo jasny, ale bardzo efektowny. Pomarańczowy kolor i biała smuga po przelocie dodawały mu uroku. A przede wszystkim bardzo długi czas przelotu (5-6 s). To chyba najdłuższy (czasowo) meteor jaki widziałem w życiu.  Smile
Odpowiedz
5-6 sekund lotu przy jasnosci rzedu -2m to juz nie przelewki Smile Bardzo prawdopodobne ze meteor lecial stycznie do granic atmosfery.. Swego czasu pewien bolid lecacy 9s pojawil sie, zgasl i..polecial sobie dalej w przestrzen Smile
52 25' 22'' N  20 44' 14'' E Sprzet i srodki: Spiwor zielony.. Oczy szaro-niebieskie (uzywane), Lornetka Everest 12x60WA (czarna ;&gtWink, Uniwersal nr 5 (jako wieszak na lornetke), Uniwersal nr 2 (ciezko na nim cos powiesic)   Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości