Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EQ6 w wersji Pro
Witam.

Od pewnego czasu zastanawiam się nad zakupem EQ6.
Ostatnio pojawił się "nowy" model tego montażu o nazwie "EQ6 Pro".
Co prawda nie ma go na stronach Synty
http://www.skywatchertelescope.com
ani
http://www.skywatchertelescope.de
ale można o nim poczytać np. na stronach OVL.
http://www.opticalvision.co.uk/product.a...s&P_ID=278

Jak zawsze staram się przed zakupem "odrobić lekcje" i znaleźć jak najwięcej informacji o EQ6 Pro a właściwie o różnicach między wersja EQ6 a EQ6 Pro - bo "po co przepłacac jak nie ma różnicy?"  Wink

Z postów na liście dyskusyjnej Yahoo poświęconej EQ6 wynika, że:

1. Są małe różnice między EQ6 i EQ6 Pro ale jeszcze nie wiadomo dokładnie jakie  ;D tzn. nie ma jeszcze informacji o istotnych zmianach np. w napędzie, ślimakach, przekładniach itp.

2. Obie nowe wersje montażu EQ6 i EQ6 Pro nie wymagają już przeróbek niwelujących drgania w stylu oferowanej tu: http://eq6.update.rajiva.de/ i całkiem przyzwoicie jak na swoją cenę radzą sobie z astrofoto.

3. Każdy montaż Pro jest indywidualnie sprawdzany w fabryce.

Mam pytanie do Koleżeństwa czy może komuś udało się znaleźć jakieś ciekawe dodatkowe informacje (szczególnie interesuje mnie, jakie są naprawdę różnice między Eq6 a EQ6 Pro).

Tak czy inaczej będę nadal googlował za jaką obszerną recenzją……

Pozdrawiam

Mariusz
Nexstar 5i, MT-800, D.O. 16x80, Pentax 7X50, termos z herbatą i prądem
Odpowiedz
Mariusz, napisz przede wszystkim co byś chciał na tym montażu powiesić. EQ6 jest przeznaczony pod sprzęt o większej wadze, a precyzja jest niestety na poziomie EQ5 (HEQ5).

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Witaj Papatki,

aktualnie rozpatruję:

C11 + refraktor F5/F7 do szerszych widoków
oczywiście pod warunkiem że:
1. Znajdę jakąś sensowną cenę tuby - bo róznica w kosztach między samą OTA a np. OTA + CG5 jest mała a CG5 mi się nie przyda - chyba że komuś go odsprzedam :-)

2. OTA będzie dobra jakościowo - a z tym różnie u Celestrona niestety.

Albo newtona od 8" w górę - w tej chwili mam Soligora F/4 - więc zanim coś lepszego kupię to na pewno tę rurkę przymierzę.

Do tego dojdzie aparat, złączki itd.

Pozdrawiam

Mariusz
Odpowiedz
To co piszesz sugeruje raczej zastosowanie do astrofoto...

MT-800 na pewno nie jest sprzętem złym i można nim zrobić bardzo wiele. Jaki masz do niego montaż obecnie? Jaki masz detektor? Czy zamierzasz kupować nowy, jeśli tak to jaki?

Bo dążę do tego, że o wiele lepiej najpierw wycisnąć co się da ze sprzętu posiadanego i dopiero potem kupować nowy, który otworzy nowe horyzonty. Bo warsztatu nie da się kupić, można go tylko samemu pomału zbudować.
Odpowiedz
Obecnie - montaż Soligora - taki jak w ofercie  Astrokraka - zresztą tam kupowałem całość ponad 3 lata temu.

Detektor? Zakładam że chodzi Ci o CCD. Mam Vestę SC1 a zamierzam nabyć Canona 300D.

pozdrawiam Smile

Mariusz
Odpowiedz
(24.08.05, 23:33)likimar link napisał(a):Detektor? Zakładam że chodzi Ci o CCD.

Teoretycznie mogła też być klisza Wink Wink Wink

Aha jeszcze jedna ważna sprawa. Czy masz lub planujesz miejsce żeby ten montaż przymocować na stałe (słup a jeszcze lepiej obserwatorium). Bo wierz mi, wynoszenie za każdym razem 20-30 kg żelastwa (+5 skrzynek osprzętu, kafelki, duperelki...)  nawet cierpliwemu człowiekowi kiedyś zaczyna wychodzić bokiem Smile
Odpowiedz
HeHe

Już trochę trenowałem wynoszenie Nexstara 11 GPS - wolę już kila razy kursować  ;D

Mam miejsce na dachu garażu, który został przerobiony na taras. Wstępnie miał tam stać łup pod Nexstara - ale się musiałem pożegnać z tym sprzętem. Całość (słup i montaż) planowałem zamykać w rozsuwanym domku w stylu polowej wygódki na kółkach  ;D ;D ;D bo na zamknięcie tarasu i dorobienie rozsuwanego dachu żona nie pozwoli.
Odpowiedz
No to luksus, bo stałe miejsce gdzie można upchnąć teleskop i KABLE to podstawa Smile Pod warunkiem że konstrukcja garażu jest stabilna i nie ma drgań a w pobliżu nie leci przelotówka z TIRami i innym ciężarówami ew. tory kolejowe.
Odpowiedz
Garaż jak schron - bo go kiedyś dziadek budował  Smile  a dookoła trawka - więc i powietrze w lato nie drga (chyba że od strony domu jak dach się w dzień nagrzeje Smile.
Odpowiedz
No to czym prędzej buduj swój kącik i stawiaj tam sprzęt. Zobaczysz jak efektywność podskoczy Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości