Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
słup czy drewniany?
Mam pytanko odnośnie statywu. Kupuje lunetę tala i nie mogę się zdecydować jaki statyw będzie odpowiedni. Drewniany lub metalowy słup. Który jest bardziej stabilny i mobilny?
Meade Lightbridge 12", TAL 100RS, Zenithstar 70ED, 10x50 Bresser Corvette, 40, 26, 14, 9, 5.5 Meade 5000 ploosl i inne akcesoria
Odpowiedz
Skoro nikt nie odpowiada to może moje 3 grosze:

Drewno - lżejsze i ma właśiwości tłumienia drgań, więcej mobilności.
Słup - ciężki, mało mobilny.

Najlepiej jak możez osadzić telepa na obydwu statywach, puknąć w telepa i zobaczyć jak szybko ustają drgania przy dużym powiększeniu :-).

Ja bym wziął drewno.
Nexstar 5i, MT-800, D.O. 16x80, Pentax 7X50, termos z herbatą i prądem
Odpowiedz
Moim zdaniem - to zależy gdzie będziesz "się rozstawiał". Jeśli będzie to pole, otwarta przestrzeń, to warto wybrać trójnóg drewniany. Jeśli będzie to np: balkon wieżowca, to polecam słup - zajmuje mniej cennego miejsca.
A co do trójnogów - to jakis konkretny model, z akcji TST czy od Tała? Nie mam pojęcia jak się ma taki Tałowski do TST, ale stawiam w ciemno na TST.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Myślę, że wybór zależy także od miejsca Twoich obserwacji.  Jeżeli jest ono narażone na silne i częste wiatry, to raczej słup. W przeciwnym przypadku trójnóg.

Ja mam i jedno (kolumnę od Tala) i drugie (trójnóg "mały goliat") i częściej korzystam z tego drugiego bo jest lekki i mobilny. W każdej chwili mogę go przenieść, nachylić jak chcę itd. Sama kolumna też nie jest ciężka, ale z montażem już trochę waży. Ale dzięki temu jest stabilniejsza.

Aha, orginalny trójnóg talowski jest zapewne nieco "mocniejszy" od "małego goliata".

Jeżeli będzie stał w jednym miejscu, to raczej słup. Jeżeli będziesz przenosił teleskop, to raczej trójnóg.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości