Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nasadka kątowa
Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam całą załogę Astro4u  Smile

Od jakiegoś czasu dręczy mnie pewna kwestia, a mianowicie zastanawiam się nad zakupem nasadki kątowej (takiej najzwyklejszej) 1,25"/1,25" 90* do szukacza od mojego newtona, wiadomo bowiem jak jest z wyszukiwaniem przy pomocy tegoż szukacza obiektów znajdujących się w pobliżu zenitu - poszukiwania czasem stają się nie tyle uciążliwe, co wręcz niemożliwe  ;D I w związku z tym mam dwa pytanka:

1. Czy po zamontowaniu nasadki obraz w szukaczu nadal będzie identyczny z tym widzianym przez okular zamontowany w wyciągu (tzn. czy nie będzie odwrócony w poziomie/pionie)?

2. Czy degradacja jakości  widzianego obrazu będzie widoczna? Wydaje mi się, że przy powiększeniach rzędu 8x nie powinna, ale wolę sie upewnić  Smile

I jeszcze jedna drobna kwestia - którego z otoskopów bardziej polecacie: Baader Genuine 6mm czy Antares 6 mm? (Trzeba się "uzbroić" na listopadowe opozycje  ;D)

Pozdrawiam,
Grzesiek
Antares 230/1200 + moja mini-pseudo-mono-lornetka ;D
Odpowiedz
P pierwsze zamontowanie kątówki wymaga skrócenia tuby szukasza o  7-9cm.
Wprzypadku takiego 6x30 po operacji nie zostaje nic poza obiektywem kątówką i okularem  ;D

kątówka obróci oczywiście obraz góra dół względem  osi szukacza i lewo prawo jeżeli okulary w newtonie i szukaczu ustawisz współosiowo.

degradacji obrazu nie zobaczysz raczej. (pomijamy szukacze typu TAK 70x11) ;D
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Potwierdzam koniecznośc skrócenia tuby szukacza, co do samych kątówek to sprawa jest następująca: zwykłe kątówki 90* z lustrem czy diagonalnym pryzmatem odwracają obraz tylko w jednej płaszczyźnie, co powoduje spore komplikacje jeśli chodzi o orientację Do szukacza raczej nie polecam.  Najlepsza byłaby kątówka z pryzmatem odwracajacym [dachowym Amiciego]. Zwykle najłatwiej dostać takie o kącie 45*, sprawdź dowolnego dystrybutora. Ale są też produkowane takie złaczki 90* -niowe. Sprawiłem sobie taką do travellerka 80/400. Była niestety kupowana w Niemczech, w teleskop-service. W kraju może byc trudniej dostepna, ale poszukaj, sporo nowych akcesoriów jest na rynku [może Delta Optical coś ma?]. Trochę nietypowa wersję takiej złaczki miał w ofercie Astrokrak [z gwintem M42x1 na wlocie zamiast tulei], przy czym w ofercie o dziwo nie było wyspecyfikowane,że jest to złączka w pełni prostująca obraz. Sprawdź u źródla, czyli napisz do nich. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Z tym skracaniem może nie będzie aż tak źle, bo to szukacz 8x50 i może cośtam by z niego jeszcze zostało  ;D Pomyślę jeszcze nad tym... Poszukam też tych złączek z pryzmatem odwracającym w DO i AK, może będą coś takiego mieli.

Zaś co do ortoskopów to przypomniałem sobie o teście okularów, do którego  wyników był swego czasu link na forum i nie omieszkałem skorzystać - wygląda na to, że oba okulary są pod wszystkimi względami niemal identyczne, więc (z sentymentu  ;D) zdecyduję się chyba na Antaresa  Smile

Pozdrawiam i dziękuję za porady,
Grzesiek
Antares 230/1200 + moja mini-pseudo-mono-lornetka ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości