Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instrukcja do Autostar II
Mam problemy z ustawieniem LX 200 GPS -  w czsie ustawiania automatycznego widzę ,że północ ustawia ok. 8 stopni na wschód potem  ustawiam i zatwierdzam wskazane przez niego dwie gwiazdy i okazuje się ,że po wybraniu przeze mnie obiektu i naciśnięciu  GO_TO nie odnajduje mi wybranego  obiektu - obiekt nawet nie mieści mi się w szukaczu .Nie mam instrukcji po polsku do autostara i myślę ,że to jest głównym powodem. Proszę kolegów mających doświadczenie lub instrukcję po polsku o pomoc. Pozdrawiam - Wojtek ???
Odpowiedz
Masz wedge czy jedziesz w trybie alt-az? A może masz wedge i nie przestawiłeś montażu na "polar"? I jeszcze jaki pilot? Stary magellan z foliową klawiaturą, autostar czy autostar II? (Skoro GPS to pewnie A II)

Aha, no i rozumiem że przez "zatwierdzenie" masz na myśli skorygowanie położenia gwiazdy najpierw szukaczem a potem okularem o dość krótkiej ogniskowej.  Wink Bo to że w pierwszą nie trafia to praktycznie reguła...
Odpowiedz
Wojtek ja nic nie przestawiałem - wyciągnąłem z pudła i ustawiłem- instrukcję mam po niemiecku więc nic nie wiem.  Pszepraszam - to Twoje pierwsze zdanie jest dla mnie nie jasne  nic mi te tryby nie mówią Bardzo proszę o wyjaśnienie co to jest wedge i alt-az.Co do ustawiania podanych gwiazd to ustawiam na środku okularu 7.5mm Moje podejrzenia  budzi zestawienie par gwiazd -  np arkturius i etamin czy arkturius i deneb . Jeżeli chciałbym je zmienić czy można ?
Odpowiedz
Pytanie pomocnicze, gdzie mieszkasz? (preferowane 3miasto, hehe Smile )

A pytanie zasadnicze: twój teleskop wygląda tak:

[Obrazek: 8inchLX200GPS.gif]

czy może tak?

[Obrazek: lx212.jpg]

Pierwszy jest w trybie alt-az czyli wysokość/azymut. Drugi siedzi na wedge'u (ang. klin) i przez to z montażu azumutalnego staje się montażem paralaktycznym. Ale skoro nie wiesz, to pewnie opcja pierwsza Smile

Co do gwiazd to autostar wybiera sobie 2 na początku. Jeśli masz poprawnie wpisane współrzędne (latitude to szerokość, longitude to długość, np. +54.3, +18.6 to będzie Gdańsk) oraz czas (w Polsce GMT+1 i dodatkowo daylight saving bo mamy czas letni), to zostaną wybrane gwiazdy nad horyzontem, dość wysoko i w miarę oddalone od siebie.

Potem jak wycentrujesz jakiś obiekt (chociaż lepiej żeby to nie były obiekty Układu Słonecznego) to możesz przytrzymać goto i potem potwierdzić enterem bodajże. W ten sposób dodajesz jakby następny obiekt odniesienia.
Odpowiedz
Mój teleskop wygląda dokładnie tak jak na zdjęciu pierwszym , jest bez klina paralaktycznego . Mieszkam w małopolsce więc do trójmiasta mam daleko. Czy do ustawienia automatycznego muszę wpisać współrzędne ? ja myślałem , że on określi je sam za pomocą GPS-u a jeśli nie to jak to mam zrobić
Odpowiedz
Skoro instrukcja po niemiecku niewiele Ci daje, moze jej angielska wersja Ci pomoze http://meade.com/manuals/TelescopeManual...manual.pdf
Jesli nie znasz tez angielskiego, to moze ktos z twoich znajomych choc troche go zna i sie polapie o co chodzi w tym manualu.

pozdrawiam
Maciek J.
PTMA Białystok, Dobson 254/1200 i bino 26x70 N 53 04.122 E 23 06.086 Stacja PFN PAVO9 [Obrazek: PL524962.gif]
Odpowiedz
Dziękuję Wojtkowi i Maćkowi za pomoc- co prawda angielski też nie jest moją mocną stroną ale myślę ,że z tego coś będę wiedział .
Pozdrawiam - Wojtek
Odpowiedz
Jak byś miał kłopot to zadzwoń do mnie. Nie mam instrukcji po polsku, ale za to mam ją w głowie.
Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
Dzięki Jacek , jeżeli będę miał dalej problem to zadzwonię.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości