Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taurus 270
Trzy dni temu stałem się posiadaczem teleskopu Taurus 270. Oto  wrażenia z pierwszej obserwacji którą przeprowadziłem wczoraj wieczorem. Może trochę ogólne i chaotyczne. Wybaczcie.  Wink

"Jeszcze na jasnym niebie na pierwszy ogień poszedł Saturn. Od razu dodam, że jeszcze mam ograniczone możliwości obserwacyjne, gdyż brakuje mi okularu krótkoogniskowego. Miałem lantana 5 mm, ale nie byłem z niego w pełni zadowolony i poprosiłem o wymianę na zooma 8-24 mm, którego jeszcze nie otrzymałem. Do tego dojdzie nowa soczewka Barlowa. Tak więc obserwowałem Saturna okularem 10 mm, mając powiększenie 128x, a to trochę za mało, jak na tak światłosilny teleskop. Mimo to obraz planety ładny z widoczną przerwą Cassiniego. W każdym razie na pewno lepszy niż w Syncie.

Na drugi strzał poszedł Jowisz. Tak jasnego to jeszcze w życiu nie widziałem. Ładnie widoczne pasy planety ujawniające strukturę chmur. Szkoda, że księżyce daleko od tarczy i nie było żadnych zjawisk, typu przejście na tle tarczy cienia lub samego satelity.

Następnie zrobiło się już w miarę ciemno, więc spojrzałem na galaktyki w Lwie i gromadzie Panny. Niestety miejskie niebo jest zbyt jasne, aby dostrzec szczegóły.

Potem kilkuminutowe poszukiwania komety Tempel 1 i odnaleziona. Widoczna bardzo słabo, ale zaliczona.
I jeszcze na dokładkę kwazar 3C 273, także odnaleziony po następnych kilku minutach. W jego rejonie widziałem gwiazdy do ok. 13 mag. z tym, że zaledwie po ok. 10 minutowej adaptacji wzroku.

Już wiem, że warto było dać za Taurusa te pieniądze. Teraz muszę jeszcze dokupić akcesoria, a na wakacjach pod ciemne niebo i będzie  ;D

W drugiej turze "kręciłem" się po Psach Gończych i Wielkiej Niedźwiedzicy. Galaktyk nawet nie będę wymieniał, bo nigdy w życiu nie widziałem tyle w jeden wieczór. Spojrzałem też na M3 i zobaczyłem z miasta to, co w Syncie widziałem pod ciemnym niebem. Setki drobniutkich gwiazdeczek, piękny widok.

W końcu dotarłem do komety Machholza, ale jest już ona cieniem tego co prezentowała 4 miesiące temu. Zamiast więc obserwować kometę zrobiłem w jej rejonie szkic gwiazd, aby ocenić zasięg teleskopu. Wśród naszkicowanych gwiazdek znalazła się słabo widoczna, jako okrągła mgiełka NGC 4290 o jasności 12,6 mag. Najsłabsza gwiazdka, którą widziałem słabo, ale bez zerkania ma jasność 13,7 mag. Zerkaniem widziałem gwiazdkę słabszą o około 0,5 mag., ale niestety mój Guide jej nie pokazuje.

Tak jak pisałem wcześniej przejrzystość była bardzo dobra. Po zakończemiu obserwacji teleskopem spojrzałem w okolice R CrB i dostrzegłem tam, choć bardzo słabo gwiazdę o jasności 5,8 mag. Wydawało mi się, że momentami widzę samą R CrB, ale to tak na 80%. W każdym razie w zenicie przejrzystość musiała być w okolicach 6 mag., a przez teleskop zszedłem do ok. 14 mag. Myślę więc, że poza miastem w podobnych warunkach dojdę do 15 mag., a taki cel postawiłem przed Taurusem.

Cieszy mnie dobry - jak na ten światłosilny teleskop - obraz planet, choć pod koniec obserwacji seeing zaczął gwałtownie się pogarszać, co zapewne było zwiastunem zbliżania się frontu atmosferycznego. Mimo to na Jowiszu udało mi się jeszcze dostrzec WCP, ale na pograniczu widoczności.

Po pierwszym wieczorze obserwacyjnym jestem zadowolony, a więcej o możliwościach teleskopu będę mógł napisać, jak dostanę zamówione, lepsze okulary".

Robert Smile

Odpowiedz
Wow, Robert, gratuluję udanego zakupu, jako, że w przyszłości również planuję zakup Taurusa to z niecierpliwością czekam na Twoje dalsze uwagi i wrażenia z obserwacji.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Udany zakup. Coś czuję, że wielu przyszłych astroamatorów czytając tę notkę ma chrapkę na Taurusa Wink
paulo@iv.pl N 51°23'08" E 16°08'44" Newton 230/1600
Odpowiedz
Robercie, a jakich okularków używałeś na DS'y?
Odpowiedz
Widzę że Taurusy "cieszą"się coraz większa popularnością.
Trzeba będzie przez to popatrzeć.Gratuluję zakupu. Smile
WO FLT 98 Apo, QHY8L,  EQ6 Pro....
Odpowiedz
(08.05.05, 11:06)Wojtek Koznowski link napisał(a):Robercie, a jakich okularków używałeś na DS'y?

Super Plossl 25 mm do DS i Plossl 10 mm do planet. Tak jak pisałem, muszę teraz zaopatrzyć się w okulary.
Odpowiedz
Robercie gratuluje udanego zakupu Wink
Łódź BRESSER 80/900 lornetka 10x50 NIKON CP4800 ZENIT 12XP Pozdrawiam Sebastian Wink
Odpowiedz
Robercie jak po latach użytkowania spisuje się Taurus ? No chyba że sprzedałeś Smile Tak czy inaczej na pewno masz jakieś uwagi.
Odpowiedz
Mam Taurusa 270 ale nie jestem Robertem Wink więc nie wiem czy powinienem się odzywać Blush ?

Pytasz bo możesz kupić czy tak ogólnie ?
Odpowiedz
Pytam ogólnie. Szczególnie interesuje mnie trwałość materiałów, a dalej jakość obserwacji itp.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości