Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Help! -< zapaskudzony okular >-
Mam mały (mam nadzieję) problem z nie moim nawet plóslem 25mm. :-\

Chodzi o to, że zauważyłem od wewnętrznej jego strony paproch.
Chciałem go delikatnie usunąć pędzelkiem ALE przy okazji dotknąłem nim (tym pędzelkiem) wewnętrznej ścianki okularu, która pokryta jest jakąś mazią (smarem czy coś) i tą mazią wjechałem na soczewkę. Teraz jest tłusta (tylko od środka) i nie wiem czym i jak należałoby "to coś" zmyć.  To zabrudzenie widać zwłaszcza podczas obserwacji tak jasnego obiektu jak słońce (chciałbym się napatrzeć jeszcze na stwór 756).
Czy ktoś z was jest może po podobnych przejściach i wie co powinienem z moim fantem zrobić? ???

Odpowiedz
Rozebrać, umyć, złożyć Smile Co to za PL? Chińczyk?
Odpowiedz
Rozebrać? ale jak? młotkiem chyba bo żadnych śróbek nie widzę...

Po za tym to zwykłą wodą? jakimś detergentem może?
Odpowiedz
Jak rozumiem to nie masz brudu miedzy soczewkami , tylko soczewka od strony lusterka wtórnego jest zabrudzona smarem . Możesz to myć kawałkiem szmatki na patyku czy patyczkiem do uszu namoczonym w wodzie z np. ludwikiem , potrm flanelką wytrzeć do sucha . Ja bym tak zrobił , pewnie inni mają bardziej sprawdzone metody .
Gdybyś chciał rozebrać okular to na ogół soczewki są mocowane za pomocą pierścieni z gwintem . taki pierscien ma 2 rowki do wlożenia czegoś do ich odkręcania . czasem można śrubokrentem , ale łatwo o rysy . Jakbyś chciał odkręcać to dokładnie odrysuj położenie soczewek , ważna jest także ich strona , pierscienie dystansowe .
Może jak wykręcisz metalowy niklowany korpus okularu to będziesz miał dostęp do szkła bez rozbiórki
Odpowiedz
Lepiej nie rozbieraj, troche wody + Ludwik i patyczek higieniczny zalatwia sprawe. Jak juz zmyjesz smar przetrzyj optyke czysta woda na patyczku a nadmiar usun suchym patyczkiem.
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6&quot;, Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Dzięki! Zaraz zacznę czyścić i dam znać o efektach moich działań!
Wcześniej próbowałem trocję na sucho, ale bałem się robić coś więcej żeby nie porysować soczewki i nie zetrzeć jakiejś warstwy anty ref itp.

Tak Zbyszku,
na sczęście brudu nie ma pomiędzy soczewkami, także nie muszę rozkręcać całego okularu.
Ratujecie mi skórę. Gdyby to był mój plósl to pół biedy jeszcze, ale to pożyczony...

Jeszcze raz wam dziękuję!
Odpowiedz
Okular czysty jak łza! Big Grin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości