Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
bolid 03042005 godz 210440UT
Hej

Wczoraj o 21:04:41UT nad Polska pojawil sie bardzo jasny bolid. Udalo mi sie go uchwycic zestawem 300D+Peleng z Nowego Dworu Maz. , zostal tez zarejestrowany kamera w Krakowie (przez Macka Kwinte). Z tego co wiem uchwycil go rowniez Arek
Obserwatorzy wizualni szacuja jego jasnosc na okolo -7 do -10m

Na obrazku video (z Krakowa) wbrew pozorom poczatek meteoru jest po prawej (ta ledwo widoczna smuzka, widoczna u mnie duzo lepiej), pozniej nastepuje silny blysk trwajacy cos kolo sekundy no i z lewej widac wolne dogasanie zjawiska..)

W ciagu dnia postaram sie wycisnac z tych obrazow troche wiecej smile.gif

Przemo

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=5330]
[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=5331]
[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=5332]
52 25' 22'' N  20 44' 14'' E Sprzet i srodki: Spiwor zielony.. Oczy szaro-niebieskie (uzywane), Lornetka Everest 12x60WA (czarna ;&gtWink, Uniwersal nr 5 (jako wieszak na lornetke), Uniwersal nr 2 (ciezko na nim cos powiesic)   Smile
Odpowiedz
Z tym bolidem u mnie to było tak, że widziałem tylko mocny podwujny błysk o 21:04::42 UT (+-2sek) za dachem budynku. Pierwszy silny krótkotrwały a drugi stosunkowo długi gasnący. Oceniłem, że TO coś mogło mieć jasność ok -7 -10 mag gdyż rozświetlił niedużą część nieba.
Efektów dzwiękowych niesłyszałem. Szkoda, że widziałem tylko błysk ale i on zrobił na mnie wielkie wrażenie Smile
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Co to za dwie jasne gwiazdy na zdjęciu ?
W którym kierunku zwrócona była kamerka ?
Ile czasu trwało zjawisko ?
W jakim obszarze mogłoby być widać ten bolid (z Białegostoku też bym go widział) ?

Pytania jak na jakiś test  :Smile ale zjawisko bardzo ciekawe.
Odpowiedz
To sie nazywa mieć szczęście bądź refleks, zdjęcie w dwie sekundy, aż się wierzyć nie chce.

ps. co to jest Peleng ?
Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
(04.04.05, 16:53)Jacek Pala link napisał(a):To sie nazywa mieć szczęście bądź refleks, zdjęcie w dwie sekundy, aż się wierzyć nie chce.

ps. co to jest Peleng ?

Szczescie ze wogole z tym polazlem pod niebo, natomiast reszta hmm Wink.. Aparat mlocil 30s ekspozycje przez 9 godzin, miedzy 20:05 a 5:05 zrobil okolo 850 zdjeci niemal zapychajac karte 1024MB. Dark obudzil mnie kolo 0:30, przetarlem oczy, zdjalem na chwile aparat ze statywu, cofnalem ze 100 fotek, patrze - jest Smile

Peleng to ruski, a scislej bialoruski obiektyw typu rybie oko o ogniskowej 8mm i swiatlosile 3.5 . Podobnie jak zenitar 2.8/16, peleng ma pole widzenia 180 stopni, z tym ze w tym wypadku widac cala sfere niebieska, te 180 stopni wpisane jest w kadr. (na cyfrowkach z matryca 1.6x pole jest troche obciete po obu stronach).

Przemo
52 25' 22'' N  20 44' 14'' E Sprzet i srodki: Spiwor zielony.. Oczy szaro-niebieskie (uzywane), Lornetka Everest 12x60WA (czarna ;&gtWink, Uniwersal nr 5 (jako wieszak na lornetke), Uniwersal nr 2 (ciezko na nim cos powiesic)   Smile
Odpowiedz
(04.04.05, 16:00)Limax7 link napisał(a):Co to za dwie jasne gwiazdy na zdjęciu ?
W którym kierunku zwrócona była kamerka ?
Ile czasu trwało zjawisko ?
W jakim obszarze mogłoby być widać ten bolid (z Białegostoku też bym go widział) ?

Pytania jak na jakiś test  :Smile ale zjawisko bardzo ciekawe.

Po prawej widoczny Alphard, u gory Regulus

Kamerka w Krakowie patrzyla w biegun niebieski, z lewej strony widac wielki woz, polarnej w tym blasku bolidu za bardzo nie widac Wink

Wg krakowskiej kamery czas trwania to 1.5s, pozniej sie zobaczy czy aby nie wiecej Smile

WIdzialbys z Bialegostoku pod warunkiem ze mialbys odkryty poludniowo-zachodni horyzont i zadnych jakichs tam chmurek Wink

Przemo

Odpowiedz
Arek podrzucil fotke bolidu wykonana z Chełma Smile

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=5346]

Przemo
Odpowiedz
Ooo na tym zdjęciu wylatuje jakby z Bliźniąt, na tamtym z okolic Lwa. Ładny okaz, szkoda że nie widziałem. Chmur nie było od kilku dni  Smile Mógłbym ujrzeć tego bolidka.

1.5 sek to szybki był, jest powiązany z jakimś rojem meteorów ?
Odpowiedz
(04.04.05, 18:26)Limax7 link napisał(a):Ooo na tym zdjęciu wylatuje jakby z Bliźniąt, na tamtym z okolic Lwa. Ładny okaz, szkoda że nie widziałem. Chmur nie było od kilku dni  Smile Mógłbym ujrzeć tego bolidka.

1.5 sek to szybki był, jest powiązany z jakimś rojem meteorów ?

Watpie..ale do wieczora sie zobaczy Wink

Przemo
Odpowiedz
Ok.. co udalo sie ustalic

- Zjawisko na zdjeciu z Nowego Dworu osiagnelo max jasnosc -9.8m. Absolutna jasnosc zjawiska to -11m

- Obraz z krakowa obejmuje tylko koncowke trajektorii, predkosc przy koncu wynosila okolo 21km/s. Zjawisko zaczyna sie na wysokosci 95km, konczy na 40km. niestety przeswietlenie robi swoje, ciezko o lepsza dokladnosc

- Udalo sie wyznaczyc dokladna trajektorie w atmosferze na podstawie obu fotografii z 300D. Poczatek na zachod od Kielc, koncowka nad Krzeszowicami. (jest cos uderzajacego w tej trajektorii..)

- widoczna na fotografiach czesc zjawiska trwala niemal 4s, srednia predkosc katowa dla Nowego Dworu 4.2 stopnia/s

- orbita lekko nachylona, z aphelium na wewnetrznej granicy pasa planetoid, nieznacznie eliptyczna

- Radiant w smoku, alfa 302.88, delta 65.11. Radiant i predkosc zblizone do jakiegos zapomnianego przez swiat roju delta drakonidow.

needs more data........

Przemo

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=5350]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości