Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SYNTA-jaki montaż?
Nudzimy dalej... Synta 200/1200 - jaki do niej proponujecie montaż, ale tanio bo tylko do visuala!
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Emdziak a ile dokladnie wazy OTA?
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Łosiem kilo bez słoików...
Odpowiedz
8 kg to tak jakoś mało, wydawało mi się, że Synta więcej waży. ???  Przy takim ciężarze to i byle EQ 5 udźwignie, gorzej z tym iż ma taką długę tubę - 1200 mm, co może utrudnić i to skutecznie obserwacje na np. zwykłym EQ 5.
Emde a ile kasy na ten cel ma być przeznaczone dokładnie?
Odpowiedz
Mam teraz Henkowego Soligora z napedem i pilotem, sadze ze do wizuala taki montaz wystarczyl by z powodzeniem, choc pewien na 100% nie jestem. Jezeli chcesz cos lepszego to "na styk" bedzie Vixen GP z DO, cena nowki 1590zl, napedy do niego okolo 500zl. Radze tez sie rozejzec za EQ5, CG5, LXD55 na Astromarcie lub ebay, ceny od 150 do 400$ za uzywany montaz. Zwlaszcza LXD55 z napedami i Autostarem 497 jest godny polecenia...
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Problem Synty napewno leży w jej długości...
Odpowiedz
(22.03.05, 11:03)Matias link napisał(a): 8 kg to tak jakoś mało, wydawało mi się, że Synta więcej waży. ???  Przy takim ciężarze to i byle EQ 5 udźwignie, gorzej z tym iż ma taką długę tubę - 1200 mm, co może utrudnić i to skutecznie obserwacje na np. zwykłym EQ 5.
Emde a ile kasy na ten cel ma być przeznaczone dokładnie?

Synta 200/1200 OTA wazy okolo 8kg a Synta 200/1000 OTA wazy okolo 11kg - sprawdzone w praktyce na mojej Syncie i Bodzia. Jak widać jedna z Synt jest krotka i ciezsza a druga dluzsza i lzejsza - (wbrew temu co podpowiada intuicja ale to prawda niestety Smile ). Roznica w wadze wynika m.innymi z grubosci blachy jaką zastosowano na tube. Jedną i drugą Synte da sie powiesic na jakims EQ5 lub jego odpowiedniku i do wizulala bedzie to git pod warunkiem, ze statyw pod ten montaz bedzie drewniany ( z szeroka noga - jak z zeissie teodlitowym) lub uzyty bedzie chocby ten statyw z 2" nogami ze stali jak jest w CG5. Nie wiem czy ew. obejmy nie przygna troche tuby w 200/1200 - trzeba sprawdzic. Co do sztywnosci całosci to uwazam ze obydwa telepy na EQ5 beda powodować drgania na podobmym poziomie. Krótszy - ze wzgledu na swoją wagę, dłuższy ze względu na długość. Niestety to, ze telep trzyma sie głowicy i z niej nie spada to jeszcze nie wszystko Smile Im dluzsze ramie telepa, tym większa siła dziala na punkt mocowania. Do tego dochodzi tez  waga OTA. Suma sumarum drgania wystepuja zawsze i wszedzie problem w tym aby jak najszybciej wygasaly i telep łatwo w nie nie wpadal.
Odpowiedz
witam,

poprawcie mnie jesli sie myle...
Jesli rozmawiamy o syncie i montazu ale do wizuala to wcale nie musimy o CG5 rozmawiac tylko w kategoriach: "jesli kupisz go do synty to tylko wizual..."

Przeciez do astrofoto nie musimy zapinac tuby na CG5... Eliminujemy dosc spore obciazenie - czy dobrze czy zle to juz mnie mnie oceniach - niech sie wypowiedza specjalisci - wywolana przez Micha intuicja podpowiada ze powinno pomoc.

- przyjezdzamy na miejsce obserwacji
- wystawiamy tube coby sie chlodzila
- kalibrujemy montaz

i...

...w oczekiwaniu na schlodzona tube focimy CG5 + mala lunetka np. 80mm f/5-6 (a nawet dobry szukacz wystarczy - ja nie moge sie nadziwic np. temu szukaczowi ktorego dostalem w zestawie z LXem, powaznie...). Przeciez lunetki 60-80 nie sa takie drogie... Przeciez nie potrzebujemy APO do "nacelowania"  Smile

Ja jakis czas temu mialem dola po sprzedaniu swojego CG5 bo zawsze chcialem troche zaczac focic, stad wlasnie takie moje przemyslenia... Ja wiem ze na CG5 to duzo sie nie da pofocic ale dla osob traktujacych to w kategoriach poucze sie, pobawie to chyba wystarczajace rozwiaznie.

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Jasna sprawa! Focić się da na samym montażu, ale docelowo pytamy o wizual dla Synty... Z tego co piszecie wygląda że na CG5 da się spokojnie pojechać, a czy da radę na tym:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_in...cts_id=109
Odpowiedz
(22.03.05, 12:44)emde link napisał(a): Jasna sprawa! Focić się da na samym montażu, ale docelowo pytamy o wizual dla Synty... Z tego co piszecie wygląda że na CG5 da się spokojnie pojechać, a czy da radę na tym:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_in...cts_id=109

Spytaj McArtiego i ile wiem ma ten montaz, zwróc uwage na statyw.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości