Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
slimacznica i slimak
Kolego Piotrze Janicki, skoro podałem moduł i ilość zębów to średnica podziałowa i inne pokrewne są już łatwe do wyliczenia i oscyluje to w granicach 144mm średnicy 8)

Ps. Ale po co Ci to wiedzieć skoro nie jest to oferta odpowiednia cenowo dla Ciebie Wink
Odpowiedz
(11.02.05, 13:49)Janusz_ P. link napisał(a): ...Ale po co Ci to wiedzieć skoro nie jest to oferta odpowiednia cenowo dla Ciebie Wink

witam,
zgada sie. To nie dla mnie cena!
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
(10.02.05, 22:10)Janusz_ P. link napisał(a): Bo bez Go To kolega jest niestety kaleką obserwacyjnym z powodu nieznajomości nieba i położenia na nim pięknych obiektów do obserwacjii, czy to tak trudno zrozumieć

witam,

Bardzo trudno! Mozesz rozwinac  Tongue
zwlaszcza watek kaleki...
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
No według Janusza ktoś kto ma GoTo (czyli kaleka) to pozbawiony wiedzy osobnik, którego stać jedynie na naciskanie guzików na panelu, bo inaczej to nic by na niebie nie odnalazł ;D. Zabierasz takiemu pilota i on już nic nie jest w stanie znaleźć na niebie ;D

Tak więc kolego Piotrze, kaleka to generalnie osoba pozbawiona czegoś, nie w pełni sprawna i wygląda, że do poprawnego fukncjonowania potrzebujesz GoTo ;D
Odpowiedz
Nawiasem mówiąc nie ma się co przejmować, znam kilka takich kalek, które się przyznają do GoTo i wcale się tego nie wstydzą, a choćby nasz wyśmienity Mirek Krasnowski.
Odpowiedz
witam,
to warto jeszcze dodac ze bez znajomosci jezyka angileskiego (albo jak u niektorych niemieckiego) to nawet jak masz pilota to zima  Big Grin

Odpowiedz
czyli Janusz nam nie odpowie jak to jest z tym szlifowaniem ślimacznic.....

jedyne co mi w tej chwili przychodzi do głowy to: nowa ksywa dla Janusza - BORAZON - kurcze pasuje mi jak ulał....  8)
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Piotrze, krotkie kilka pytan:

- czy chcesz miec telep z meade goto #492 do obserwacji czy rowniez do astrofoto ?
- czy rozbierales juz mechanizm synchr. osi AZ i jak jest on skonstruowany., (zebatki, slimak, motoreduktor.... moze najlepiej fotke jakas umiesc)
- czy bierzesz pod uwage ewentualna potrzebe wykonanie wedge'a ?
Odpowiedz
witam,

1. telepa chce miec dzialajacego w trybach:
- pelny manual - stad koniecznosc zamontowania sprzegla;
- proste sterowanie elekeotryczne - najprostszy pilot meadea;
- pelne sterowanie GOTO - pilot 497.

2. jeszcze nie. ale znalazlem w sieci zdjecia na ktorych widac jak to jest kretynsko rozwiazane. Ale z Wasza pomoca bedzie pelen wypas. Jak tylko bede mial fotki to posadze na forum.

3. nie wykonania ale zakupu  ;D Przeciez kaleka ma ograniczone umiejetnosci i zdolnosci  Wink
Konsultowalem mozliwosc wykonania takiego ustrojstwa i ocenilismy (nie sam) ze w moim przypadku sie nie oplaca.

Odpowiedz
No z tym szlifowaniem ślimacznicy to nie zauważyłem, borazonem szlifuje się tylko stale po obróbce cieplnej.
Ale a propos borazonu to widziałem frezy ślimakowe do obróbki kół zębatych z elementami skrawającymi z regularnego azotku boru.

Jeśli chodzi o cenę to przekładnia, przekładni nie równa. Zwłasza jeśli chodzi o sposób wykonania ślimaka. Ślimak wykonany tak "jak Bóg przykazał" czyli toczony, hartowany, szlifowany a często jeszcze polerowany przy produkcji jednostkowej jest o wiele droższy od ślimacznicy. Zaryzykuję twierdzenie że o ile jedna porządnie zrobiona przekładnia kosztuje te 500 zł to dwie będą kosztowały 600 zł (300 zł za sztukę).
"Jak ktoś zamówi u mnie milion takich przekładni to zrobię je po 5 zł"
taka jest niestety prawda...

Z tymi przekładniami do GoTo to nie jest tak że wam jakiś gościu na wałku wytoczy kawałek gwintu nożem ostrzonym "na oko", na tokarce gdzie nie ma możliwości toczenia gwintów o podziałce będącej wielokrotnością pi, (więc zrobi skok np. 1/8 cala dla modułu ślimacznicy1) i macie ślimak.
Natnie ślimacznicę jakimś wieki nie ostrzonym frezem ślimakowym na pospiesznie ustawionej  maszynie i macie ślimacznicę.
A potem taka przekładnia nie ma równomiernego biegu. Nawet jeśli złożycie ją tak, że nie będzie miała luzów to po pewnym czasie będą, zwłaszcza szczególnie uciążliwe w GoTo luzy zwrotne. 

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości