Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obróbka fotek Jowisza
Pogoda nas nie rozpieszcza, a ja choruję z zazdrości patrząc na fotki Marsa robione przez Adama i Kubę (kolejność imion przypadkowa Wink ). Dlatego, szpyrlałem po sieci i podglądałem rozmaite techniki obróbki obrazków.
Chciałbym Wam na przykładzie pokazać, co udało mi się uzyskać w bardzo prosty sposób (prosty, jak już się go zna)...
To jest fotka wyjściowa - efekt 150 klatek obrobionych Registaxem:
[Obrazek: jowisz_20.03.2003_oryginal.jpg]
Zdjęcie wykonane 20 marca 2003, godzina 21h14m. Tal 200K, 8" Klevzov + barlow (NPZ) 2X + Vesta.
A to jest fotka, którą uzyskałem dodając oryginał (fotka wyżej) sam do siebie poleceniem "Image/Aply Image" z opcjami "Blending - Multiply", "Opacity - 100%".
[Obrazek: jowisz_20.03.2003.jpg]
Troszkę potem wyostrzyłem. Żadnych kontrastów, żadnego malowania po warstwach kolorem z fotek wzorcowych (Adam, Twoja metoda jest super).
Przyznaję, że efekt mnie bardzo zaskoczył - tam nawet jakieś odcienie zieleni i bladego różu widać!
Teraz ta sama fotka zmniejszona o połowę i ponownie wyostrzona (po zmniejszeniu):
[Obrazek: jowisz_20.03.2003_s.jpg]
Powinienem to teraz troszkę rozjaśnić, ale spieszę się, by Wam donieść o "moim odkryciu" ;D
Wszystkie te zabiegi są owocem spędzienia 30 minut na stronie http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/COMPEXP1.HTM
Zgrałem sobie tą stronę w całości i w "wolnych chwilach" mam zamiar przestudiować w całości (dlaczego nie znam lepiej angielskiego :-[ ).
Napiszcie proszę co sądzicie o takich metodach - może opiszcie swoje metody - można by je zebrać do kupki i jakiś tutorialik z tego ukręcić Wink
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
No Bielack, tej sztuczki nieznałem. Ja tylko wyostrzam i koniec. No czasem pobawie się w fotoszopie, ale tylko nasyceniem i balansem kolorów, a tu prosze!
Pozdr
Odpowiedz
A jednak znałem - zmyliły mnie angielskie polecenia, ja mam polską wersję Photoshopa Smile

Dla tych którzy nie znają angielskiego, a również mają wersje polską podaję:

wybrać zakładkę "Obrazek", potem "Nadaj obrazek", potem ustawić tryb na mnożenie i krycie na 100% lub tyle ile się akurat podoba Smile

Technika ta jest najbardziej przydatna przy fotkach bladych, przy fotach ktore wydają sie byc w porządku pod tym względem, doprowadzi to do zbytniego zciemnienia.
Odpowiedz
Hej Bielack! Przecież Lodriguss na wskazanej przez Ciebie stronie każe dodawać cytuję Different Original Exposures. Stosowanie tej metody ma sens w przypadku dwóch różnych ekspozycji, a to zrobił już Registax składając różne klatki. Ja używam tej metody przy fotografowaniu słabych obiektów - pozbywam się wtedy częściowo ziarna z kliszy Zostaje wtedy na zdjęciu pożądany obraz a szum jako przypadkowy element na zdjęciu - znosi się (...)The technique works because the signal in each image is constant while the noise is random. Ty pomnożyłeś przez siebie te same piksele co podniosło nasycenie kolrów. Jeśli się mylę to niech mnie photoshopowcy-zawodowcy wyprostują (Jesion zgłoś się :-))
Przy okazji, Autor wzmiankowanej przez Ciebie strony wydał ostatnio książkę "Photoshop w astrofotografii". Do nabycia tutaj http://www.astropix.com/PFA/ORDER.HTM

pozdrawiam
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Piotr ma rację... ale te same też można przez siebie mnożyć, byle nie dawać 100%, tylko np. 50% - łatwe i przyjemne podnoszenie kontrastu...
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Piotrze, ja też doczytałem o tym, że należy dokładać różne fotki. Tyle, że ja zostawiłem sobie tylko ostateczną fotkę z obrobionego filmu. Za to efekt, jaki osąga się po dodawaniu do siebie obrazka na tyle mnie zaciekawił, że postanowiłem go wypróbować.
Owszem, uzyskałem zwiększenie nasycenia kolorów - ale takiego efektu nie mogłem do tej pory uzyskać innymi metodami. A tutaj - raz dwa, 20 sekund i już jest. I dalej wygląda naturalnie Wink

Kuba - dlatego właśnie ta metoda sprawdza mi się doskonale przy fotkach z 200K - zawsze wychodzą mi takie bladziaki Wink
Bartolo - dokładnie tak, można dać 50% czy inną wartość dobraną drogą testów.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Bielack, a może to wina Twojego Barlowa? Jaką ogniskową ma twój teleskop? Spróbuj bez barlowa oczywiście w następnym Jowiszowym sezonie bo teraz to już nie ma sensu. Aha, a używasz Ty filtru "wavelet"?

pozdrawiam
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Piotrze, mój 200K ma długaśne 2000mm ogniskowej. Używam barlowa (2x), bo bez niego jest bardzo ciężko zogniskować obraz z Vesty. Trzeba skręcić wyciąg do minimum, a tu już zaczynają się jakieś takie tarcia... Rozmawiałem na ten temat z "Naszym" Bartkiem, bo on też ma takiego Tala 200K - ma ten sam problem.
A dodatkowo - obraz jest tak jasny (np. Księżyca), że nie bardzo mam jak to przyciemniać...
Odpowiedz
Bielack, ale przeciez jak zmniejszysz ekspozycje to powinno byc dobrze...

No moze jeszcze jakies tricki, ktorych uzywacie w obrobce? Bartolo, ty masz chyba największe doswiadczenie... Smile
pozdr
Odpowiedz
No właśnie, przecież można zmniejszyć czas ekspozycji ew. zrobić jakąś diafragmę na teleskop. Z tym ogniskowaniem to faktycznie problem Sad
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości