Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bolid
Ehhh... przypomina mi się pamiętny 10 sierpnia 2003 godz. 20.58 Big Grin Takie zjawiska na długo zapadaja w pamięć. Zwłaszcza ogniste kule. To jest dopiero cos ;D
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Na Ukrainie w górach będąc nocą 10/11XI widziałem spora liczbę jasnych meteorów, w tym conajmniej kilka bolidów. Zapewne część z nich należała do Leonidów - ale nie byłem w stanie okreslić, czy ich tory pasuja do radiantu, widziałem je w różnych stornach nieba, a radiant w końcu pod horyzontem. Były to meteory dosyć powolne lub sredniej prędkości, na ogól zjawiska b. jasne. Jeden był na tyle jasny,że kolega stojąc do zjawiska tyłem, zaobserwował odblask światła na moim ubraniu. W sumie przez jakies chyba 1.5godziny było tego do nawet parudziesięciu zjawisk. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
A słyszeliście o roju meteorów Taurydy 8)

To pewnie one sa odpowiedzialne za te bolidy, gdyż są one badzo wolne a przy tym jasne (koloru pomarańczowego).

Poszperajcie w sieci.
Odpowiedz
(15.11.04, 16:32)Jarek link napisał(a):Na Ukrainie w górach będąc nocą 10/11XI widziałem spora liczbę jasnych meteorów, w tym conajmniej kilka bolidów. Zapewne część z nich należała do Leonidów - ale nie byłem w stanie okreslić, czy ich tory pasuja do radiantu, widziałem je w różnych stornach nieba, a radiant w końcu pod horyzontem. Były to meteory dosyć powolne lub sredniej prędkości, na ogól zjawiska b. jasne.
Jeżeli chodzi o Leonidy to są to zjawiska szybkie i bardzo szybkie tak więc "twoje" były za wolne na nie, Taurydy mają max w tych dniach i są to wolne zjawiska więc możliwe że je widziałeś. Druga sprawa to to, że gdy radiant roju jest pod horyzontem nikła jest możliwość zaobserwowania meteora z takowego roju.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Może to ten ? Wink

[Obrazek: Astro.gif]
Odpowiedz
To co piszesz DARK ma jak najbardziej sens. Miałem okazję ogladać pamiętny deszcz Leonidów sprzed 2 lat i faktycznie były to szybkie i niezbyt jasne meteory. To co widziałem tydzień temu w górach wyglądało zdecydowanie odmiennie i juz to dawało do myślenia. Rzeczywiście, mogły mieć radiant w Byku - jak przypominam sobie obserwowane kierunki i położenie gwiazd [z Plejadami i Hiadami], to zgadzało by się na oko w 100%... Kiedy przypada maksimum tych Taurydów? Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
(18.11.04, 14:57)Jarek link napisał(a):Kiedy przypada maksimum tych Taurydów? Pozdrawiam
-Jarosław

Strona godna uwagi :
http://comets.amsmeteors.org/meteors/calendar.html
Odpowiedz
Przesiadując w wakacje nocami na plaży czesto zdarzają się jakieś ciekawe zjawiska (nawet zorza raz mi się udała), ale w tym roku widziałem bolid który spadając spalał się na zielono, by później rozpaśc się na kilka czerwoniutkich kawałków. B.ładne zjawisko.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
Czytaliście to :
http://www.hohmanntransfer.com/mn/0411/s...m#17meteor
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości