Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deszcz Perseidów
(12.08.04, 00:14)kanarkusmaximus link napisał(a):czy widzieliscie jasny meteor o godzince 23.43 i jakies 30 sekund??

Zdaje się, że chyba właśnie to widziałem. I też w okolicach Orła...

Poza tym obserwowałem niebo w godz. 23.15-24.00 i zaobserwowałem około 65-70 meteorów - nie liczyłem dokładnie. Był jeden taki jasny również w okolicach Orła około 23.20 że ślad po nim utrzymywał się przez około 8 sekund!!!
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
Ja zupelnie nie wiem ile obserwowalem - musze przesluchac tasme z dyktafonu Smile
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
Jestem tu kompletnie nowy, właściwie wczoraj po obserwacji deszczu meteorytów postanowiłem troche głębiej pogrzebać i znalazłem to forum ...

Dnia wczorajszego niestety spoźniłem się nieco (ok 23:30) i zobaczyłem juz nie wiele meteorytów, zważywaszy na to że było to centrum warszawy, łuna miasta - robi swoje .

Jutro tj, w piatek 13.08 wybieram się na działkę ,z zamiarem porobienia zdjęć właśnie meteorytom.
Potrzebuje porady - czy w piątek równierz będzie można obserwować deszcze meteorytów ? jeśli tak to o której i którą cześć nieba obserwować ?
Będe na działce daleko od miasta więc widoczność powinna być ok ?

- jak ustawiać aparat ? Myślałęm o przesłonie f 8 czas 30 sek ? ISO 800 ? bo 1600 chyba za bardzo szumi ?

Pozdrawiam
Odpowiedz
(12.08.04, 11:18)Henryk link napisał(a):[quote author=Bartolo link=board=3;threadid=3896;start=15#msg58859 date=1092302392]
Szybko, bo niestety już przy 10 meteorze straciliśmy rachubę :-\.

Jak rozumiem, zgodnie sugestiami SSW, utrwalaliście każdego meteora piwem?
[/quote]

niestety każdy przyjechał swoją bryczką, po prostu nikomu się nie chciało liczyć

(12.08.04, 11:20)Masiek link napisał(a):Zdaje się, że chyba właśnie to widziałem. I też w okolicach Orła...

Poza tym obserwowałem niebo w godz. 23.15-24.00 i zaobserwowałem około 65-70 meteorów - nie liczyłem dokładnie. Był jeden taki jasny również w okolicach Orła około 23.20 że ślad po nim utrzymywał się przez około 8 sekund!!!

Tego ze śladem trzymającym 8 sekund, a może nawet 10 sek. widziałem ja i Bartosz (papatki właśnie gadał przez telefon) - u nas leciał gdzieś pod Herkulesem.

(12.08.04, 10:46)papatki link napisał(a):Wizualnie extrea - fotograficznie faktycznie słabo - no ale nie wszystko musi być na zdjęciach !

Całe szczęście, że żaden meteor mi nie przeleciał przez pole widzenia aparatu. Okazało się, że kochany zenek zrobił mi psikusa i nie przewijał negatywu, to już drugi raz (a ja głupi nie patrzyłem na korbkę, czy się kręci). Jeszcze raz taki numer i go wyp* przez okno. Zatem został mi dobry negatyw Tongue :-\ :'( tylko po co.

W przyszłym tygodniu wyskakujemy na jakieś focenie.
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
(12.08.04, 13:03)antonjo link napisał(a):Jestem tu kompletnie nowy, właściwie wczoraj po obserwacji deszczu meteorytów postanowiłem troche głębiej pogrzebać i znalazłem to forum ...

Dnia wczorajszego niestety spoźniłem się nieco (ok 23:30) i zobaczyłem juz nie wiele meteorytów, zważywaszy na to że było to centrum warszawy, łuna miasta - robi swoje .

Jutro tj, w piatek 13.08 wybieram się na działkę ,z zamiarem porobienia zdjęć właśnie meteorytom.
Potrzebuje porady - czy w piątek równierz będzie można obserwować deszcze meteorytów ? jeśli tak to o której i którą cześć nieba obserwować ?
Będe na działce daleko od miasta więc widoczność powinna być ok ?

- jak ustawiać aparat ? Myślałęm o przesłonie f 8 czas 30 sek ? ISO 800 ? bo 1600 chyba za bardzo szumi ?

Pozdrawiam

Jak będzie pogoda to możesz obserwować, coś na pewno poleci.

Przesłona musi być jak najmniejsza, a czas jak największy, ale taki, żeby nie prześwietlić zdjęcia (tło nieba). Do łapania meteorów lepiej jednak iso1600, ale 800 też się nada. Do łapania meteorytów polecam rękawicę baseballową, albo siatkę na motyle z małym oczkiem. Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Antonjo - przesłona 8 to zdecydowanie zbyt dużo coś z przedziału 2,8-4 będzie akurat - no a czas raczej nie mniej niż 120 sekund. Napisz jeszcze jakiego będziesz używał aparatu.

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Nikon D70 / Nikkor 18 -70

Przy 2,8 jest stosunkowo płytka głębia ostrości, - dlatego myślałęm o f 8. Zakres ISO jest od 200 - do - 1600, ale na tej ostatniej nieźle Szumi .

Największy czas jaki moge mieć bez pilota(którego jeszcze nie mam)
do 30 sekud. Tzn jest bulb jeszcze - czyli d 30 minut - ale tu trzeba cały czas trzymać spust migawki - co powoduje wibracie Sad

Mam nadzieje że coś się jeszze pojawi w nocy 13.08
Odpowiedz
no to trzeba miec calkiem niezle szczescie aby podczas naswietlania 30 sekundowego cos zlapac - bowiem zdarza sie przy meteorkach ze przez kilka minut nic nie leci. dodatkowo pole widzenia takiego obiektywu jest male w porownaniu z tym co czlowiek widzi, a wiec znow mniejsze szanse. ja wczoraj robilem fotosy Kodak T-max 3200 z czasem naswietlania nawet do 25 minut (jak sie zamyslilem i zapomnialem o fotce Smile ) i w miedzyczasie przez pole widzenia mojego haj tak ejperatu Zenit przelecialo do 3 meteorow.
Odpowiedz
już kupiłem pilota, więc jaki czas radzicie przy przesłonie f,8 - skonsulotwałęm to z facetem w salonie Nikona, i potwierdził że f.8 to optimum dla d70, Załóżmy ISO 1600, później jakoś powalcze z szumami - jaki czas dawać dla tak wysokiej Przesłony ?

pzdr.
Odpowiedz
(12.08.04, 16:45)antonjo link napisał(a):więc jaki czas radzicie przy przesłonie f,8 - skonsulotwałęm to z facetem w salonie Nikona, i potwierdził że f.8 to optimum dla d70

ten człowiek powinien stracić pracę - zamiennie zamiast handlować sprzętem foto mogłby sadzić buraki: w życiu nie słyszałem o tym żeby jakaś przysłona była optymalna do aparatu. Koleś zapewne nie wiedział co Ci powiedzieć i poprostu chciał Cię spławić. Przy przesłonie f/8 nie zarejestrujesz żadnego meteora chyba że trafi Ci się -5 / -6
Zamknij poprostu maksymalnie o jedna działkę przysłonę, przypuszczam że masz kitowy obiektyw do Nikona (18-70mm f3.5-4.5G ED-IF AF-S DX Zoom) a więc przy 18 mm ustaw przesłonę na 4,5 i tak fotografuj. Jeżeli będziesz robił zdjęcia z miasta nie naświetlaj ze względu na jasne tło nieba więcej niż 2 minuty przy ISO800 poza miastem ten czas można przedłużać do 4-5 minut w zależności od warunków.

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości