Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rura
Dlaczego uparles sie na 170mm? Czy dobrze mysle ze do wykonania 15cm zwierciadla trzeba miec 17cm krazek?
Odpowiedz
Witaj..

Może ja, coś żle podałem : 3-5mm na średnicy, to wychodzi około 1,5 - 2,5mm...na stronę(brzeg).
Czyli 17 cm lustro faktycznie będzie miało jedną podstawę( średnice) 17cm, zaś drugą gdzieś koło 16,5cm

\_--__--__--__/ - rys. schematyczny.

I teraz zależy z której strony zacznie się szlifowanie "strzałki wgłębienia"(ugięcie) i przygotowywanie lustra.

Odnośnie PROSZKÓW.
Tuf, możesz to rozwiązać w następujący sposób( brak proszków nr 40 lub 60 lub innych).
Kup kilka arkuszy papieru ściernego o potrzebnych numerach, np. nr40.
Namocz je w ciepłe( wręcz gorącej) wodzie gdzieś na około
3-4 godziny.
Korborund odejdzie(odkleji się) od "warstwy nośnej" i masz gotowy proszek .
Proste, nie!!!

Wytrwałości,Wytrwałości,Wytrwałości...życzę

I pozdrawiam
Madolol
Odpowiedz
17 cm, bo mam taki kawalek szkla, z ktorego najlepiej wyciac dwa krazki 17cm, a wyciecie mniejszych byloby w pewnym sensie marnotrawstwem materialu.
Dzieki za rade z tym papierem sciernym. Myslalem o tym, tylko nie wiedzialem jak zdrapac proszek z papieru.
Odpowiedz
A trudno jest zrobić menisk do Maksutowa? Smile
Odpowiedz
Ktoś już kiedyś pytal o to Janusza i zrezygnował.
Odpowiedz
Powierzchnie menisku są sferyczne czyli łatwiej jest je wykonać niż paraboliczne. Pozostaje odpowiednie szkło powłoki i ustawienie powierzchni względem siebie co chyba byłoby najtrudniejsze.
Odpowiedz
Najtrudniej to znaleźć taki duyży jednorodny kawałek szkła, nie mówiąc o ciężarze i odpowiednim wyliczeniu promieni..... :Smile
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
Wyliczenie promieni do maka to pikuś w porównaniu do ich wykonania na sprawdzian i scentrowania obu powierzchni tak nieznacznie rożniących się tylko swoim promieniami to jest dopiero wyzwanie :Smile
Odpowiedz
No i zaczęło się. Zebrałem większość materiałów i zacząłem robotę. Dzięki wielkie za wszystkie podary, szczególnie Madolo bardzo mi pomogłeś; no i HAMAL, jak zobaczyłem Twój nowy teleskop, to dostałem dodatkowego kopa do roboty Smile
Będę zamieszczał postępy prac na stronie http://tooph.end.pl. Mam nadzieję, że mój zapał prędko nie ostygnie.
Oczywiście namawiam do komentowania i krytykowania Smile

pozdrówka.
Odpowiedz
TuF jestem pod wrażeniem. Widze że prace przebiegają sprawnie i szybko i co najważniejsze z godnym podziwu zapałem Smile. Tak trzymaj. ;D Niestety w tak małej mieścinie jak moja nie mam ani warsztatu ani dostępu do materiałów więc nawet nie mysle aby sie za coś takiego zabrać.
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości