Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OPTISAN STAR 900/114 II
[table]
[tr]
[td]
OPTISAN
STAR 900/114 II

Newton, montaż paralaktyczny

[/td]
[td]
[Obrazek: Optisan.JPG]
[/td]
[/tr]
[/table]

Specyfikacja

(podaję za producentem)                                           ( rzeczywiste )              

Zwierciadło główne      - paraboliczne                        
Średnica zwierciadła    - 4,5 cala (114mm)                - 112 mm
Długość ogniskowej     - 900mm                                - brak pomiaru
Rozdzielczość               - 1"                                        -1,21"
Jasność                         - 1: 7,9
Wizualny zasięg
gwiazdowy                  - 12m                                      -12,7m *

Okulary
Ogniskowa                   Powiększenie                           Kąt widzenia (stopnie)
H20mm  -                    45x                                           35
H6mm     -                    150x                                         30
SR4mm   -                    225x                                         40
oraz  
Barlow 2X
Okular 18mm posiadający dodatkowy zespół soczewek odwracających do obserwacji naziemnych

Filtr Księżycowy
Plastikowa, zielona, nierówna szybka w oprawie.

Wyciąg okularowy
1,25 cala( 31,7mm)
Korpus ze stopu

Szukacz  

6x30   Podstawa z plastiku, regulacja na trzech śrubach, krzyż z nitek jako celownik

Montaż

Paralaktyczny na drewnianym trójnogu, głowica posiada na obu osiach Ra i Dec przekładnie ślimakowe zapewniające obrót o 360 stopni wokół osi.

Instrukcja

Pełna wersja w jęz. angielskim i skrócona w jęz. polskim.

Przygotowanie do pracy
.
Teleskop jest w kartonie w kilkunastu częściach, przy odrobinie umiejętności  po godzinie jest już złożony .Wymaga teraz kolimacji, która jest dość przystępnie opisana w instrukcji.

Studzenie
Po wystawieniu na np. balkon potrzebna jest co najmniej 1 godz.( zwłaszcza zimą) na wyrównanie się temperatury teleskopu i otoczenia.

Obserwacje    ( przy dogodnych warunkach )

Planety
Obraz planet wyraźny z ostrymi krawędziami bez żadnych odbłysków

Merkury - Ładnie widoczne fazy.
Wenus - Ładnie widoczne fazy, także obserwacje w dzień.
Mars    - Kontynenty i morza oraz czapa polarna
Jowisz  - Widoczne księżyce Galileuszowe, dwa pasy oraz ich kolory, ciemniejsze bieguny,
               WCP, cienie księżyców Jowisza na jego tarczy, oraz czasami subtelniejsze
               szczegóły pasów.
Saturn - Widoczne pierścienie oraz szczelina Cassiniego, cień planety na pierścieniach, pas    
              równikowy i pięć księżyców Saturna : Tytan, Rhea, Dione, Tethys, Japetus
Uran     - Tarczka oraz kolor
Neptun - Tarczka oraz kolor

Obiekty DS.     (Uzyskane efekty zależą od predyspozycji wzrokowych i miejsca obserwacji)

M27- widać kształt
M57- pierścień
M42- piękny widok, dostrzegalne niektóre struktury, oraz bez problemu trapez
M13- wysyp gwiazd
M15- widać czasami najjaśniejsze gwiazdy
M97 oraz M108
Wiele galaktyk w Pannie oraz w Lwie np.: M95, M96, M105, NGC 3371, 3412, 3377

Gwiazdy
Obraz gwiazd prawie punktowy, choć wydaje się zwierciadło główne mieć lekki astygmatyzm
Beż problemu dzieli Epsilony Lutni .

Uwagi
Teleskop posiadam trzy lata i będą to uwagi wynikające z doświadczeń zdobytych podczas jego eksploatacji.

- Głowica oraz reszta elementów wykonana z kiepskiej jakości stopu.
- Teleskop był złożony niedbale i najlepszym rozwiązaniem było rozłożenie go i złożenie
 prawidłowo (np.: środek krzyżaka był przesunięty względem osi tuby o  
 ponad 5 mm), ( nie polecam takiej operacji nie posiadającym odpowiedniej wiedzy)
- Lusterko kątowe było porysowane więc wymieniłem.
- Wyciąg okularowy posiadał pewne luzy ale łatwe do usunięcia, poza tym działa poprawnie.
- Smar którego użyto do elementów ruchomych twardniał na chłodzie uniemożliwiając
 normalną pracę. Należało rozłożyć całą głowicę na drobne części, umyć ją z tego smaru i
 zastąpić właściwym, przy okazji usuwając luzy głowicy. Jednak całkowite usztywnienie
 montażu w tym teleskopie nie jest możliwe, a jedynie ich zminimalizowanie.
- Ślimacznice mikroruchów nie są osadzone na osiach centralnie powodując w trakcie pełnego  
 obrotu  zmianę docisku do ślimaka.
- Statyw na drewnianych nogach (wysuwane), dość stabilny do połowy wysokości.
  Jednak w porównaniu np. z Soligorem wypada słabo.
- Przeciwwaga jest za lekka uniemożliwiając pełne wyważenie teleskopu.
- Śruby słabe, po kilku mocniejszych dokręceniach  pozostaje ich wymiana.
- Krzyżak zwierciadła kątowego dość sztywny.
- Należało wyczernić okolice zwierciadła głównego, zewnętrzną część ruchomej rury wyciągu
 okularowego wchodzącą do tuby teleskopu (była chromowana), oraz wewnętrzną część tulei
 okularów.
- Tłumaczenie instrukcji momentami nieudolne, miejsca gdzie zabrakło wiedzy autor
  pominął.
- Pokrycie zwierciadła-Aluminium, utwardzane. Po trzech latach eksploatacji widoczne
  jedynie efekty mojej działalności podczas czyszczenia.
- Kolimacja wymagana rzadko.
- Teleskop podatny na podmuchy wiatru, a tłumienie drgań wynosi około 5 sek.
- Cięgna mikroruchów krótkie i za twarde.

Okulary

H20mm- duża aberracja chromatyczna, brak powłok na soczewkach
H6mm- najlepszy z zestawu, soczewki osadzone w wykonanych starannie mosiężnych
             tulejkach, widoczne powłoki
SR4mm- soczewki osadzone w niesymetrycznie odlanych plastykowych elementach, brak    
             powłok, bardzo słaba jakość.
18mm- długi okular, obraz dość ciemny, bez powłok, aberracja chromatyczna
Barlow 2x- składa się z jednej soczewki, brak powłok, spora aberracja chromatyczna. Nie  
             nadaje się w zasadzie do użycia.

- Użyteczne pole widzenia okularów wynosi około 50%, na obrzeżach ujawnia się aberracja chromatyczna

- Szukacz dobrze dobrany, jedyne zastrzeżenie -osadzony na plastykowej podstawie.

Astrofotografia

Astrofotografia tym teleskopem jest możliwa: http://astrofotografia.republika.pl/
niemniej wymaga ona zastosowania specjalnych technik, czytaj opis: Astrofotografia DS została wykonana...

Podsumowanie

Teleskop został zakupiony w MediaMarkt (1100zł ) i praktycznie po odejściu od kasy nie posiadał już gwarancji. (dzwoniłem do serwisu i sprawdzałem)

OPTISANA charakteryzuje mała powtarzalność konstrukcji oraz wad w nich występujących.
Z dochodzących do mnie głosów wynika że miałem sporo szczęścia i trafił mi się egzemplarz z dobrym zwierciadłem głównym. Często trafiają się sztuki z tak kiepską optyką że pozostaje tylko jej wymiana, ale nie o to przecież nam chodzi kiedy dokonujemy zakupu. Z tego co wiem ta marka ma też problem ze smarem (patrz uwagi), oraz z kiepskiej jakości aluminiowymi statywami. Podobno nowsza seria jest już lekko poprawiona, ale niestety nie miałem jeszcze styczności i nie mogę się wypowiedzieć.

UWAGA. Chociaż mój teleskop jest także oznaczony jako " II " to nie jest prezentowanym tutaj  modelem http://optisan.astronomia.pl/900114.htm , tylko starszym.

Odpowiedz
Witam
opis dokładny i krytyczny, ale tak trzeba. Mam pytanie czy jest możliwość wymiany lustra na ciut większe i jakiej średnicy wew. jest tubus?
Moze warto zamówić o tej ogniskowej większe, aby wlazło do tubusa. Wszak wykonałeś przy nim tyle dodatkowych prac, że aż szkoda.
Andrzej z Opola
Odpowiedz
Niestety większe nie wejdzie.
Odpowiedz
No wreszcie pierwsza recenzja Optisana w kraju 8)
Wynika z niej, że lustro jest OK, a reszta w sumie nie bardzo ??? Mylę się?

Co do okularów - czy ich pola mierzyłeś samodzielnie? Podaj może pole "liniowe", bo nie znając dokladnej ogniskowej okularu ani zwierciadła (w dane producenta bym nie wierzył Wink ) nie można dobrze określić pola "kątowego". I powiedz jeszcze, czy dokupiłeś inne okulary?

Mogłeś też wspomnieć ile za teleskop dałeś kasy - to też ważne.

I jeszcze pytanko:
Cytat:Czy poleciłbym Optisana młodemu zapaleńcowi ? Nie odważę się odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Dlaczego? Czyżby był na tyle dobry, że możesz polecić ale boisz się opinii starych wyjadaczy? Wink

pozdro!
Małek
Odpowiedz
Zaraz uzupełnię.
Odpowiedz
Hmm, cenne uwagi.
Cytat:Wynika z niej, że lustro jest OK, a reszta w sumie nie bardzo Mylę się?
Wyciągnąłeś dobry wniosek.

Cytat:Co do okularów - czy ich pola mierzyłeś samodzielnie? Podaj może pole "liniowe",
I powiedz jeszcze, czy dokupiłeś inne okulary?

Okulary?
4mm - był taki złom że już dawno został rozczłonkowany i poszedł do wykorzystania wtórnego.
6mm - "niezły" i pole mogę zmierzyć
20mm - dołożyłem z przodu jedną achromatyczną soczewkę i uzyskałem ok. 18mm, zmniejszyła się aberracja, a zwiększyło pole widzenia.

Tak więc ciężko teraz będzie zweryfikować dane producenta, zresztą na skraju pola jakość obrazu jest tak kiepska że pomiary nie mają sensu, a do obserwacji nadaję się głównie środek.

Dokupiłem PE-4mm Soligor, do planet. Używam także wykonaną samodzielnie 15-stkę bo dokupowanie pod niego jakiegoś porządnego zestawu okularów nie ma sensu. Lepiej zainwestować w nowy teleskop.

Cytat:Dlaczego? Czyżby był na tyle dobry, że możesz polecić ale boisz się opinii starych wyjadaczy?

Zauważ że tylko ja się otwarcie przyznaję do posiadania OPTISANA i nawet ważyłem się go wpisać w opisie. Wink
A poważnie
Zachęcenie kogoś do kupna tej marki to wielka odpowiedzialność, a samo kupowanie to loteria, czy trafi się nam felerny egzemplarz czy nie.
Odpowiedz
Hamal z twojej recenzji wynika jedno - to co Kuba zauważył - lustro niezłe reszta szmelc... ale ty na tym sprzęcie to naprawdę fajne foty robiłeś!!!
Sam twoje pierwsze umieszczałem przez mojego serwera to pamiętam. Jak na to co o nim piszesz to było naprawde conajmniej dobre!!! Widać sprzęt to jedno ale i "operator" musi mieć "kwalifikacje".
Pozdrawiam i gratuluje inwencji, cierpliwości, zacięcia i życzę ci "lepszego" sprzętu...
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Cytat:Sam twoje pierwsze umieszczałem przez mojego serwera to pamiętam.

No tak. Masz jeszcze u mnie zaległe piwo. ;D
Odpowiedz
Kolejne pytania:

jaki jest okres tłumienia drgań (w sekundach)?
co z mikroruchami? Są? Nie ma Wink? Jak wyglądają cięgna?
Do okularów: czy występuje winietowanie? Jak daleko od środka pola pojawiają się nieostrości?
Odpowiedz
Cytat:Do okularów: czy występuje winietowanie? Jak daleko od środka pola pojawiają się nieostrości?

Dokładniejszy opis nie ma sensu gdyż ja z soczewek od rzutnika zrobiłem lepszą 20-stkę niż była w zestawie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości