Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Star trails" z FUJI X-TRA 400
Dopiero sie przymierzam ;D. Z Zenitem i obiektywem 58 mm.
Jak dlugo naswietlac? (maksymalnie, ale zeby cos wyszlo)
Jaka przyslona?
Odpowiedz
prawdę mówiąc Helios 58/2.0 to badziewie (no chyba, że trafiłeś na jakiś super fuksiasty model)

zalecam przesłonę co najmniej f4.0 - wtedy ostrość i koma będą 'dopuszczalne', chociaż w przypadku śladów gwiazd może nie być to tak ważne więc możesz też próbować przy 2.8

maksymalnie można naświetlać bardzo długo... moja pierwsza fotka gwiazd była właśnie tym do czego się przymierzasz, naświetlałem 55 minut przy przesłonie f4.0 na negatywie iso400 (a może iso200?? na pewno na Fuji) okolice gwiazdy polarnej (aparat FED (obiektyw 55/f2.8) - ruska podróba Leici)
http://www.astro.leszno.net/galeria/polarna01.jpg
(zaznaczam, że pogoda tej nocy była maxymalnie wypasiona, dlatego w mieście po takiej ekspozycji nie wyszła biała plama)
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Bartolo - chyba jednak ISO 200 - tak mi sie wydaje.
Ja robilem na iso 800 (Fuji Press i Fuji Superia X-TRA), ale nie naswietlalem dluzej niz 20 min na Polaris i 40 min przy lowieniu meteorow. (nie szukalem maksymalnego czasu - ot nie chcialo mi sie dlugo naswietlac Wink
Potwierdzam, ze trzeba uwazac na przeslone - powaznym problemem moze byc winietowanie obiektywu (ciemne brzegi), z czym nie umialem sobie przez jakis czas poradzic, bo nie bylo nikogo, kto powiedzial by mi, ze trzeba przymykac przeslone Wink

Fajnie wychodza zdjecia na krotszych ogniskowych - na panorame nadaje sie juz obiektyw MIR 1 B (2,8/37), ktory ma pole widzenia 60 stopni ;D pozdrawiam
"I have loved the stars too fondly to be fearful of the night" - Sarah Williams
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości