Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mgławica Kalifornia NGC 1499
Mgławica Kalifornia (NGC 1499) jest mgławicą emisyjną (świeci w linii wodoru) znajdująca się w gwiazdozbiorze Perseusza. Kształtem przypomina wybrzeże Kalifornii. Znajduje się w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi a rozciąga na przestrzeni około 100 lat świetlnych.
Mgławica jest położona wewnątrz Ramienia Oriona Drogi Mlecznej na granicy asocjacji gwiezdnej Perseusz OB2. Jej czerwone światło pochodzi od atomów wodoru. Najbardziej prawdopodobnym źródłem światła jest jasna, gorąca oraz niebieskawa gwiazda, która znajduje się poniżej mgławicy, lekko po prawej stronie. Zdjęcie jest zbiorem 55 pojedynczych ujęć wykonanych przez 4 różne filtry LRGB o łącznym czasie naświetlania 4,4h.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
To jest dla mnie rewelka. Skoro to jest bez Ha,to spod jakiego nieba wykonujesz te foty? Ostatnio dla testu próbowałem walnąć w kalifornie bez żadnego filtra i praktycznie nic sie zarejestrowało,a tym bardziej z tych ciemnych obłoków. Jak nie wywaliłem tego materiału,to wrzucę go dla porównania.

Odpowiedz
Lekko wzmocniona wersja...

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości