Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autoguider NexGuide + Napęd Sky-Watcher EQ5
Witam,

Czy autoguider Celestron NexGuide może bezpośrednio (czyli tylko przez połączenie kablem, bez użycia PC) sterować napędem w dwóch osiach Sky-Watcher EQ5? Chodzi dokładnie o zestaw:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/auto...d1990.html
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/nape...,d586.html

Czy na rynku dostępne są inne, warte polecenia, napędy do EQ5?

Odpowiedz
Nie, nie może.
Nie może bo zestaw DMD-EQ5, który jest w linku nie posiada portu autoguide, mimo zapewnień konsultanta z pewnego sklepu internetowego. Właśnie dotarła do mnie paczka z napędem i NexGuidem, i troszkę się zdziwiłem. Tak więc trzeba chwycić za lutownicę i dorobić taki port.
Co ciekawe, pudełko na baterie jest identyczne w przypadku obu urządzeń i bez problemu można je między sobą zamieniać. O NexGuide mogę powiedzieć na razie tylko tyle, że jest dość solidnie wykonany, cała obudowa jest metalowa, ma wbudowany żeński gwint T2, jest też przejściówka T2 - 1/2".

Czy ktoś z forumowiczów ma już jakieś doświadczenia z tym autoguiderem?
Odpowiedz
Add an ST4 port on the EQ4/EQ5 motor drives
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
Dziękuję za linka, też już to znalazłem ale świetnie, że tu wrzuciłeś, będzie dla innych pod ręką
Odpowiedz
Zdaje się, że ktoś nie tak dawno pytał o to samo i wyjaśniałem że "wprost z pudełka" takiej funkcji nie ma. Z Nexguide powinno działać choć pamiętaj że EQ5 jakiś porywająco dokładny nie jest, sporo zależy od tego czym chcesz fotografować (tuba i teleskop).
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Wiem, że EQ5 z Newtonem 200/1000 i Canon 1100D to nie wymarzony zestaw do astrofoto i raczej ciężko będzie ale póki co tylko takim zestawem dysponuję. Całość chcę "dociążyć" autoguidem z Samyoung 500mm i NexGuide. Chcę troszkę zapoznać się ze sprzętem, potem pomyślę o jakiejś innej tubie stricte do astrofoto albo o lepszym montażu, chociaż chyba wymiana montażu wydaje się rozsądniejsza.
A co do interfejsu ST4, które jest w NexGuide to wygląda, że są to wyjścia typu "open collector", które zwierają podany sygnał do masy, więc nie powinno być problemów
Odpowiedz
Dodanie złącza do sterownika EQ5 wg linku zamieszczonego w tym wątku przez  r.ziomber pozwala na sterowanie NexGuide, wszystko działa prawie idealnie. Prawie, bo trzeba zamienić piny 4 i 5 czyli odwrócić sterowanie osią DEC Up i Down. Jeżeli przyjrzeć się opisowi złącza ST4 na stronie z linku i opisowi złącza z manuala NexGuide to widać tę różnicę. Pewnie dlatego nie udało mi się włączyć trybu autoguide. Urządzenie wprawdzie pozwala na zamianę orientacji w osiach ale to nie pomaga jeżeli złącze jest źle polutowane, co właściwie jest zrozumiałe. Szkoda, że nie sprawdziłem pinów wcześniej, nocka zmarnowana.
Odpowiedz
oj Newton 200/1000 na EQ5 to będzie nie lada sztuka. Nie mówię, że się nie uda ale to zdecydowanie za mały montaż na taką tubę. No bo sama tuba fajna i sporo można z nią powalczyć, tylko że minimum montaż to będzie EQ6.

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Zestaw (tuba i montaż) zakupione bardzo okazyjnie do obserwacji czysto wizualnych. Za dużo na forum obrazków się naoglądałem i kusi. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie lekko z tym zestawem, kamerka do planetarki na lekkim wiaterku jest trudna do opanowania. No ale montaż musi poczekać aż subkonto urośnie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości