Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obiekt przecinający Wielką Mgławicę w Orionie 28.12.2012
#1
Witam,

Ostatnio rozpocząłem przygodę z DS'ami. Wczoraj (28.12.2012) był pierwszy dzień, aby wystawić teleskop i sfotografować Wielką Mgławicę w Orionie.

O godzinie 20:39 pojawił się obiekt, który przemieszczał się aż przez mgławicę do godziny 20:44, co daje ponad 5 minut, aż do momentu, kiedy opuścił kadr.

[Obrazek: fotostoryobiektwmglawic.jpg]

Widać w prawej, górnej części zdjęcia, jak obiekt pojawia się i przemieszcza się.

Czy wiecie co to może być? Na samolot mi to nie wygląda, ze względu na czas przez jaki pozostawał widoczny oraz brak bingo light'ów.


Przy okazji zaprezentuję co udało mi się uchwycić zeszłej nocy:

M42: łączny czas ekspozycji 18 min. I jest to moje drugie w życiu zdjęcie DS'a Smile
[Obrazek: orion20121228.jpg]

Oraz Jowisz:
[Obrazek: capture20121228182331.png]
Odpowiedz
#2
Zazwyczaj wszelkie szybko poruszające się światełka to satelity. Zdarzało mi się nieraz takie złapać lunetą, których gołym okiem nie było widać. Oczywiście przypadkowo. Ale te poruszały się szybko, trzeba było za nimi podążać, a po pewnym czasie traciły na jasności.

Wg mnie na zdjęciu jest satelita na odległej orbicie (tak to się określa?), albo przelatująca w pobliżu Ziemi niewielka asteroida.

Czytałem o jednej z metod fotografowania planetoid (jeszcze za ery analogowej), polegającej na długim naświetlaniu (kilkadziesiąt minut) filmu przy pomocy teleskopu o długiej ogniskowej (ponad 1000 mm). Przy dokładnym prowadzeniu i szybkim ruchu własnym planetoidy na zdjęciu wychodziłyby gwiazdy jako punkciki i asteroida jako kreseczka.
Może w tym przypadku coś takiego miało miejsce?

A jaką ogniskową to zdjęcie zostało popełnione?

"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
#3
Zdjęcie zrobione z SW 150/750.
Odpowiedz
#4
To na pewno był satelita geostacjonarny, lub na orbicie zbliżonej do geostacjonarnej. Z tego co widzę, to szerokość kadru jest nieco większa niż 1 stopień. Ze względu na ruch obrotowy Ziemi satelita geostacjonarny przemieszcza się na tle gwiazd o około 1 stopnień w ciągu 4 minut. Dodatkowo kierunek tego ruchu powinien być dokładnie taki jak na zaprezentowanej w tym wątku sekwencji zdjęć (satelita porusza się dokładnie w kierunku wschodnim).

Pozdrawiam
Piotrek Guzik
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
#5
No to sprawa rozwiązana Smile

Dzięki!
Odpowiedz
#6
Satelity geostacjonarne jak sama nazwa wskazuje poruszają się z prędkością tak dobraną i na takiej orbicie aby ich pozycja na niebie była niezmienna. Ponieważ montaż prowadzi za ruchem gwiazd satelity są kreskami. Gdybyś chciał sfotografować satelity wystarczy wyłączyć napęd. Pośród kresek (które nakreślą gwiazdy) pojawią się jako kropki. Przy odpowiedniej ogniskowej będzie widać, że wykonują one niewielkie ruchy (korekty) tak aby utrzymać się w określonych sektorach.

Piękne zdjęcia satelity geostacjonarnych robi Mario Weigand z skytrip.de: http://www.skytrip.de/geosat.htm

[Obrazek: astra2005-05-02a.jpg]

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
#7
Kiedy moje foty takie będą ...
E.T. It return to house !
Odpowiedz
#8
W moim przypadku, żeby to robić wystarczyło mieć montaż eq3-2, lunetkę biegunową i silnik w osi RA Wink A samo zdjęcie tak jak bardzo mnie cieszy wiem, że jest jeszcze bardzo słabe w porównaniu ze zdjęciami innych.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości