Astronomia Amatorska - astro4u.net
Jaki teleskop wybrać? - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: JAK ROZPOCZĄĆ WIELKĄ PRZYGODĘ Z ASTRONOMIĄ (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Forum dla początkujących i nie tylko (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: Jaki teleskop wybrać? (/showthread.php?tid=9981)

Strony: 1 2


Jaki teleskop wybrać? - 8min - 20.07.12

Witajcie
Chyba dawno nie było (tak rzadko pojawiającego się ) tematu tego typu... Wink. Myślę, że konfrontacji tych modeli w jednym wątku nie było jeszcze.

Zapoznałem się nieco z teorią i przygotowałem do zakupu teleskopu moim zdaniem adekwatnego do moich warunków. Potrzebuję jeszcze tylko waszych komentarzy.

Pod ciemne niebo gdzie warunki będą bardzo dobre wybiorę się raz, może dwa razy w roku. Obserwację zazwyczaj będę prowadził z niedużego balkonu z widokiem na południe i zachód (osiedle na peryferiach dużego miasta), pod którym sporo latarni, a czasem zerknę przez okno na północ. 3-5 razy w miesiącu wybiorę się na działkę 2km od domu gdzie dokuczać będzie jedynie wielkomiejska łuna. Interesują mnie jedynie obserwacje (pomijam temat foto).

W oparciu o powyższe i budżet (1 tyś) uznałem że najbardziej zbliżony optymalnie sprzęt (cena, gabaryty, czas chłodzenia, zanieczyszczenie światłem i zniekształcenia obrazu wynikające z zabudowań) to:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html (tutaj mógłbym pozwolić sobie na dodatkowe okulary i filtry)
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak102eq2,d819.html
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1025az3,d701.html

Co Wy byście wybrali i dlaczego, akurat to ? Ze szczególnym naciskiem na obserwacje z balkonu :]

Odp: Jaki teleskop wybrać? - nemo - 22.07.12


(20.07.12, 12:53)8min link napisał(a): a czasem zerknę przez okno na północ.

Mam nadzieje że żartowałeś  z tym zerkaniem przez okno (nigdy nie obserwuj przez okno ponieważ jest okropny seeing). Mógłbyś jeszcze napisać co cię bardziej interesuje planety czy DS, z tego co podałeś to chyba najlepszym wyborem była by synta 6' bo ma największą aperturę i dzięki temu jest najbardziej uniwersalna, poza tym mikroruchy nie są niezbędne przy obserwacjach

Pozdrawiam


Odp: Jaki teleskop wybrać? - zbignieww - 22.07.12

(22.07.12, 10:31)nemo link napisał(a): Mam nadzieje że żartowałeś  z tym zerkaniem przez okno (nigdy nie obserwuj przez okno ponieważ jest okropny seeing).

Nemo, nie kojarz seeingu z oknami ! Seeing to stan atmosfery a okno to inne przeszkody w  drodze do odbioru kwalitnego obrazu. Jeśli chodzi o ten seeing, to możesz mieć b.czyste, ciemne i "przeźroczyste" niebo - a on będzie kiepski! To sprawa mieszania się ciepłych i zimnych warstw atmosfery, załamywanie się promienia.

Paradoksalnie może być tak, że przy b.dobrym seeingu, jeśli okno ( ale zamknięte) ma nową i dobrą jakościowo szybę ( z biegiem czasu szkło okienne też "płynie", u góry staje się cieńsze a u dołu grubsze) - obraz może być lepszy niż przy fatalnym seeingu i obserwacji na wolnym powietrzu. Sprawdziłem to u siebie!  Big Grin


Odp: Jaki teleskop wybrać? - 8min - 23.07.12

(22.07.12, 10:31)nemo link napisał(a): Mam nadzieje że żartowałeś  z tym zerkaniem przez okno...

Niestety tym razem to nie był żart. Chciałbym wykorzystywać sprzęt nawet, gdy z domu nie będę mógł wyjść - jedynie na balkon i przez okno się wychylić, a tak będzie najczęściej. Stąd moje pytanie jak w temacie Smile

Nemo, czy z racji dużego lustra ( w stosunku do pozostałych teleskopów w temacie ) Synta 6'' nie będzie tracić w warunkach balkonowo-okiennych?


Odp: Jaki teleskop wybrać? - papatki - 23.07.12

Na balkon i przez okno się wychylić - nie zadziała. Tłumacząc wprost nie zobaczysz ostrego obrazu.

Pozdrawiam!


Odp: Jaki teleskop wybrać? - czeremcha - 27.08.12

Witam!
Mam do zagospodarowania 3,5 tysiąca i chcę kupić teleskop. Mieszkam w dużym mieście, acz będę wyjeżdżał na plenery astronomiczne poza aglomerację. Jaki teleskop proponujecie kupić? Obiekty, które chciałbym obserwować: planety, mgławice, galaktyki.

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam,


Odp: Jaki teleskop wybrać? - wqwojtek - 29.08.12

Hej 8min.

Nie napisałeś co masz zamiar obserwować. Ja akuratnie jestem w podobnym miejscu "wyborowania" i na celownik mocno wziąłem SkyWatcher 909. Jak masz brudne światłem niebo to wszyscy Tobie powiedzą nie bierz zbyt światłosilnego sprzętu. Ale to jeśli nie mas zamiaru zbyt wielu DS-ów oglądać.

U mnie jest tak:
Większość obserwacji z miasta z balkonu i w linii prostej 2km od lotniska = OGROMNE LP.
Raz na miesiąc wyjadę na weekend gdzie z kolei LP zerowe, warunki ogólnie idealne. Czasem z miasta w teren też wyskoczę, zależy od poziomu lenia.
Cel obserwacji - planety, księżyc, ciekawe układy podwójne, co większe i jaśniejsze DS-y, gromadki...

I ja zdecydowałem się na SkyWatchera 909 na Eq3 akurat bo być może kiedyś pójdę w stronę foto i paralaktyk jak znalazł, a trójka z serii jak to mówią pierwsza rozsądna.

Maka też sugerowałeś ale będzie dużo ciemniejszy niż refraktor 900mm a na mobilności aż tak Ci nie zależy, skoro mówisz balkon i pokój przez szybę - wnioskuję, że typem trappera to nie jesteś Smile

To tyle ode mnie, nie wiem jak tam teraz koledzy skomentują, bo ja doświadczenia nie mam, jestem żółtodziobem na forum i jedyne co posiadam to wiedzę podręcznikową, nie doświadczenie.


Odp: Jaki teleskop wybrać? - wqwojtek - 12.09.12

Hej.

Co w koncu kupiles? Ja czekam na moja 909 Wink
Odp: Jaki teleskop wybrać? - wqwojtek - 19.09.12

Jest.

Przyjechało. Nie ma jak testować nocą na razie przez chmury. Ale pierwsze spostrzeżenia za dnia:

1. Montaż ok, łatwy do złożenia (przy dobrym wyważeniu i poluzowaniu DA i REC można spokojnie patrzeć w dzień) . Statyw - taki sobie.
2. Duża rura! Ogniskowa może i 910mm ale +odrośnik +wyciąg i już jest sporo...
3. Dobrze, że kupiłem dodatkowo dobry okular 40mm, chociaż "kitowy" 25mm też dawał ładne obrazy.
4. Barlow z zestawu może iść do kosza, okular 10mm trudny do wyostrzenia - trzeba kupić coś do planet 5mm albo 6mm...

Howgh!


Odp: Jaki teleskop wybrać? - Kevlar - 14.10.12

Witam, jestem początkujący, ale znalazłem sobie coś takiego
http://www.astrokrak.pl/215-teleskop-qmeadeq-etx-90pe-.html
Ktoś może używał lub może mi doradzić w tej kwestii?