Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - Hawkeye - 16.02.10

Na to się zanosi. W końcu muszą to zrobić Big Grin

Odp: STS-130 - musznik - 16.02.10

Nareszcie :] męczyć się z oknem tyle czasu..
chyba ze matias siedzi tam zwinięty w kłebek.. ;P i blokuje  (przciez niby to "gdzieś" wyjechał ).

Odp: STS-130 - Matias - 16.02.10

(16.02.10, 15:56)musznik link napisał(a): Nareszcie :] męczyć się z oknem tyle czasu..

Z siedmioma oknami, jeśli mamy być dokładni Smile
Niestety to nie ja blokuję Cupolę tylko załoga ISS (w tym wypadku na pierwszym screenie Kay siedzi w środku - nieźle widać głębię). Na drugim screenie PMA-3 w czasie relokacji - fajnie widać lusterko, które znajdowało się po środku Smile Służyło ono (tak mi się wydaje - sądząc po obejrzeniu filmiku) poprawnemu naprowadzaniu PMA-3 z perspektywy kamery umieszczonej we włazie w porcie cumowniczym do którego podłączono moduł.

I tutaj fajny filmik z relokacji PMA-3, prawdopodobnie ostatni raz go przemieszczano w ciągu najbliższych paru lat. Tak samo wydaje mi się, że ostatni raz prowadzono wczoraj prace robotyczne ze stanowiska w Destiny. Domyślnie lokacją WRS będzie właśnie Cupola (a więc warto teraz oglądać fotki tego modułu, póki cokolwiek możemy tam zobaczyć Tongue).

[yt=425,350]4iH4i-lklIA[/yt]
Filmik wraz z poniższymi screenami użytkownika Ronsmytheii z nsf.

(16.02.10, 15:52)Hawkeye link napisał(a): Na to się zanosi. W końcu muszą to zrobić Big Grin

Aktywacja Cupoli trwa już od niedzieli (w planie pod nazwą 'Cupola vestibule outfitting'), kiedy zaczęto zdejmować okrycia MLI z wewnątrz oraz konfigurować obszar tzw vestibule, czyli przedsionka modułu. To samo robiono w czasie ostatnich dni w 'przedsionku' Node-3.

Z kolei dzisiaj podczas ostatniego spacerku EVA będzie rzeczywiście na co popatrzeć (około 6 rano), kiedy astronauci będą zdejmować osłony z zewnętrznych partii Cupoli. Załoga ISS w tym czasie po raz pierwszy otworzy automatyczne zasłony - mają otwierać każdą pojedynczo, ale ponoć jest szansa (jeśli wszystko pójdzie dobrze) na ujrzenie pierwszy raz w historii takiej panoramy Ziemi.
TJ podobno, jak się dowiedział ktoś z nsf za pomocą Twittera, jak tylko będzie okazja to ma nam zrobić film HD z tego widoczku  Smile (Już czuję, że dostanę palpitacji serca jak to zobaczę ;D).

(16.02.10, 10:24)kanarkusmaximus link napisał(a): Teraz trwa sprawdzanie minimalnej odległości pomiędzy PMA-3 a zestawem radiatorów. Jest naprawdę blisko!

No właśnie, ma być chyba (chociaż teraz nie jestem pewien czy nie była wykonana już wcześniej) podczas EVA-3 wykonana operacja (photogrammetry) przez jednego ze spacerowiczów, dzięki której Kontrola dostanie dodatkowe informacje odnośnie separacji pomiędzy radiatorami, a PMA-3. Istnieją obawy, że podczas cyklów termicznych może dojść do kontaktu..

(16.02.10, 10:24)kanarkusmaximus link napisał(a): (Ciekawi mnie - choć to temat na wątek o ISS albo kompendium o ISS jakie są jeszcze 'techniczne' możliwości dołączenia nowych modułów do ISS - jak widać okolice Node 3 są już raczej zapchane...)

Chyba niewielkie Smile ISS sporo traci na tym położeniu Tranquility. Port, który wychodzi pod radiatory nie będzie chyba używany (gdzieś czytałem, że któryś port jest technicznie wyłączony z użytku), z jednego korzysta PMA-3, z kolejnego Cupola, na trzecim swoją stałą bazę ma mieć Dextre. Zostaje nam jeden wolny - ten wychodzący na Kibo, który też nie oferuje zbyt dużo miejsca.
Pod nadir Unity ma być podczepiony zmodernizowany Leonardo (PMM), a więc zostają nam 2 porty na Harmony, z którego status wolnego ma chyba ten górny (a może i nie..), bo dolny zarezerwowany jest pod HTV i w przyszłości statki COTS (będzie tam bardzo ciasno za 2 lata, no ale to chyba pożądany problem Tongue).
Na rosyjską stronę nie ma co liczyć - już jest zawalona.

To ja mykam, przypilnujcie tego spaceru trochę (i nie rozpisujcie się tak mocno jak w ciągu ostatnich 2 dni Tongue).

Odp: STS-130 - adam001d - 16.02.10

Fotka z wnętrza promu sprzed chwili:
[Obrazek: 0283d8e7.jpg]

A co ani tam teraz robią?

Odp: STS-130 - rafaello1996 - 16.02.10

Aktualny widok na PMA-3.

Odp: STS-130 - penske - 16.02.10

Good Morning Endeavour! Pobudka piosenką Jimmy Buffetta "Window On The World"  Smile

Odp: STS-130 - norton_fm - 16.02.10

na rosyjskiej części ISS, konkretnie na Zarya planowane jest umieszczenie PDGF dla Canada Arm 2

podczas tego spaceru podciągną chłopaki kable i konwerter z S0, a poźniej członkowie następnej ekspedycji zamontują Power Data Grapple Fixture na Zarya

Odp: STS-130 - Air Q - 16.02.10

Filmowy opis dzisiejszego spaceru:
[flash=425,344]http://www.youtube.com/v/glwAAtfjnN8&hl=pl_PL&fs=1&[/flash]

A poniżej sylwetki spacerowiczów Smile

Odp: STS-130 - Air Q - 17.02.10

Patrick i Behnken znajdują się w śluzie modułu Quest, trwa właśnie obniżanie ciśnienia Smile

Edit:
Na pierwszym planie Zamka, a w tle luk do śluzy w której znajdują się Patrick i Behnken

Odp: STS-130 - Air Q - 17.02.10

Właz otwarty, skafandry są na zasilaniu wewnętrznym, mamy początek EVA-3. Astronauci są jeszcze w śluzie modułu Quest.

Edit:
Patrick jest już na zewnątrz Smile

Behnken też już wyszedł.