Astronomia Amatorska - astro4u.net
STS-130 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Astronautyka - Misje Załogowe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=57)
+---- Wątek: STS-130 (/showthread.php?tid=8624)

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 19.02.10

No niestety, może i jest w White Sands jeszcze jakiś krótszy betonowy pas, ale z tego co wyszukałem na internecie, to ten na którym awaryjnie mogą lądować wahadłowce jest po prostu wyrównanym suchym jeziorem... Także jeśli tam by lądował Endeavour to raczej duużo czasu zejdzie zanim będzie znowu gotowy.

A kankarkusowi chodziło nie o anulowanie całkowicie następnej misji Endeavoura (STS-134), tylko o to, że możnaby zmienić wahadłowiec. Następną misję po STS-134 miało być STS-133 Discovery, także możnaby chyba zamienić wahadłowce, albo kolejność misji (wtedy nawet numerki by się zgadzały).

Odp: STS-130 - Radek68 - 19.02.10

(19.02.10, 11:39)Radek68 link napisał(a): W wątku Kompendium wiedzy o wahadłowcach NASA
napiszę, że tu umieszczę kilka zrzutów z filmów HD z orbity i startu wahadłowca.

Umieściłem zatem, niestety w max. rozdzielczości 800x600 - na co zezawla silnik forum. (Pełna rodzielczość fimów, jakie mam na komputerze to 1280x720 lub czasem nawet 1920x1080).

A co do hiciorka Matiasa - wyłapałem mniej więcej w połowie filmu kilka ujęć z pracy RCS.
Cytat:Może to faktycznie są RCS-y SRB. Bo ja wiem... Ale takie trzy silniki, to skojarzyłem z RCS-ami promu.
Sam już nie wiem.

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 19.02.10

Jeszcze dodatkowo poszukałem na Google Earth i tak się sytuacja prezentuje:

Jest kilka pasów betonowych, krótkich na które należą do wojska (a raczej do Air Force), tam też chyba różne eksperymenty wojsko przeprowadza (z rakietami m.in.). Natomiast kawałek dalej znajduje się Space Port, który należy do NASY, w sumie nie widzę tam żadnych zabudowań, po prostu na środku jeziora wyrównane pasy piachu, który ma służyć jako to awaryjne lądowisko Wink. Także ze sprzętem wyspecjalizowanym do przyjmowania wahadłowca to chyba tam krucho Tongue.

[Obrazek: whitesands.th.jpg]

Odp: STS-130 - Matias - 20.02.10

(19.02.10, 23:35)Tomoesopo link napisał(a): Także jeśli tam by lądował Endeavour to raczej duużo czasu zejdzie zanim będzie znowu gotowy.

Tak, podobno mowa tutaj o 45 dniach, po których wahadłowiec dopiero wróciłby na Florydę. 1.5 miesięczny delay to olbrzymia obsuwa w czasie.

(19.02.10, 23:35)Tomoesopo link napisał(a): A kankarkusowi chodziło nie o anulowanie całkowicie następnej misji Endeavoura (STS-134), tylko o to, że możnaby zmienić wahadłowiec. Następną misję po STS-134 miało być STS-133 Discovery, także możnaby chyba zamienić wahadłowce, albo kolejność misji (wtedy nawet numerki by się zgadzały).

Aaa - rzeczywiście! Wink Ehh.. starzeję się chyba Tongue

Co do zamiany wahadłowca to nie jest to takie proste, każdy z nich jest przygotowywany do przewozu innych rzeczy w ładowni i takie 'przerzucanie' misji z wahadłowca na wahadłowiec nie jest możliwe (mowa tutaj chociażby o innych pracach prowadzonych w OPF przed misją). To także kwestia przydzielonej załogi i nawet samego ich treningu związanego z maszyną (tutaj raczej odnośnie pilota i dowódcy załogi). Promy w małym stopniu różnią się między sobą i wymagają (tak mi się wydaje - to całkiem ciekawe zagadnienie! Smile) nieznacznie innego przeszkolenia zależnie od tego czy będą lecieć przykładowo na Discovery czy Endeavour.

Zamiana kolejności misji także nie wchodzi tutaj w grę. W czasie ostatniej STS-133 z manifestu programu ma być przewieziony na stację ISS moduł PMM (zmodyfikowany MPLM - Leonardo), według mnie na 100% nie będzie można przyspieszyć procesu przystosowania tego modułu do lotu...

Odp: STS-130 - Tomoesopo - 20.02.10

No tak, z tego by wynikało, że po prostu mielibyśmy obsuwę i to całkiem sporą, nic za bardzo z tym nie będzie się dało zrobić. Ale jednak myślę, że NASA będzie trzymała Endeavoura na orbicie tak długo aż wreszcie w KSC albo u Edwarda uda się wylądować Wink. W końcu ze dwa czy trzy dodatkowe dni nie zaszkodzą specjalnie Smile.

Endeavour jest nowszy od Discovery, ale nie wiem czy one się w sumie czymś różnią, po tylu przeróbkach i przeglądach chyba jednak są identyczne (lub niemal identyczne). Na pewno Columbia się różniła od pozostałych, miała dodatkowe płyty osłony termicznej i była ogólnie cięższa, stąd nie mogła wynosić tak ciężkich ładunków jak pozostałe wahadłowce...

Ale też musimy pamiętać, że Discovery jeszcze w ogóle nie jest przygotowywane do misji STS-133 ( w końcu już niedługo leci z STS-131), także moim zdaniem skoro jeszcze nic nie zostało zrobione z przystosowywaniem Discovery do akurat tej misji to dałoby się zamienić wahadłowce, żeby najpierw leciał Discovery a potem Endeavour (oczywiście o ile Discovery będzie na tyle szybko gotowy po STS-131, tam tez może się coś niedobrego wydarzyć Wink ).

Kontrola położenia wahadłowca i ISS spoczywa teraz na Endeavourze. Trwają przygotowania do zmiany orientacji kompleksu.

Odp: STS-130 - rafaello1996 - 20.02.10

Widok na węzeł cumowniczy.

Zmiana orientacji widoczna na pierwszym screenie - właśnie orientują się do ustawienia części amerykańskiej (a więc i brzucha wahadłowca) zwróconej w kierunku ruchu po orbicie. Godzina do oddokowania.

Przelecieli chwilę temu nad Filipinami (lub Tajwanem)  Smile
Do końca manewru 9 minut.

(19.02.10, 22:48)Hawkeye link napisał(a): Jeszcze raz odnośnie tego świetnego filmiku Ascent Highlights - krótko po 4 minucie pojawia się pomarańczowa folia przy ET. Do czego ona służy?

ps. - ona lata! Big Grin

To chyba jedna z osłonek Tyvek, które chronią silniczki RCS (głównie te na dziobie wahadłowca) przed dostaniem się deszczu do wnętrza systemu. Nie kojarzę aby coś tam innego się odrywało podczas startu więc to musi być to Smile

edit: Manewr zmiany orientacji kompleksu już na ukończeniu :