Astronomia Amatorska - astro4u.net
zorza!!! - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Układ Słoneczny (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Słońce i zorze polarne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: zorza!!! (/showthread.php?tid=398)

Odp: zorza!!! - kanarkusmaximus - 01.02.09

Brawa! Smile Zielenieję z zazdrości! Smile

Odp: zorza!!! - wiola_z - 01.02.09

nie wiem dlaczego nie wyświetla się zdjęcie, podaje w takim razie link: http://kolory-ziemi.blogspot.com/ (to pierwsze zdjęcie).

Odp: zorza!!! - Maquis - 01.02.09

Skróć czas naświetlania do 30s i zostaw 200 ISO. Odnośnie ostrości - tylko manual ustawiony na nieskończoność.

P.S. Gratuluję i życzę powodzenia - aktywność jest minimalna, więc skoro było coś widać, to znaczy, że może być tylko lepiej.

Odp: zorza!!! - Matias - 01.02.09

Brawo! Będziemy czekać na więcej!  Wink
Zielona jest dlatego bo najwięcej wtedy było zderzeń cząsteczek słonecznych z cząsteczkami tlenu w atmosferze?

tak, dlatego. Ale gołym okiem była o wiele bledsza, na zdjęciu wyszedł kolor zielonySmile

Odp: zorza!!! - Jarek - 01.02.09

(01.02.09, 12:59)wiola_z link napisał(a): Ale gołym okiem była o wiele bledsza, na zdjęciu wyszedł kolor zielonySmile

To normalne przy słabej zorzy. Ta z Varmahlid sprzed 1.5 roku też wizualnie była szara. Tak jak pisze Maquis, z czasem może być tylko lepiej -wychodzimy z minimum słonecznego. To co widzieliście, to tylko preludium spektakularnego show. Przy naprawdę silnej zorzy to kolory [nie tylko zieleń] będzie widać gołym okiem i będzie to niezła dyskoteka na niebie. Opisuję to, co było widać w PL w listopadzie 2003. Jak pomyślę, jak to musiałoby wyglądać na Islandii czy gdziekolwiek w Skandynawii...
Tak czy siak, najlepsze zorze Wiolu przed Wami. Trzymajcie się ciepło na Wyspie i nie dawajcie kryzysowi!
Pozdrawiam
-J.
P.S.1 Przychylam się do rady Maquis, nie ma co szaleć z ISO [szumy], a z czasem naświetlania też nie [20-30s maks.], bo zorza to jednak zjawisko dynamiczne i przy dłuższych czasach  wyjdzie to mocno rozmazane, no i gwiazdy w tle 'pojadą' okrutnie, mimo krótkiej ogniskowej, a to będzie wyglądać mało estetycznie. Nie ma siły, trzeba zaczekać na intensywniejsze zorze, jeśli na razie słabo się rejestruje. Jak sobie radzisz z ustawianiem ostrości w tym Panasonic-u? Opisz może, jak sobie z tym radzisz w praktyce i czy któraś z moich wcześniejszych podpowiedzi się przydała - sam jestem ciekaw
P.S.2 Ech,że też w 2003 nie miałem cyfrówki...

Eh, mam nadzięję, że będzie tak jak zapowiadacie, bo zaczynam mieć obsesyjne myśli już na "jej" tematSmile
Z ostrością sobie nie radzę, bo nie wiem gdzie mam ją ustawić:/ A z tego co wiem, nie ma tu opcji w nieskończoność...(chyba mi pisałeś nawet o tym). W manualnych ustawieniach nie mogę ustawić ostrości, co za aparat, grrr!!!! Przydała się podpowiedź żebym skorzystała z ustawień tematycznych, bo mimo że je znam, "gwiaździste niebo" jakoś mi umknęło, wczoraj je zastosowałam no i wyszło jak widać.
Mam jeszcze jedno pytanie na stronie spaceweather jest z boku napis np. activity 6, to jest stopień aktywności? jeśli tak to jaki jest najwyższy?

Odp: zorza!!! - Maquis - 01.02.09

Lepiej patrzeć na oval:

[Obrazek: pmapN.gif]

Najwięcej to 10.

Ale można też rzucić okiem tutaj: http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_events/
lub tutaj: http://www.spacew.com/plots.php

Odp: zorza!!! - wiola_z - 02.02.09

No ok., ale mam dwa zdjęcia jedno to, które teraz zamieściłeś, a drugie pokazujące dziury koronalne, na 2.02 są dwie, ale aktywność bardzo niska, to czym się sugerować w pierwszej kolejności?

Odp: zorza!!! - Jarek - 02.02.09

Sugeruj się ta mapką owalu zorzowego, bo... jest na bieżąco. To pokazuje, co się dzieje w jonosferze ziemskiej, czyli gdzie wpada strumień naładowanych cząstek. Zauwaz,ze "w tle" masz mapkę północnej półkuli i widać, czy zorza jest aktualnie najsilniejsza u Ciebie, czy np. nad Kanadą czy Syberią. Druga sprawa, to trzeba jeszcze sprawdzić, czy w danym miejscu jest noc, czy dzień, no ale to już będąc na miejscu łatwo zrobić  Wink Co do obrazów Słońca to pamiętaj,że sam fakt silnej emisji wysokoenergetycznych cząstek ze Słońca z dziur koronalnych czy w wyniku CME nie oznacza jeszcze, że  od razu u nas beda piękne zorze. Po pierwsze ten strumień musi być wycelowany w Ziemię,żeby trafił w naszą magnetosferę i narobił tam zamieszania. Po drugie taka przesyłka ze Słońca [wysokoenergetyczne protony i elektrony] wędruje do Ziemi 1.5-2 doby [skorygujcie mnie w razie czego], zależnie od warunków. Dopiero, jak trafi do nas,zaczyna się zabawa.
Co do zdjęć: nie znam oczywiście opisu tego programu gwiaździste niebo, ale z tego co się orientuję, ostrość powinien aparat sam dobierać na nieskończoność, bo żaden autofocus sobie nie poradzi w takich ciemnościach. Możesz to sprawdzić patrząc, czy w trakcie wciskania migawki do połowy pojawia się ramka AF na wyświetlaczu i aparat szuka ostrości, tak jak przy normalnym zdjęciu np. w trybie auto. Jeśli nie, to znaczy,że ostrość jest dobierana wg. stałych ustawień obiektywu i aparat sam ustawia na nieskończoność [analogicznie jakw trybie krajobrazowym]. Jeśli Twoje zdjęcie było robione w tym trybie gwiazdek, to warto sprawdzić, czy masz w nim jakiekolwiek możliwości ingerencji w parametry ekspozycji -przede wszystkim czas ekspozycji oraz ISO, ew. także przesłona, choć pewnie aparat otwiera ją na maksa i dobrze. Nie mam możliwości podejrzeć parametrów Twojego zdjęcia, ale gwiazdy wydaja się mocniej pojechane niż u mnie [nie wiem, czy to co zamieściłaś to jest resize, czy też duży crop -czyli wycinek- oryginalnej klatki], ale wrażenie może być subiektywne.  Odszukaj w EXIF-e oryginalnego zdjęcia te 3 parametry: czas, ISO, przesłona. Możesz np. kliknąć na właściwości pliku.
Jeżeli w tym programie nie da się nic poprzestawiać [czyli robimy jak aparat chce, a nie jak my chcemy], to spróbuj wrócić do trybu manualnego. Tu ustawisz dowolnie parametry ekspozycji, pozostaje problem ostrości, bo brak preselekcji odległości w manual focus w tym aparacie to porażka. Widzę dwa wyjścia, oba wymagają znalezienia odpowiednio jasnego obiektu gdzieś daleko. Najlepiej jakaś mocna latarnia czy światło domu odległe o co najmniej kilkaset metrów [koniecznie!].  Sprawdzonym przez mnie obiektem jest Księżyc, ale ten bedzie troche psuł zorze, zaświetlając niebo. AF w każdym razie na nim łapie bez problemu ostrość.
1) Wariant autofocus: kierujesz aparat z ustawionymi w trybie M ISO przesłoną i czasem jak do zorzy na to jasne światło i próbujesz złapać ostrość na AF [jeśli możesz, ustaw spot AF-mała ramka], wciskając spust migawki do połowy. Gdy aparat zapiszczy i przestanie migać/zmieni kolor ramki AF [złapał ostrość], trzymając ten spust j.w. przestawiasz aparat z powrotem w kierunku zorzy [oczywiście korzystasz ze statywu/ministatywu i samowyzwalacza/timera], robisz zdjęcie wciskając spust do końca. Uda się, jeśli wspomniana lampa w oddali wystarczy autofocusowi do złapania ostrości
2) Wariant manual focus: po ustawieniu ekspozycji przekierowujesz aparat na wspomniana latarnię/oświetlony dom, tylko kręcisz pierścieniem lub pokrętłem  ręcznego ogniskowania [MF], co tam ten Panasonic ma, kontrolując obraz na wyświetlaczu. Jeśli to będzie coś na tyle jasnego i kontrastowego,że będzie widać cokolwiek na ekranie, może się udać. Proponuję, aby w trakcie ogniskowania zwiększyć sobie mocno ISO,a po przekadrowaniu zredukować do 200 przed zrobieniem zdjęcia. Oczywiście znów statyw, samowyzwalacz itp. Tu nie musisz się bawić w podtrzymywanie spustu migawki na pół gwizdka, więc można to zrobić powoli i na spokojnie. Być może przy włączonym MF masz coś w rodzaju "lupki" na ekranie LCD, czyli powiększony fragment kadru, co też należy wykorzystać dla większej precyzji.
Parametry ekspozycji w obu przypadkach; przesłona F/2.8-3.5, ISO 100-200 czasy 15-30s.
Pozdrawiam i udanych fotek kolejnych, coraz piękniejszych zórz
-J.