Astronomia Amatorska - astro4u.net
zorza!!! - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Układ Słoneczny (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Słońce i zorze polarne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: zorza!!! (/showthread.php?tid=398)

Odp: Zorza? - Maquis - 18.07.05

Było kilka silnych rozbłysków z regionu 786, który obecnie schował się za tarczą. Ale należy wpomnieć o fenomenalnym wyrzucie materii, który zarejestrowal się na zdjęciach z SOHO.

[Obrazek: wybuch.jpg]

BTW. Obejrzałem ostatnie dane. Prawie na pewno to wyrzuty z 786.

Odp: Zorza? - Robert_Bodzon - 18.07.05

(18.07.05, 10:59)Limax7 link napisał(a): [quote author=Robert_Bodzon link=topic=4491.msg98184#msg98184 date=1121679358]
Słońce praktycznie bez plam, a tu całkiem, całkiem

http://www.sec.noaa.gov/pmap/pmapN.html

Słońce może i bez plam ale to nie oznacza, że jest spokojne.
[/quote]

To było napisane tak trochę z  Wink

Najczęściej zwracamy uwagę na Słońce, wtedy gdy pojawiają się duże grupy plam. Taka zwiększona aktywność plamotwórcza była tydzień temu, gdy Liczba Wolfa znacznie przekraczała 100, a nawet 150.

A teraz, od wczoraj nie ma na tarczy słonecznej plam, ale jednak efekty tej wzmożonej aktywności docierają do naszej planety.

Zobaczymy, co teraz wyłoni się zza brzegu tarczy słonecznej, bo wygląda na to, że coś się tam "gotuje" Wink

Odp: Zorza? - HAMAL - 18.07.05

(12.06.05, 21:34)Piwi link napisał(a): [quote author=HAMAL link=topic=4491.msg94664#msg94664 date=1118607658]
Mam zorzę codziennie  Tongue łuna od Słoneczka ledwo schowanego pod horyzontem daje mi w kość  :-\
Zdaje się, Hamal, że będziesz musiał okresowo migrować latem w góry ;D
[/quote]

Tu jest problem bo wolę morze  ;D

Odp: Zorza? - Maquis - 24.08.05

Mamy aktywnośc zorzową...

od 11:00 do 12:00 parametry poszły w kosmos Tongue
Teraz trochę mniejsze...

Korekta: polaryzacja szaleje  Tongue

Piękne pożegnanie lata - zorza polarna - DARK - 01.09.05

Ubiegłej nocy 31/01 ok godz 22:40 zauważyłem dziwne pojaśnienie nad płn horyzontem, które początkowo zignorowałem. Jednak o 23:08 zmieniając klatkę w aparacie (projekt PFN) moją uwagę zwróciły charakterystyczne słupy światła pod W. Wozem. Słupy sięgały max na wys 15[sup]o[/sup] i miały kolor ciemo-biały i wolno przemieszczały sie wzdłuż horyzontu. Szybko wskoczyłem do chałupy po aparat z obj 2.5/28 mm, smsy do braci astro (bez odzewu) i zabrałem sie za robienie fotek. Zorza nie była zbyt imponujaca wizualnie ale myślę na zdjęciach powinna pokazać swą urodę. Wszystko znikneło ok godz 23:50. Jak tylko je odbiore umieszcze najlepsze w tym wątku.
Czy ktoś jeszcze miał przyjemność ją obserwować ?

Odp: Piękne pożegnanie lata - zorza polarna - papatki - 01.09.05

tak to prawda - wczoraj z Maksiem oglądaliśmy zorzę. W pierwszym momencie zgłupiałem, nie byłem pewien, czy to aby na pewno to - zjawisko było krótkie, ale słupy światła były widoczne - po południu obrobię fotki i wrzucę - zorza miała kolor czerwono-purpurowy - wychodzące wręcz spod horyzontu słupy były niebieskawe. Co do telefonów do znajomych to miałem dokładnie to samo - tylko Wojtek Koznowski odebrał i potwierdził, że Kp jest na wysokim poziomie 6 Smile

Odp: Piękne pożegnanie lata - zorza polarna - Maksiu - 01.09.05

Tak,
Pierwszy raz miałem okazję oglądać to piękne zjawisko i muszę powiedziać że jestem pod dużym wrażeniem :o :o  Zwłaszcza na początku kiedy ją ujrzeliśmy (ok.23) wyraźnie widoczne były wspomniane wcześniej słupy światła  ;D  Z upływem czasu nisko nad północnym choryzontem utrzymywała się poświata...

Odp: Piękne pożegnanie lata - zorza polarna - Maquis - 01.09.05

No proszę, a wskaźniki nie zapowiadały takiej aktywności.

Odp: Piękne pożegnanie lata - zorza polarna - Brahi - 01.09.05

(01.09.05, 09:45)DARK link napisał(a):Ubiegłej nocy 31/01 ok godz 22:40 zauważyłem dziwne pojaśnienie nad płn horyzontem, które początkowo zignorowałem. Jednak o 23:08 zmieniając klatkę w aparacie (projekt PFN) moją uwagę zwróciły charakterystyczne słupy światła pod W. Wozem. Słupy sięgały max na wys 15[sup]o[/sup] i miały kolor ciemo-biały i wolno przemieszczały sie wzdłóż horyzontu. Szybko wskoczyłem do chałupy po aparat z obj 2.5/28 mm, smsy do braci astro (bez odzewu)

Darq, astrobracie jeden, moj telefon splukany z PLN-ow od ponad tygodnia znaku zycia nie wysyla, choc rozne stworzenia prosza, groza a nawet sie wsciekaja na ten fakt Wink

Wylazlem popatrzec zaraz po SMS-ie ale nic..prawdopodobnie za jasne niebo mam, choc wczorajsze warunki nalezaly do jednych z najlepszych w tym roku,

Przez cala noc pracowal 2.8/20mm, moze tam sie jakis kolorek zlapal ;>

Pozdrowki

Przemo

Odp: Piękne pożegnanie lata - zorza polarna - Limax7 - 01.09.05

Tej nocy jak i dwóch poprzednich szukałem komet i niebo faktycznie było jakieś dziwnie jasne. Mgły nie było ale niebo było jasne. Droga Mleczna prezentowała się skromnie.
Teraz po przeczytaniu tego posta jestem pewien, że te pojaśnienie pochodziło od aktywności zorzowej w tym czasie.