Astronomia Amatorska - astro4u.net
zorza!!! - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Układ Słoneczny (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Słońce i zorze polarne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=32)
+---- Wątek: zorza!!! (/showthread.php?tid=398)

Re:ZORZE POLARNE APEL DO OBSERWATOROW ! - Mirek_Krasnowski - 29.10.03

Rozmawiałem właśnie z Piotrem Perczakiem i Papatkim obydwoje zrobili sobie przerwę na kolacyjkę ale to co widzieli zachęciło ich do powrotu na stanowiska. Michał podaje, że maximum powinno być pomiędzy 23-24 czasu polskiego. Kto jeszcze nie wyjechał za miasto a może to zrobić niech jedzie tak duża aktywnośc słońca w trzy lata po maximum jest zjawiskiem wyjątkowym i może się zdarzyć tak, że następne Zorze w kraju bedziemy mieli za 6-7 lat.

Re:ZORZE POLARNE APEL DO OBSERWATOROW ! - karol007 - 29.10.03

ja byłem sie przejsć na działki no i widziałem bardzo słaby zielony długi pas pod wielkim wozem.No ale jeszcze ide spojrzec za godzine i wtedy powiem co widziałem

Re:ZORZE POLARNE APEL DO OBSERWATOROW ! - malek - 29.10.03

To tyle? Facet, ty tam siedź i przyzwyczajaj oczy do ciemnosci a nie siedz w domu!

Re:ZORZE POLARNE APEL DO OBSERWATOROW ! - michau - 29.10.03

Zaraz jade za miasto,zobaczymy co tam widać Smile

Re:ZORZE POLARNE APEL DO OBSERWATOROW ! - PiotrPe - 29.10.03

Właśnie przyjechałem na chwilę do domu wrąbać sałatkę grecką, zrobioną przez moją niezastąpioną żonę. Było tak jak Mirek pisze. Zielone pojaśnienie na północy, trochę przesłonięte wysokimi chmurami. Widziałem kilka jakby "słupów światła".
Nie ma co, pozazdrościć chlopakom z Pomorza. Mam nadzieję, że u nas jeszcze dziś zorza co nieco pokaże.

Dzwoni Waldek jest za Obornikami. Niebo na północy wyglada jakby słońce wschodziło lub zachodziło. Zorza zakrywa wielki wóz całkowicie łuna od strony Poznania (kierunek południe) dużo ciemniejsza niż zorza na północy. Koloru zielonego brak ale może wyjdzie na fotkach.

Re:ZORZE POLARNE APEL DO OBSERWATOROW ! - Robert_B. - 29.10.03

W Jarosławiu najjaśniejsza poświata była pomiędzy 20:00 a 20:30 cse. Teraz już prawie nic. Niestety bez ciekawych efektów. Jedynie biało-zielone pojaśnienie nieba nad północnym horyzontem do 10-15 stopni.

Robert ale wy jesteście daleko na południu. Ja i tak Ci zazdroszczę bo siedzę w domu i pilnuję śpiacych dzieci.

Re:ZORZE POLARNE APEL DO OBSERWATOROW ! - michau - 29.10.03

Właśnie wróciłem z polowania ;D W Koninie zorza doskonale widoczna SmileSrebrno-zilonkawa łuna rozciągająca się od Herkulesa do Wielkiego Wozu.Piękny widok ;D Zorza na północy ,ligh pollution na poludniu i ciemność w zenicie....Kto nie widział niech żałuje.
PS.Z miasta nie ma szans na obserwacje,trzeba pędzić w ciemne miejsce... Sad

Re:ZORZE POLARNE APEL DO OBSERWATOROW ! - El_Capitano - 29.10.03

Właśnie wróciłem do domku zostawić przemarznięte dzieciaki.
Byłem na północ od Gdyni, gdzie świateł po północnej stronie nieba praktycznie nie ma żadnych. Szaro-niebieskawa zorza sięgała już od Vegi przez Polarną po Capellę. Wielki Wóz prawie całkowicie zniknął w jej poświacie (!). Cieniste draperie ścielą się niemal poziomo na wysokości ok. 5° niczym gałęzie i przesuwają się bardzo wolno na wschód jak cienie wielkiego obracającego się koła. Środek ciężkości poświaty jest na głowie Wielkiej Niedźwiedzicy w kierunku NNE (dziwne, że nie gdzieś na NNW). Godzinę temu Polarna znajdowała się na jej górnej (rozmytej oczywiście) krawędzi. Teraz potężne blado-seledynowe draperie przechodzą od Niedźwiedzicy przez zenit (!) w kierunku południowym. Tam już nic nie widzę, bo po oczach daje poświata sodowa od świateł miejskich Gdyni. Gdy opisywałem te zenitalne smugi przez komórkę Czarkowi W. czatującemu w Kolbudach 40 km na południe ode mnie (chcąc wykluczyć jakiś rozmyty dym z komina ciepłowni) obaj widzieliśmy to samo, a gdy patrzyliśmy na znajdującą się w zenicie Kasjopeę przeleciał przez nią jasny bolid. Ale orgazmotron!
Pięknie z tym wszystkim kontrastuje czarne niebo w okolicach Plejad - są dokładnie nad Zatoką Gdańską. Na południe od Plejad sodowe niebo Trójmiasta, a na północ od nich, tuż obok - zorza. Zajmuje ona tu 30-40% nieba (!) i mieni się odcieniami. Kolorami raczej nie. Jej mdła seledynowo-niebieskawa bladość może mocno zawieść tych, którzy spodziewają się barw niczym w Moulin Rouge.

Idę dalej się brandzlować!

Pozdrawiam,
Darek