Astronomia Amatorska - astro4u.net
wyciąg do newtona - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Sprzęt do obserwacji (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=45)
+---- Dział: Astro akcesoria, duże i małe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=48)
+---- Wątek: wyciąg do newtona (/showthread.php?tid=3549)

Strony: 1 2 3 4 5 6

Odp: wyciąg do newtona - bodik - 25.03.05

Witam

Mi po wielu mekach natury formalnej (clo, itp) udalo sie
kupic takie cos:

(wyciag 2 calowy, z przejsciówką do 1.25)

[Obrazek: im1.jpg]

[Obrazek: im2.jpg]

Wynioslo mnie to niecale 200 zl...

Odp: wyciąg do newtona - Janusz_P. - 27.03.05

I tyle to mniej więcej jest warte 8)

Odp: wyciąg do newtona - bodik - 27.03.05

rozumiem wiec, ze go kiedys testowales... Smile

Odp: wyciąg do newtona - bodik - 27.03.05

prawda jest taka, ze taniej nie udalo mi sie nigdzie
znalezc wyciagu 2 calowego do newtona,
majac mozliwosc zakupu oryginalnego do posiadanego
teleskopu kupilem go i tyle... jak na razie nie zaluje Smile

Odp: wyciąg do newtona - paulo - 31.03.05

Panowie, sprawa wygląda następująco. Nazbierałem do wyciągu William'a Optics'a 2" ale nie jestem pewien czy on podpasuje do dziur, ktore ja mam zrobione w tubie  :-\ ma ktoś może ten wyciąg i powie mi jakie są odległości między śrubami? u mnie wygląda to następująco: [Obrazek: normal_31-03-05_1648.jpg]
zdjęcia jest zrobione jak telp był w poziomie

boję się też, że nawet jeśli ten WO bedzie pasowal to bedzie on na tubie na ukos. co robić?????????? nie zabardzo usmiecha mi sie robienie nowych dziur  :-\

Odp: wyciąg do newtona - Andee - 31.03.05

Niestety na 100% nie bedzie pasowal, musisz nawiercic otwory w liniach rownoleglych do osi optycznej teleskopu. Nasuwa sie jeszcze jedno pytanie, czy stary wyciag byl 2", bo jezeli nie to trzeba bedzie dociac otwor to rozmiaru 2" (i odpowiednio rozmiescic otwory mocujace nowy wyciag), aby calosc przedsiewziecia miala rece i nogi. Jak sadze nie musie byc to wiercenie i ciecie superidealne, najwyzej bedzie Cie czekac kolimacja lusterka wtornego. Radze jednak zmiescic sie w granicach bledu, ktory wynosi +/- 1mm, mozliwe ze tolerancja jest inna ale ja celowal bym w te wytyczne.

(31.03.05, 21:16)Andee link napisał(a):Niestety na 100% nie bedzie pasowal, musisz nawiercic otwory w liniach rownoleglych do osi optycznej teleskopu. Nasuwa sie jeszcze jedno pytanie, czy stary wyciag byl 2", bo jezeli nie to trzeba bedzie dociac otwor to rozmiaru 2" (i odpowiednio rozmiescic otwory mocujace nowy wyciag), aby calosc przedsiewziecia miala rece i nogi. Jak sadze nie musie byc to wiercenie i ciecie superidealne, najwyzej bedzie Cie czekac kolimacja lusterka wtornego. Radze jednak zmiescic sie w granicach bledu, ktory wynosi +/- 1mm, mozliwe ze tolerancja jest inna ale ja celowal bym w te wytyczne.

tego się obawiałem.... no trudno, będę się bawił Wink

Odp: wyciąg do newtona - El_Capitano - 31.03.05

Nie przejmuj się nadprogramowym dziurawieniem tubusa. Chłodzenie Newtona to podstawa. Pamiętaj jednakże o starej zasadzie "Małych Modelarzy": trzy razy przymierz, raz przyklej.

Odp: wyciąg do newtona - PJan - 31.03.05

(27.03.05, 14:51)Janusz_ P. link napisał(a):I tyle to mniej więcej jest warte 8)

witam,
hmmm... Zadali Ci Janusz pytanie... testowales? Jesli nie to po co ten tekst?
Nie rozumiem Cie czlowieku! Po co takie uwagi. Niedlugo zostanie ci forum na teleskopach... Dobrze ze nie ode mnie to zalezy  >Sad

Ja mialem taki wyciag. Obecnie zmienil wlasciciela. Poszedl do osoby, ktora produkuje teleskopy i przyznam szczerze ze niechalbys zebym zacytowal ocene tego wyciagu wzgledem Twojego...

(31.03.05, 21:42)El_Capitano link napisał(a):Pamiętaj jednakże o starej zasadzie "Małych Modelarzy": trzy razy przymierz, raz przyklej.

Z pewnością się do niej zastosuję

P.S. fajny avart Wink