Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Odp: Obróbka astrofoto - Bemko - 27.10.06

Ten dark jest zbędny, ponieważ tylko doda do każdego zdjęcia swój szum. Aparat ma system wykonywania darków po każdym ujęciu który usuwa hotpixele ale niestety również dodaje swój szum zwiększając całkowity szum na zdjęciu. Sad

Powalczyłem trochę z tym materiałem i coś tam widać, chociaż przydałoby się wiecej klatek. Sam próbowałem kiedyś zrobić Drogę Mleczną kompaktem i na prawdę ciężko zarejestrować coś sensownego.
[Obrazek: mean2filtered2filtered3bx0.th.jpg]
Na pewno jest tu widoczny jasny fragment Drogi Mlecznej, charakterystyczny kształt Ameryki Północnej (NGC7000) i oczywiście wieszak (Cr 399). M27 ani M57 nie widać, ta pierwsza może być na granicy szumu ale M57 nie zarejestrowała się wcale.
Widać też, że prawy górny róg mocno poleciał, to najprawdopodobniej wina dystrosji, mógłbyś Maquis zrobić zdjęcie czystej kartki na takim samym zoomie jak ta Droga Mleczna tak żeby wypełniła prawie cały kadr. Możnaby wtedy określić dystorsję i ją skorygować.
Zdjęcie obrabiane tak: wyrównanie i stack Iris -> levels ->odszumianie NeatImage -> levels i krzywe -> odszumianie NeatImage -> krzywe

Pozdrawiam
Michał

Odp: Obróbka astrofoto - tomekL - 27.10.06

Bemko, ja tutaj jakąś kaszanę widzę a ta fotka zupełnie mi nie przypomina zdjęcia astro. Popatrzyłem na pojedyńcze zdjęcie i tam mogę się zgodzić, że są gwiazdy, ale nie tutaj. Mimo wszystko obróbka nie może powodować takich wypaczeń.
Zgadzam się z jednym
(27.10.06, 08:19)Bemko link napisał(a): ...
Powalczyłem trochę z tym materiałem i coś tam widać...

Odp: Obróbka astrofoto - JacekPala - 27.10.06

Maquis, a może zdradzisz co to miało być?  ;D

Odp: Obróbka astrofoto - Bemko - 27.10.06

Zgadzam się z tobą Tomku, zdjęcie nie jest estetyczne - to fakt z którego zdaję sobie sprawę. Chodziło mi przede wszystkim o wyciągnięcie z tych zdjęć jak najwięcej. Ucierpiała na tym niestety punktowość i kształt gwiazd, ale taka już jest przypadłość kompaktów...

Dodam jeszcze zdjęcie obrabiane tak, żeby ładnie wyglądało. Tu gwiazdy są punktowe (w miarę) ale za to prawie nie widać struktur mgławicowych. Coś za coś...
[Obrazek: mean2filteredgwqv1.th.jpg]

Pozdrawiam
Michał

Odp: Obróbka astrofoto - Maquis - 27.10.06

Okolice łabądka  :Smile
Konkretnie polowanie na Chi Cygni Wink

U mnie wyszło to tak - http://lexx.eu.org/~maquis/chi_cygni.jpg
Dawałem już jakiś czas temu Wink

Odp: Obróbka astrofoto - Dawid Schneider - 27.10.06

nooooooooooooooooooo w takim razie albo jestes cudotwórcą albo opanowałeś paina do perfekcji :-D

Odp: Obróbka astrofoto - Maquis - 27.10.06

Żaden cud Smile Gdybym miał takie moce to bym zapalał gwiazdki na życzenie Wink

Po prostu bardzo długo dłubałem tę fotkę Smile Zabierałem się za nią chyba z 5 razy. Generalnie już po stacku nie było tak źle, ale ostro trzeba było pozbywać się szumów. Stack był w Maximie.

Odp: Obróbka astrofoto - JacekPala - 06.11.06

Po krótkich bojach z objętością plików (nie mieściły mi się na serwerze) udało mi się przygotować dla was paczkę z materiałem z ostatniej sesji z M42. Niestety musiałem zmniejszyć dwa razy wymiar zdjęć, ale poza odjęciem darków, flatów i biasów jest to jedyna operacja którą zrobiłem. W paczce jest po 5 naświetleń, ekspozycja 120s, dla LRGB (każdy kolor oddzielnie, L- to oczywiście Luminancja). Zdjęcie było robione Orionem 80ED i SBIG'iem 2000XL schłodzonym do temperatury -25 stopni C. Efekty mojej obróbki tego materiału można zobaczyć w galerii na mojej stronie domowej.
Miłej zabawy.
Dane: www.pala.2com.pl/Fotki_Do_Forum/M42_Na_Forum.rar

Odp: Obróbka astrofoto - qbanos - 06.11.06

Dzieki Jacek za materiał. Jak narazie z kolorem słabo mi idzie, nie moge go wyciągnąć z tego materiału ale mam luminację:

[Obrazek: lwp5.jpg]

Odp: Obróbka astrofoto - Limax7 - 07.11.06

(06.11.06, 09:32)Jacek Pala link napisał(a): ...
Miłej zabawy.
Dane: www.pala.2com.pl/Fotki_Do_Forum/M42_Na_Forum.rar

Obróbka w MaxIm DL 4.51

Najpierw otworzyłem wszystkie zadjęcia. Następnie połączyłem (zestakowałem) poszczególne kolory (wyszły mi końcówki plików XL, XR, XG, XB) i to wszystko już połączyłem w LRGB.

Dalsza obróbka w CompuPic.

Efekt poniżej Wink

[Obrazek: m42bylimax7ash4.jpg]

-----
Dodam, że to moje pierwsze boje z MaxIm DL więc proszę o wyrozumiałość  :Smile