Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Andrzej - 05.03.04

Jeszcze (już więcej nie będę się produkował w tym wątku-obiecuję ;D ;D;D) poprawka na Marsa. Resampling 1,3X, registax+gimp, kolorystyka zblizona do tej z avi. Mars po usuwaniu kolorków -wpływu refrakcji atmosferycznej i wyostrzony do poziomu,który pamietam z vizual obs.

[Obrazek: a11.jpg]

Pozdrawiam.

Re:Obróbka astrofoto - El_Capitano - 05.03.04

Andrzeju, jaki wpływ ma refrakcja atmosferyczna na jakość fotografii?

W S&T był w czasie ubiegłorocznej opozycji duży artykuł na ten temat. Istnieją specjalne układy optyczne do niwelowania tego efektu. Ponieważ Mars był dość nisko wpływ atmosfery był fatalny. Oprócz kolorowych obwódek na obrzeżach planety same szczegóły były tez mniej widoczne dzięki grubej warstwie powietrza. Co do fotografii to wpływ takiej abberacji jest trudny do usuniecia. Zmiana kanałów RGB (tutaj np. B) powoduje owszem mniejsze otoczki ale kosztem zmiany barw planety. Ja schodzę prawie do poziomu BW a potem nasycam z powrotem obraz poprzez zmianę krzywych gamma dla każdej barwy oddzielnie.
W nast. opozycji Mars będzie mniejszy ale efekty mogą być lepsze (będzie b. wysoko).
Pozdr.

Ale to chyba nie jest efekt związany z refrakcją atmosferyczną. Ta wredna małpa przesuwa cały fotografowany obiekt do góry i lekko go od dołu spłaszcza. Natomiast kolorki to raczej efekt dyspersji światła (rozszczepienia). Refrakcja jest "tylko" jego załamaniem, zaś aberracja - przesunięciem.

Wiem, że surówka była dużo mniej efektowna od Twojego wyniku, ale czy dalsze wyostrzenie (poza poziom, który pamiętasz z vizualu)nie dałoby jeszcze lepszych efektów? Przecież tak często publikowane są tu fotki tak przeostrzone, że aż oczy bolą. Czy ta Twoja - która już jest świetna - może być jeszcze lepsza?

Darku jak sam napisałeś nadmierne wyostrzanie powoduje ból oczu ;D. Nie mozna fotki wyostrzyć w nieskończoność bez pojawiania się artefaktów. Np. ciemne struktury w dolnych partiach nabiorą magicznych kształtów, ale niestety nie będzie to obraz realny.
P.s. Co do definicji refrakcji atmosferycznej jako "spłaszczania" obrazu masz oczywiście rację.
Pozdr.

Pobawiłem się tym Twoim obrazkiem (za pozwoleniem Wink). Ale jakiekolwiek wyostrzanie w takim np. Corelu-Photopaincie niczego już nie daje. To niesamowite. Bo jak się patrzy na tę fotkę (nie pamiętając surówki), to aż kusi, żeby ją jeszcze podostrzyć. A tu kicha... Świadczy to pośrednio o tym, że wydusiłeś już z niej wszystko, co tylko można było. Zmieniać już można tylko kolory, a nie jakość obrazu.

Dokładnie tak jest przy czym intensyfikowanie barw też powoduje "przepalanie" się (partii centralnych).
Przy takiej robocie dobrze jest korzystać z obrazków referencyjnych (barwa, poziom ostrości szczegółów). Biorąc pod uwagę powyższe jeszcze raz chyba z nieco lepszym skutkiem wziąłem się za M-82. Pozbycie się błędów w obrazie (pikseli które nie usuniętych przez d.frame) umożliiwia np. "gaussowska" funkcja blur. Mniej szczegółów ale trochę kalrowniejszy obraz. To mój drugi procesing w DS więc proszę kolegów o przymknięcie oczu ;D

[Obrazek: a12.jpg]

Pozdr.

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 07.03.04

Z cyklu "Zrób to sam" - dziś szczelina Enckego:

Z lokacji:

można pobrać plik z częściowym zapisem wczorajszej sesji.

Pozdrawiam, z niecierpliwością oczekując na rezultaty,

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Janusz_P. - 07.03.04

(05.03.04, 13:39)El_Capitano link napisał(a):Ale to chyba nie jest efekt związany z refrakcją atmosferyczną. Ta wredna małpa przesuwa cały fotografowany obiekt do góry i lekko go od dołu spłaszcza. Natomiast kolorki to raczej efekt dyspersji światła (rozszczepienia). Refrakcja jest "tylko" jego załamaniem, zaś aberracja - przesunięciem....

El... tak by było gdyby obiekt świecił monochromatycznie ale refrakcja jest inna w każdej barwie i stąd mamy dyspresję atmosferyczną.

Ps. Dla jakiej barwy(długości fali) podają ja tablice nawigacyjne Wink

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 08.03.04

Dla barwy marina blue Januszku, przecież to oczywiste.

No i co jest z tym Enckem oraz innymy detalamy pierścieniowymy, że tak powiem Koledzy. Liczba pobrań przekroczyła już 60, na sąsiednim forum aż szumi od wyników, a u nas letargiczny spokój - dawać mi tu zaraz jakieś rezultaty.

;D ;D ;D

P.S. Testerów CST proszę o podawanie informacji nt. jego użyteczności, zwłaszcza tego, czy warto udostępnić go szerszemu gronu użytkowników.