Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Heniek - 02.03.04

Tyle udało mi się wycisnąć :-\

[Obrazek: M82_test.jpg]

Program bardzo ładnie usuwa hot piksele. Mam jednak małą uwagę, a mianowicie program zeruje miejsce hot piksela nawet w obszarze mocno naświetlonym (np gwiazda) i powstaje dziura.
Można by uśrednić w stosunku do sąsiednich pikseli.

-----------------------------------------------------------------------------
dołożone

[Obrazek: NGC40_test.jpg]

[Obrazek: M51_test.jpg]

Re:Obróbka astrofoto - Andrzej - 03.03.04

I na koniec marsik po Gimp (rozplatanie, rotacja kolorów dla usunięcia widocznea refrakcji atmosf. itp. magicznych sztukach ;D.):

[Obrazek: marsalkor1.jpg]

Pozdr.

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 03.03.04

(02.03.04, 22:44)Heniek link napisał(a):Tyle udało mi się wycisnąć :-\

.........................................................................................................

Program bardzo ładnie usuwa hot piksele. Mam jednak małą uwagę, a mianowicie program zeruje miejsce hot piksela nawet w obszarze mocno naświetlonym (np gwiazda) i powstaje dziura.
Można by uśrednić w stosunku do sąsiednich pikseli.

-----------------------------------------------------------------------------
dołożone

.........................................................................................................

Jestem pod wrażeniem Twoich osiągnięć Heniu ;D - uwzględniając lichą jakość materiału wyjściowego Sad (może z wyjątkiem NGC40) uzyskałeś wynik godny prawdziwego profesjonalisty ;D. Nie może to zresztą dziwić, bo już od początku swojej obecności na naszym Forum obserwuję z podziwem Twoje dokonania :o. Pozostaje podziękować Ci za udział w naszej zabawie, przeznaczonej głównie dla początkujących 8).

Serdecznie pozdrawiam Smile Smile Smile

Alkor

P.S. Efekt "dziur w gwiazdach", o którym wspominasz wynika m. in. z wyznaczania wartości maskującej hot piksele właśnie na podstawie uśredniania. Nie posiada on zresztą większego znaczenia, bo obraz jasnych obiektów zmienia swoje położenie "z klatki na klatkę", co w znacznym stopniu rozmywa defekty.

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 03.03.04

(03.03.04, 10:10)Andrzej Lysy link napisał(a):I na koniec marsik po Gimp (rozplatanie, rotacja kolorów dla usunięcia widocznea refrakcji atmosf. itp. magicznych sztukach ;D.):

...............................................................

Pozdr.

Świetna robota ;D - porównanie obydwu zaprezentowanych fotek Marsa pozwala natychmiast ustalić jak wiele wysiłku włożyłeś w uzyskanie ostatecznego rezultatu :o.

Gratulacje Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - CDev - 03.03.04

To ja się wetnę ;D

[Obrazek: saturn_good.jpg]

Zapomniałem o drugim aviku z Jowiszem: registax+gimp, odrzuciłem kilka klatek przy stackowaniu.

[Obrazek: alkorjo2.jpg]

Teraz czas na DS... ;D ;D ;D

Prawie 2 godzinki przy kompie z whirpoolem:

[Obrazek: A3.jpg]

Hej.

Re:Obróbka astrofoto - Mariusz_K - 03.03.04

Cytat:Zapomniałem o drugim aviku z Jowiszem

ANDRZEJU A CZEMU KSIęŻYC JOWISZA JEST NIECO NIŻEJ NIŻ W RZECZYWISTOŚCI??!!

Re:Obróbka astrofoto - CDev - 03.03.04

A to był jakiś drugi avik z Jowiszem?? :-[ :-[ :-[

Dlaczego niżej???? To jest inny avik z Jowiszem (lepszy).

Niestety M51 wrzuciłem w wersji surówki, więc jeszcze raz (kolorki-zrzynka z Gandlera, co robić-jakoś wizualnie trudno je ocenić Wink:

[Obrazek: a4.jpg]

Artefakty niestety nie di usunięcia-spowodowane głównie niedokładnym nałożeniem się darkframa i przepalonym obrazem M51 w avigu (gain był chyba nieco za wysoki)