Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obróbka astrofoto - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obróbka astrofoto (/showthread.php?tid=1672)

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 22.02.04

E ... StackMan, poczekaj - powiedz, żeby do tej kamerki jeszcze Ci telpa jakiegoś dali ;D.

A teraz już serio (no może prawie); Walnąłeś niezłą impresję na tematy pangalaktyczne, że daj Ci Bozia zdrowie ;D. Tak mnie się spodobała, że zamiast iść spać też wziąłem się za eksperymenty:

[Obrazek: M51_SM.jpg]

Bardzo to postmodernistyczne, ale i odrobinę manieryzmu da się zauważyć. Mam nadzieję, że się nie pogniewasz i do sądu za naruszenie praw autorskich nie podasz 8).

Zachowaj sobie pliki, bo za trochę pokażę jak sobie radzić z pikselkami. Na Veście DF słabo działa, ale jest na to rada ;D

Pozdrawiam Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - StackMan - 22.02.04

W obróbce M51 próbowałem (jak zwykle) nie przesadzać z kontrastem by nie wypalić środków obu galaktyk Wink

W tej galaktyce poniżej jednak środek jest z obwódką czerwoną (chyba wypaliłem ? )

Zależało mi też na uwidocznieniu połączenia ramion obu galaktyk (dlatego tak jsne tło).

PS. Pliki mam zachowane (ściągnięte ZIP-y jak i obrobione fotki w BMP)

Pozdrawiam, StackMan.

W tej robocie, jak zresztą w każdej, nie można mieć ciastka i być najedzonym równocześnie. Wszystko zależy od tego, czy chcemy zobaczyć "więcej" w obszarach ramion galaktyki, czy raczej interesuje nas efektowny wygląd. Moim zdaniem ramiona są jednak ważniejsze.

Obwódki to standardowy efekt działania bardziej zaawansowanych filtrów - zwróć uwagę, że występują również przy każdej gwieździe. Ich występowanie wynika z prawa "zachowania światła" w przetwarzanym obszarze. Filtr "ściąga" jasność do cenrum, a więc otoczenie musi ulegać pociemnieniu. Nie jest to jednak efekt, z którym nie dałoby się zawalczyć.

Pozdrawiam i dzięki za wyrozumiałość ;D

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - CDev - 22.02.04

za pierwszym razem taki brzydal mi wyszedł:
[Obrazek: m51_1_out.jpg]

(22.02.04, 12:23)CDev link napisał(a):za pierwszym razem taki brzydal mi wyszedł:
[Obrazek: m51_1_out.jpg]

Nie jest tak źle, bo jak rozumiem dajesz fotę wprost z Registaxa ;D. Teraz obetnij margines (zwłaszcza z zaświetlonym rogiem), dobierz poziomy, tak żeby niebo było czarne i lekko skoryguj in minus poziom czerwieni Smile.

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - Alkor - 23.02.04

Anonsuję załadowanie ostatniego pliku DS z M82 (16 MB). Można go ściągnąć tu:

Zdjęcia wykonane zestawem C14 + Vesta w trybie Fastar.

Ponownie pozdrawiam uczestników zabawy i życzę sukcesów ;D, przypominając o celowości zachowania plików.

Smile Smile Smile

Re:Obróbka astrofoto - StackMan - 24.02.04

M82:

[Obrazek: M82.jpg]

Registax2 + NEAT Image + CompuPic

Trochę gwiazdy dziwnie mi wypaliło (jakieś obważanki).
Generalnie sporo szumu i trudny materiał do obróbki. Sporo się napracowałem przy tym zdjęciu :Smile

Pozdrawiam, StackMan.

Re:Obróbka astrofoto - Koza - 24.02.04

Alkor, te zdjęcia to są expozycje 1/25s z gainem prawdopodobnie 90-100%? I przy jakiej prędkości? Bo niestety hotpixele wyłażą i pomimo użycia darkframe'a efekt końcowy wygląda jakby był robiony przy padającym deszczu...
Poza tym te hotpixele są jakieś dziwne - szersze niż wyższe a po lewej i prawej stronie jest prawie czarno, chociaż tło jest szare :Smile Niestety registax nie potrafi "dodać" informacji z darka, on tylko odejmuje. Może następnym razem daj jakiś ciemniejszy obraz (mniej gain'a), a po zestakowaniu jasność i tak wzrośnie. Wink

Re:Obróbka astrofoto - astr - 24.02.04

Stack, gamma i drobne ostrzenie w Registaxie 2 oraz minimalny retusz w Paint Shop Pro 6 dało mi coś takiego:

[Obrazek: M82.jpg]

Czy gwiazdy mogą mieć takie otoczki (najlepiej widać na ciemniejszych, jaśniejsze się chyba zlały w jedną plamę) w wyniku niedokładnego zogniskowania?

Pozdrawiam

Re:Obróbka astrofoto - Mariusz_K - 24.02.04

No prawie si ;D
[Obrazek: M82.JPG]

Pozdrawiam