Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mobilny teleskop do 2 tys zl
(02.04.12, 13:58)cormac link napisał(a):  tak wiec  wybor  teraz to :MAK 150 , SCT 6 czy refraktor 120 ED , kurde  ale  wybor!!!

...nima lekko... Jeśli kieszeń pozwoliła by na ED 120, bardzo przecież drogi - to ja zamiast niego wolałbym bardziej kompaktowy i uniwersalny SCT 8" !!! Refraktor jest dłuuugi i to taki dość specjalistyczny sprzęt...
I nie ma tu znaczenia, czy byłby na zmotoryzowanym montażu, czy też nie! To sprawa kasy i preferencji, ale 8 cali da więcej muzyki za wyłożone funty.

Albo pomyśleć o newtonie-dobsonie 10 czy 12 cali - skoro coś mobilnego w wersji do auta, jak piszesz.

Porównywanie sprzętu dla warunków podmiejskiego nieba to taka "akademicka dyskusja". LP zepsuje Ci niebo w każdym sprzęcie a niuanse pozostaw znudzonym, co mało obserwują a więcej filozofują .

Smile

Edit: Za samą tubę ED 120, która kosztuje ok. 6200.-zł, możesz kupić  gotowy zestaw Celestron NexStar SE 6 cali, lub 8 cali ( niewiele dokładając) ; ewentualnie którąś z tych tub i dokupić montaż bez napędu, typu AZ4- wyjdzie jeszcze taniej !

http://astromarket.pl/teleskopy/schmidt-cassegrain/teleskop-celestron-nexstar-8se.html

Poniżej SCT 6" na AZ4. Autor fotki, Sirius_758 z czeskiego forum zapewnia, że bez problemu sobie ten montaż poradzi z SCT 8", ED100 czy nawet 120
[Obrazek: AZ-4-5.jpg]

Odpowiedz
oj  niiimaa  lekko Wink
prosze  tu 120 ED z eq5 synscan za 1460 funty:
http://www.rothervalleyoptics.co.uk/evostar-120-ed-ds-pro-eq5-synscan-goto-mount_d4506.html
jaka ciekawostke dodam ze pracujac w UK stac cie na wiele rzeczy, jesli minimalna  pensja zapewniona przez rzad brytyjski wynosi ok 1k funtow na miesiac tak wiec  pokazany wyzej sprzet mozna kupic za 1.5 wyplaty, w Polsce  trzeba zbierac poł  roku...
Dlatego  tez porywam sie na SW ED, bo tu  jest "relatywnie"  dostepny.

co do celestronow mam  2  linki:
http://www.rothervalleyoptics.co.uk/celestron-advanced-c8-s-gt-xlt-with-free-dvd_d3702.html
http://www.rothervalleyoptics.co.uk/celestron-nexstar-8-se-telescope_d3689.html
te 2  wersje roznia sie tylko  montażem/napedem???  bo konstrukcja optyczna i optyka jest  taka sama?

porownujac celestron bylby  bardziej mobilny, ale  pytanie za  100  pkt,  SW 120 ED dawalby lepsze  obrazy niz  SCT  czy na odwrot?  Ja  w tej kwestii mam zerowe  doswiadczenie....
MAK 127 SLT Bresser 10x50 Smile
Odpowiedz
Bierz jak już http://www.rothervalleyoptics.co.uk/celestron-advanced-c8-s-gt-xlt-with-free-dvd_d3702.html Różnią się tylko montażem, paralaktyczny jest lepszy ale pewnie też cięższy. Podobno tym drugim nie można ruszać bez prądu, a paralaktykiem można tylko bez mikroruchów.  Jednak podstawowa różnica to ta że jeden montaż to paralaktyk a drugi azymuntalny. Paralaktyk jest bardziej dokładny, lepiej też można ustawić go to. W skrócie: niebo się porusza: paralaktyk porusza się w jednej osi, a azymuntalny w dwóch. Oraz:
Cytat:...fajna i nie fajna... Big Grin Jest jednak złodziejem czasu! Ponieważ jest to alt-az goto, musisz dokładnie wypoziomować statyw - w przeciwieństwie do paralaktycznego montażu goto, któremu jest to obojętne, byle się statyw z bagażem nie przewrócił Big Grin . Musisz wgrać niebo a potem różnie to bywa z dokładnością najeżdżania na obiekt; raz lepiej, raz gorzej. Jeśli będzie gorzej, to przy tak małej aperturze i  małym polu widzenia instrumentu - i tak będziesz musiał szukać obiektu, często długo albo bezskutecznie, gdy będzie słaby ( jakieś galaktyki, mgławiczki czy gromadki kuliste...)

http://www.teleskopy.pl/montaze.html
Przeczytaj też:
http://afterdusk.pl/index.php?sec=art

Przy okazji kup sobie filtr mylarowy lub szklany. Ponieważ w czerwcu mamy przejście Wenus na tle słońca, następne widiwisko za ok. 130 lat. Ja nadal męczę się z astrokrakiem, żeby w końcu wysłał mi filtr szklany.
Celestron C8-SGT XLT Schmidt-Cassegrain
Odpowiedz
cormac!

Nie ma teleskopu do wszystkiego, w dodatku z najlepszym obrazem ! Uwolnij się od tej myśli.
Intensywnie poczytaj o rozdzielczości, zasięgu, ostrości i kontraście teleskopu oraz w tym aspekcie o zaletach i ułomnościach poszczególnych podstawowych typów: reflektora - newtona, refraktora i katadioptryka.

Wtedy sam dojdziesz do wniosku, że to nie było pytanie za 100 pkt ...

Nic nie stoi na przeszkodzie, byś docelowo miał 2 teleskopy, jeśli hobby Cię wciągnie.
Jeden mały, np. refraktorek 80/600 ED i coś z dużą aparturą. Ten pierwszy sprawi Ci radochę szerokim polem, możliwościami w digiscopingu i astofotografii na krótkich czasach, przynajmniej na początek...
Nie zarzekaj się, że foto Cię nie interesuje! Big Grin Ja też tak się deklarowałem a teraz zacznę raczkować... Big Grin

Ten drugi umożliwi głębiej sięgnąć w kosmos, czy zobaczyć więcej szczegółów.

Janie, na początek niech sobie zrobi/kupi zwykły filtr słoneczny z folii Baadera. Po co od razu szklane, mylarowe? Będzie miał dość rozterek i "cierpień" przy dokupywaniu akcesoriów, po co dodawać mu jeszcze jedno...

Smile

Odpowiedz
Dziękuje za cenne  uwagi

(03.04.12, 16:03)zbignieww link napisał(a):Nic nie stoi na przeszkodzie, byś docelowo miał 2 teleskopy, jeśli hobby Cię wciągnie.
Jeden mały, np. refraktorek 80/600 ED i coś z dużą aparturą. Ten pierwszy sprawi Ci radochę szerokim polem, możliwościami w digiscopingu i astrofotografii na krótkich czasach, przynajmniej na początek...

Niestety  na razie  będzie to mój  jedyny teleskop, dlatego musiałby byc mobilny i raczej uniwersalny. Wiem ze nie ma uniwersalnego teleskopu ale wydaje mi się ze 120 ED czy SCT 8" mogą kandydować na to stanowisko.
Cytat:Nie zarzekaj się, że foto Cię nie interesuje! Big Grin Ja też tak się deklarowałem a teraz zacznę raczkować... Big Grin

astrofotografia, nie pisałem ze mnie nie interesujeSmile  na początek poprostu  chciałbym na początek  zapoznać się z niebem.

tutaj proszę  jest  galeria  zdjęć  zrobiona SCT 8":
http://www.celestron.com/astronomy/telescopes/celestron-c8-sgt-xlt.html
przyznam ze jak dla mnie  to  spodziewałem sie czegoś  lepszego...  saturn jako  jedyny wyszedł  ładnie..  no ale ja się nie znam xD

czytałem o konstrukcjach optycznych, MAK  ma mniej wad  optycznych od SCT, refraktor ED takowych nie posiada..

no nic  dalej będę  zgłębiał  tajniki telepow

Wesołych  świąt!!
Odpowiedz
Jak na planety to maczek 127 jest bardzo dobry. Mak 150 jeszcze lepszy.
Mak 127 to sprzęt niemal plecakowy, na górskie wyprawy wręcz idealny.
120 ED da pewnie lepszy obraz od maczków, lecz już z mobilnością jest nieco gorzej.
Pod górskim ciemnym niebem maczkami już dużo widać na Ds-ach i nie są one takie ciemne jak by się wydawało.

Załączone pliki Miniatury

Mak 127 SW;Mak 150 SW;Nasadka bino SW;SkyMaster 15x70 ,25X100;Lidetka 10x50
Odpowiedz
(02.04.12, 18:17)zbignieww link napisał(a):Poniżej SCT 6" na AZ4. Autor fotki, Sirius_758 z czeskiego forum zapewnia, że bez problemu sobie ten montaż poradzi z SCT 8", ED100 czy nawet 120
[Obrazek: AZ-4-5.jpg]

AZ4 na stalowych nogach już jest dość cieżki, ostatnio od kumpla pożyczyłem - to przez ok 15 minut drogi  go niosłem i się trochę zmachałem. I to sam montaż, jak założyłem na to tubę achro 120/600 to w całości raczej nie nadaje się do noszenia na większe odległości. A jeszcze trzeba wziąć ze sobią akcesoria.

Lepsza do noszenia byłaby wersja na aluminiowych nogach, ale już mniej udzwignie niż wersja stalowa. Ale SCT 150 powinno chyba dać radę.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
Ja się ostatnio przekonałem do wysokogórskich obserwacji nieba,i jestem pod wrażeniem co potrafi pokazać maczek 127 pod takim niebem,
Dużego newtona nie sposób zabrać na halę, lecz maczka 127  to bez problemu w plecaku + namiot  Smile
W tym roku jak zdrowie dopisze , planuję zabrać maczka 150 do Koszarawy,oraz montaż ATM, AZ .
Niezależnie od posiadanego teleskopu docelowego,zawsze powinien się znaleźć w zasobach sprzętowych mobilny teleskop plecakowy jakim jest maczek 127.
Planuję jeszcze zabrać na halę lornetkę SM 25X100 ,ale to zależy czy brat będzie miał czas na taką wyprawę i taskanie sprzętu.
Koszarawa do doskonała miejscówka obserwacyjna ,praktycznie jest to jeszcze dziewicza przyroda,a dokładnie Koszarawa Jałowiec.
Mam tam z bratem stary domek w  Koszarawie, po dziadkach, w miejscu nazywanym przez miejscowych,Zimna Woda.
Mak 127 SW;Mak 150 SW;Nasadka bino SW;SkyMaster 15x70 ,25X100;Lidetka 10x50
Odpowiedz
Witam, dlugo nie pisalem w tym watku..

Myslale, czytalem rady no i w koncu kupilem....  Celestron Mak NextStar 127 SLT  ;D ;D ;D
Czy jest to sprzet mobilny? Gdyby udalo sie znalezc jakas porzadna torbe albo walizke na tube, to czemu nie.
Myslalem nad Celestronem  C8 ale dobrze ze go nie wybralem, niestety warunki obserwacyjne ( wschodni Londyn) nie sa idealne, mysle ze tym C8 nie wiele  bym zobaczyl.
A co do mojego Celestrona 127,  jest to jak na poczatek sprzet  bardzo fajny!
Napęd  to naprawde fajna  rzecz, i nie chodzi tu o znajdowanie obiektu, ale o sama  regulacje polozenia tuby, gdy ustawimy predkosc sledzenia na nizsza mozemy ustawiac sobie  tube bez  zadnych wibracji spowodowanej dotykaniem  teleskopu, i to mi sie podoba. Co prawda nie wiem jak  dziala naprowadzanie  bo jeszcze
allign nie udalo mi sie poprawnie wykonac, ale jak dla amatora naped  to fajna rzeczSmile
Obserwacje: w moich warunkach  to tylko  ksiezyc i planety, a te kazdy wie  jak wygladaja w MakuSmile
Ogolnie ciesze sie z zakupu, jedyne co mnie martwi to kiepskie warunki do obserwacji, bede musial wyjezdzac poza Londyn...
dzieki  zza rady!

PS:  jest ktos moze na forum z Londynu?Tongue
Odpowiedz
Gratuluję zakupu. Też nad tym setupem się długo zastanawiałem. Jedyną wadą wg. mnie to to,że nie ma szansy na ręczne prowadzenie. Sam teraz smakuje się w wizualu  niedawno nabytym sprzętem i szaloną frajdę sprawia mi skakanie z miejsca na miejsce z prędkością światła. Montaż SLT to trochę uniemożliwia. Choć jak piszesz tylko planety to czemu nie  Wink  A jeżeli chodzi o Londyn to ja mieszkam jakieś 2 godziny drogi od stolicy,gdyby Ci to w czymś pomogło.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości