Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeloty ISS, STS i statków załogowo-transportowych w 2011
Czy Wam http://www.heavens-above.com/ też nie dziala?
Bedzie dziś jeszcze widoczny przelot?  :-\
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
...mnie też nie działa... Sad

No coz na obecna chwile aktualnym watkiem do komentowania stal sie watek o STS-133, tam rowniez wspominalismy o przelotach i obserwacjach ISS. Wlasciwie to przeloty dedykowane sa tutaj na forum ale jakos teraz akcja przeniosla sie tam.... no wiadoma sprawa. Zagladaj na watek STS-133

http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,17457.0.html

Widzialem przelocik o 19°° ciezko jest wyluskac wahadlowiec w lornetce zwlaszcza jak przelot jest w okolicach zenitu bo wtedy naklada sie na profil stacji. Najlepsze jest patrzenie jakby troche z boku powiedzmy 50°-60°. Trzeba tez miec w lornetce min. te 20x lub najlepiej teleskop i oczywiscie prowadzenie na statywie tak zeby obraz byl w miare stabilny, powyzej 15x w lapkach zupelnie odpada.

Lornetke mialem na statywie i ustawione 24x, wysokosc przelotu byla wlasnie ~50° i bylo jeszcze dosc jasno, ale w pewnym momencie wahadlowiec puscil takiego zajaczka od Slonca ze przez kilka sekund widzialem go jak przelatujacy samolot ktory leci kilkanascie kilometrow dalej. Wiele czynnikow ma na to wplyw zwlaszcza jak sie cos tak szybko porusza po naszym niebie, czasami trafia sie tylko kilka sekund okna o idealnej widocznosci....Do dzis pamietam ten widoczek choc bylo to juz dobre kilkanascie miesiecy temu  Smile Jak to sie mowi nie znasz dnia i godziny, najmniej oczekiwane sytuacje staja sie najbardziej widowiskowe......  8)

Tak bedzie przelot o 20:29 za chwileczke ale tak niski ze nie warto sobie nim zawracac glowy bo tylko 10° a potem juz w cienn wlecimy.....
KRZYSIEK .... !!!
O 17:50 widzialem piekny przelocik ISS..... Nareszcie!!! to bylo to na co czekalem. Bylo jeszcze dosc jasno i stacja nie swiecila jak "kula ognia" w lornetce. Slicznie widoczny korpus panele i Discovery a wszystko ostre i wyrazne na jasnym niebie.... bez niepotrzebnych rozblyskow  8) !!!
To sie znowu bedzie pamietac dlugo.... dlugo.... :-*
KRZYSIEK .... !!!
Potwierdzam Smile i ja w końcu widziałem dzisiejszy przelot, co prawda w lornetce i z "ręki" ale warto bylo. Dostrzegalne zarysy stacji i tak jak piszesz, nie za ciemno nie za jasno.
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
efekt mojego dzisiejszego polowania
[Obrazek: issdisc21.jpg]
Przy okazji dzisiejszych przelotów stwierdziłem, że czas zainwestować w podświetlanie szukacza, bo w czasie pierwszego przelotu było jeszcze dość jasno i w miarę łatwo było trafić "krzyżem" w ISS, a przy drugim często nie widziałem gdzie jest środek i kilka strzałów poszło w kosmos...Smile
Lucek, gratulacje !!! jeszcze lepszy łup niż z ta fotka z listopada 09, chociaż tamta z kolei była z wahadłowcem...

Może pomogło to, że niebo nie było jeszcze tak ciemne, o czym wspomina Krzysztof...
Ale nie znam się na tym... :-[

(01.03.11, 21:02)Acroluc link napisał(a):efekt mojego dzisiejszego polowania
[Obrazek: issdisc21.jpg]
Przy okazji dzisiejszych przelotów stwierdziłem, że czas zainwestować w podświetlanie szukacza, bo w czasie pierwszego przelotu było jeszcze dość jasno i w miarę łatwo było trafić "krzyżem" w ISS, a przy drugim często nie widziałem gdzie jest środek i kilka strzałów poszło w kosmos...Smile
Perfecto!
Cytat:Perfecto!
e tam...Smile
popatrzcie, co miron z Extreme-Spotting zrobił:
http://extremespotting.com/viewtopic.php...c&start=70

ale nie poddaje się...Smile
dzisiaj znowu jest szansa...Smile
(02.03.11, 14:06)Acroluc link napisał(a):e tam...Smile
popatrzcie, co miron z Extreme-Spotting zrobił:
http://extremespotting.com/viewtopic.php...c&start=70

ale nie poddaje się...Smile
dzisiaj znowu jest szansa...Smile

...co tam piszesz o jakichś mydlinach...? Trochę ostrość i masz to samo co miron !  Smile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości